Środowa relacja
Wydarzenia z 434. dnia wojny Rosji z Ukrainą można śledzić w naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
Trwa 434. doba inwazji Rosji na Ukrainę. Dzień wcześniej pojawiły się doniesienia o wysadzeniu torów tuż przed rosyjskim pociągiem towarowym w obwodzie briańskim. 1 maja w tym samym obwodzie wykoleił się inny pociąg. Trzy dni temu papież Franciszek powiedział dziennikarzom podczas lotu z Budapesztu do Rzymu, że trwa misja w sprawie pokoju w Ukrainie, która nie jest jeszcze publicznie ogłoszona. Kijów wyraził zaskoczenie, Kreml także.
Kończymy relację
Kolejne wiadomości z Ukrainy już w środę rano
Zełenski zapowiada sankcje i "ważne wydarzenia w maju"
Podczas codziennego wystąpienia prezydent Ukrainy zapowiedział "wzmocnienie reżimów sankcyjnych, zarówno naszych, jak i naszych partnerów."
W dyplomacji zapowiedział pracowity maj, - Ten maj i kolejne miesiące będą dla Ukrainy dość aktywne na arenie międzynarodowej. Będzie dużo pracy związanej z negocjacjami, wydarzeń międzynarodowych, które wzmocnią naszą obronę. - powiedział Zełenski.
Siły rosyjskie zaatakowały obwód chersoński, zabijając jedną osobę
Rosyjski ostrzał wsi Kozackie zabił 66-letniego mieszkańca, a ostrzał wsi Dnieprowskie ranił 78-letnią kobietę - poinformowała administracja obwodu chersońskiego.
Systemy rakietowe S-300 zauważone podczas jazdy w kierunku Zaporoża
Pięć ciężarówek przewożących systemy rakietowe S-300 zostało zauważonych w okupowanym przez Rosję Mariupolu jadącym w kierunku Zaporoża, Petro Andruszczenko, doradca burmistrza Mariupola, podał na Telegramie.
"Droga życia" do Bachmutu
UE ogłosi plan produkcji 1 miliona pocisków rocznie
Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, 3 maja ogłosi plan zaspokojenia potrzeb wojskowych Ukrainy i uzupełnienia rezerw UE - podała AFP.
USA w kolejnym pakiecie pomocy wyślą rakiety powietrze-ziemia
Stany Zjednoczone planują ogłosić już w środę nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 300 milionów dolarów dla Ukrainy, który po raz pierwszy obejmie wystrzeloną z powietrza rakietę krótkiego zasięgu - poinformowało dwóch amerykańskich urzędników w rozmowie z agencją Reutera.
Hydra 70 to wystrzeliwana z powietrza niekierowana rakieta wyprodukowana przez firmę General Dynamics. Rakiety są zwykle wystrzeliwane z zasobników przymocowanych do samolotu.
Rakiety mogłyby pomóc Ukrainie osłabić rosyjskie pozycje naziemne i zapewnić nacierające ukraińskie siły lądowe wsparcie lotnicze, gdy Kijów planuje wiosenną ofensywę.
Blinken: Sukces Ukrainy na polu bitwy to najszybsza droga do „sprawiedliwego i trwałego pokoju”
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział 2 maja Fox News, że Waszyngton wiedział, że Ukraina rozważa kontrofensywę „w nadchodzących tygodniach” i monitoruje przebieg wydarzeń.
Wybuch w pobliżu okupowanego przez Rosję Symferopola
Według doniesień Radia Wolna Europa/Radio Liberty w byłej bazie szkoleniowej straży granicznej w pobliżu wsi Szkolnoje, kilka kilometrów od lotniska w Symferopolu, doszło do eksplozji.
Rosyjski pociąg towarowy wykolejony. Władze: to sabotaż
Sabotaż spowodował wykolejenie pociągu towarowego w rosyjskim obwodzie briańskim graniczącym z Ukrainą - poinformował operator Kolei Rosyjskich, dodając, że z torów wypadło około 20 wagonów.
W oświadczeniu stwierdzono, że wykolejenie było spowodowane „nieautoryzowaną ingerencją”, bez podania dalszych szczegółów. Pociąg wykoleił się w poniedziałek w tym samym regionie po wybuchu - powiedział lokalny gubernator.
Bruksela zakazuje Ukrainie eksportu zboża do pięciu krajów
Komisja Europejska zakazała dostaw pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Kraje te zniosą wewnętrzne ograniczenia, tranzyt przez nie ukraińskiego zboża będzie dozwolony, a rolnicy dostaną pieniądze z Unii.
Czytaj więcej
Komisja Europejska zakazała dostaw pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Kraje te zniosą wewnętrzne ograniczenia, tranzyt przez nie ukraińskiego zboża będzie dozwolony, a rolnicy dostaną pieniądze z Unii. Zakaz obowiązuje od dziś 2 maja do 5 czerwca.
MSZ: Ukraina nie problem, ale korzyść dla NATO
Rzecznik MSZ Oleg Nikołenko skrytykował artykuł niemieckiej agencji prasowej, w którym zacytowano anonimowych dyplomatów argumentujących, że rozmowy o przystąpieniu Ukrainy do NATO „odwracają uwagę od znacznie ważniejszego wsparcia” dla Kijowa i stwarzają ryzyko sprowokowania Rosji do „jeszcze bardziej agresywnej wojny”. "
Putin nie został zaproszony na koronację Karola III
Władimir Putin, prezydent Rosji, nie otrzymał zaproszenia na koronację króla w ten weekend - poinformowało brytyjskie źródło agencji informacyjnej Reuters. Znalazł się w doborowym gronie przywódców Białorusi, Syrii, Iranu, Mjanmy, Afganistanu i Wenezueli.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nie został zaproszony, ale zamiast tego zaproszono starszego rangą dyplomatę.
Zaproszono głowy państw, z którymi Wielka Brytania utrzymuje pełne stosunki dyplomatyczne, a także przywódców terytoriów i królestw zamorskich.
CNN: Ambasador USA mówi, że Chiny powinny naciskać na Rosję, by zakończyła wojnę na Ukrainie
„To, czego potrzebujemy ze strony Chin, to zmusić Rosję do wycofania swoich wojsk, aby Ukraina mogła odzyskać całe swoje terytorium i odzyskać pełną suwerenność we wszystkich aspektach tego słowa” – powiedział ambasador USA w Chinach Nicholas Burns.
Sztab Generalny: Siły ukraińskie odparły 20 rosyjskich ataków
Wojska rosyjskie koncentrują swoje wysiłki na prowadzeniu ofensyw w kierunku Łymana, Bachmutu, Awdijiwki i Marinki w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie.
Zełenski rozmawiał z Portugalią o integracji Ukrainy z UE i NATO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że rozmawiał o integracji Ukrainy z Unią Europejską i Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) z przewodniczącym parlamentu Portugalii Augusto Santosem Silvą. Podkreślił, że są to „podstawowe potrzeby ukraińskich obrońców”.
„Rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia do UE do końca tego roku będzie silną zachętą dla ukraińskiego społeczeństwa i ukraińskich obrońców, którzy od ponad 14 miesięcy powstrzymują agresora” – powiedział Zełenski w oświadczeniu na Telegramie. „Mamy nadzieję, że rząd i parlament Portugalii będą w stanie podjąć niezbędne decyzje w celu wzmocnienia zdolności ukraińskich obrońców na linii frontu” – dodał.
Mina zabiła dwóch rolników w obwodzie charkowskim
Traktor uderzył w minę na polu między wsiami Werbiwka i Wowczyj Jar w obwodzie charkowskim, zabijając dwóch mężczyzn w wieku 39 i 47 lat - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Ukraina uruchomiła nowy rejestr osób zaginionych
Rejestr będzie zawierał podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko osoby, miejsce i datę urodzenia, stan cywilny, miejsce zamieszkania, ostatnie znane miejsce pobytu, okoliczności i czas zaginięcia - poinformowało Ministerstwo Reintegracji.
Melitopol: wybuch ranił kolaborującego urzędnika
Zgodnie z doniesieniami rosyjskich mediów, rosyjski zastępca szefa regionalnego biura spraw wewnętrznych w obwodzie zaporoskim został ranny i hospitalizowany po detonacji ładunku podłożonego w bramie jego posiadłości.
Dania o nowej taktyce szpiegowskiej Rosji
Duński wywiad twierdzi, że Rosja będzie prawdopodobnie rekrutować cywilów i wykorzystywać dziennikarzy do szpiegowania. Zastąpią oni dyplomatów wydalanych z krajów NATO
Czytaj więcej
Duński wywiad twierdzi, że Rosja będzie prawdopodobnie rekrutować cywilów i wykorzystywać dziennikarzy do szpiegowania. Zastąpią oni dyplomatów wydalanych z krajów NATO.
Parlament Ukrainy zagłosował za przedłużeniem stanu wojennego
Rada Najwyższa, parlament Ukrainy, przegłosowała przedłużenie stanu wojennego i mobilizacji o kolejne 90 dni - poinformował deputowany Jarosław Żelezniak.
Pomoc finansowa Danii dla Ukrainy
Dania przekaże Ukrainie 1,7 mld koron duńskich (249 mln USD) na cele wojskowe - poinformował we wtorek pełniący obowiązki ministra obrony tego kraju Troels Lund Poulsen.
Siły rosyjskie zaatakowały obwód chersoński, zabijając 3 osoby, raniąc 5
Siły rosyjskie ostrzeliwały obwód chersoński 2 maja, zabijając trzy osoby i raniąc pięć innych - poinformowała Prokuratura Generalna.
Następna runda negocjacji w sprawie przedłużenia umowy zbożowej
Następna runda negocjacji w sprawie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego zaplanowana jest na 3 maja - podał Reuters.
Moskwa wzywa polskiego chargé d’affaires
Państwowe rosyjskie agencje informacyjne doniosły dziś, że polski chargé d’affaires został wezwany do MSZ w ramach protestu przeciwko temu, co Moskwa nazwała „zajęciem” szkoły jej ambasady w Warszawie. Jacek Śladewski spędził w ministerstwie kilkadziesiąt minut, po wyjściu nie rozmawiał z rosyjską prasą.
Pieskow o "polskiej rusofobii"
- To wszystko nie może pozostać bez konsekwencji – powiedział Pieskow.
Czytaj więcej
Sądząc po zachowaniu polskich władz, stosunków między Moskwą a Warszawą nie czeka już nic dobrego - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez propagandowa rosyjską agencję TASS.
Rosyjski koncern naftowy zarabia coraz mniej
Zyski Łukoilu spadły aż o 22 procent w pierwszym kwartale tego roku.
Czytaj więcej
W pierwszym kwartale czysty zysk największego prywatnego koncernu Rosji zmniejszył się o blisko 22 proc. w ujęciu rocznym. Szansą na poprawę wyników są inwestycje Rosjan w Kongo.
Putin zdalnie uruchomił tramwaje w Mariupolu
Władimir Putin za pośrednictwem łącza wideo wziął udział w uruchomieniu komunikacji tramwajowej w okupowanym Mariupolu. Wznowienie działalności pierwszej z trzech tras tramwajowych w lutym zapowiadał Dmitrij Berdnikow, zastępca szefa okupacyjnych władz miasta. Podkreślał wówczas, że uruchomienie tramwajów to „ważne wydarzenie, bo pokazuje stabilność miasta”.
We wtorek Putin zapowiedział, że infrastruktura transportowa w Mariupolu będzie rozwijana. - Będziemy m.in. zwiększać liczbę tras, unowocześniać przestarzały tabor komunikacji miejskiej. Jest nad czym pracować. Generalnie stworzymy nowoczesny system komunikacji pasażerskiej - obiecywał w czasie swojego wystąpienia.
Niemiecki wywiad: Pracujesz w pobliżu rosyjskiej ambasady? Odwracaj monitor od okna
Niemieckie agencje wywiadowcze poinstruowały urzędników, pracujących w budynkach Bundestagu w pobliżu rosyjskiej ambasady w Berlinie, aby odwracali ekrany komputerów od okien, nie korzystali z urządzeń bezprzewodowych i zasłaniali zasłony podczas pracy i spotkań - donosi „New York Times”. Amerykański dziennik nie sprecyzował, kiedy instrukcja została wydana, ale wiąże to z wydaleniem w zeszłym tygodniu ok. 50 pracowników rosyjskiej ambasady w Berlinie, którzy prowadzili działalność szpiegowską na terenie RFN.
Rosjanie odcięci od Tindera
Właściciel Match Group poinformował, że z końcem czerwca kończy działalność w Rosji.
Czytaj więcej
FirmaMatch Group, która jest właścicielem usługi online Tinder, zakończy działalność w Rosji do końca czerwca tego roku.
Ihnat: Rosja codziennie zrzuca na Ukrainę prawie 20 kierowanych bomb powietrznych
Wojska rosyjskie wznowiły zmasowane bombardowania rakietowe i powietrzne w celu zniszczenia zachodniego sprzętu i obiektów infrastruktury krytycznej na Ukrainie. Każdego dnia wróg zrzuca prawie 20 bomb lotniczych - poinformował Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy. Jego zdaniem problem ten można rozwiązać tylko przy pomocy broni dalekiego zasięgu i lotnictwa. - Z bombami nie da się walczyć, dlatego warto uderzać w zrzucające je bombowce Su-34 i Su-35 - podkreślił. Zwracając uwagę, że do konfrontacji z tym zagrożeniem Ukraina potrzebuje „długiej ręki”, bo systemy obrony przeciwlotniczej S-300 i dwie baterie patriotów pozwalają razić wrogie cele na odległość 100-150 km, po raz kolejny zaapelował do zachodnich państw o przekazanie myśliwców F-16, które „mogą fundamentalnie zmienić sytuację”.
Izraelskie systemy wczesnego ostrzegania są już testowane w Kijowie
Systemy wczesnego ostrzegania, które Izrael wysłał na Ukrainę, są już testowane w Kijowie - poinformowała Ołena Kondratiuk, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, po spotkaniu z dyrektorem generalnym MSZ Izraela Ronenem Levym, informuje Ukrinform. „Izrael popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i nie uznaje aneksji naszych terytoriów przez Federację Rosyjską” – podkreśliła polityk na swoim koncie na Facebooku. Podziękowała też Izraelowi za jego „stałe wsparcie w organizacjach międzynarodowych, głosowanie za odpowiednimi rezolucjami ONZ oraz aktywny udział w realizacji projektów i inicjatyw humanitarnych”.
UE nie jest już zależna od gazu z Rosji
Unijny rynek energetyczny skutecznie poradził sobie z wywołanym przez Rosję
Czytaj więcej
Unijny rynek energetyczny skutecznie poradził sobie z wywołanym przez Rosję kryzysem. W kwietniu europejskie terminale przyjęły rekordowe wielkości gazu skroplonego; wiatraki wypracowały o 15 proc. więcej prądu, a ceny gazu na giełdzie oscylowały na poziomie 430-450 dol. za tysiąc metrów sześciennych.
Zaciekłe walki w Bachmucie
Zełenski odznaczył 292 obrońców Ukrainy, w tym 189 pośmiertnie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował odznaczeniami państwowymi 292 obrońców Ukrainy, z czego 189 pośmiertnie. Dekrety w tej sprawie zostały opublikowane na stronie prezydenta. Odznaczenia przyznane zostały „za osobistą odwagę okazaną w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, bezinteresowne pełnienie służby wojskowej”.
Szojgu mówi, że Rosja ma dość amunicji. I apeluje o podwojenie jej produkcji
Rosyjska armia otrzymała już w tym roku wystarczającą ilość amunicji do skutecznych uderzeń przeciwko wrogowi - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu podczas telekonferencji z dowództwem rosyjskiej armii. Jednocześnie wezwał koncern JSC do podwojenia produkcji broni precyzyjnego rażenia. - Przedsiębiorstwo terminowo realizuje zamówienia obronne państwa. Teraz konieczne jest podwojenie produkcji broni precyzyjnej w jak najkrótszym czasie - powiedział i dodał, że „dzisiaj usłyszymy, jak firma radzi sobie z tym zadaniem”.
USA i Niemcy nie chcą podejmować zobowiązań ws. Ukrainy w NATO
Według informacji płynących z kręgów NATO rzeczywisty postęp w negocjacjach w sprawie perspektyw akcesyjnych Ukrainy nastąpi prawdopodobnie dopiero wtedy, gdy Ukraina odniesie sukces w wojnie z Rosją. Wtedy państwa NATO nie będą musiały się obawiać, że przyjmując Ukrainę, staną się bezpośrednimi uczestnikami wojny.
Czytaj więcej
Nadzieje Ukrainy na bardziej konkretną perspektywę członkostwa w NATO są zagrożone - pisze niemiecka agencja DPA.
Ambasador Rosji protestuje ws. przejęcia budynku szkoły
W niedzielę ambasador Siergiej Andriejew ubolewał, że instytucje państwowe w Polsce są zamknięte, w związku z czym protestować będzie mógł dopiero 2 maja.
Czytaj więcej
Ambasada Rosji w Warszawie wysłała notę protestacyjną do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z przejęciem budynku szkoły w stolicy.
W Rosji będą dotacje za zatrudnianie weteranów wojny z Ukrainą
Premier Rosji Michaił Miszustin podpisał rozporządzenie w sprawie udzielania dotacji dla pracodawców na zatrudnienie uczestników „specjalnej operacji wojskowej” - jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej określa się inwazję na Ukrainę. „Obywatele, którzy brali udział w specjalnej operacji wojskowej, będą mogli odbyć bezpłatne szkolenie lub dodatkowe kształcenie zawodowe w najpopularniejszych specjalnościach, a pracodawcy otrzymają dotacje na ich zatrudnienie” – poinformował rządowy kanał na Telegramie. Jak zaznaczono, decyzja dotyczy również członków rodzin rosyjskich żołnierz, którzy zginęli podczas inwazji.
W środę rozmowy w sprawie umowy zbożowej
Wszystkie strony inicjatywy dotyczącej zboża Morza Czarnego spotkają się na rozmowach w środę - pisze Reuters powołując się na wysokie rangą ukraińskie źródło.
Umowa, zgodnie z rosyjskim harmonogramem, wygasa 18 maja. Kreml niechętnie podchodzi do perspektywy jej przedłużenia, argumentując, że sankcje nałożone na rosyjski sektor bankowy i ubezpieczeniowy zaszkodziły eksportowi produktów rolnych tego kraju.
Ukraina już wcześniej wyraziła chęć przedłużenia umowy na dłuższy okres i włączenia do niej dodatkowych ukraińskich portów.
Rosja. Kolejny obwód odwołuje paradę 9 maja
W obwodzie saratowskim, zamiast parady 9 maja, pod oknami weteranów odbędą się koncerty. Poinformował o tym gubernator obwodu Roman Busargin.
- Miła niespodzianka pomoże zachować ich zdrowie i uszczęśliwić w tym szczególnym dniu – stwierdził gubernator.
Nie będzie też fajerwerków. Busargin powiedział, że zaoszczędzone pieniądze lepiej byłoby wydać na wsparcie rosyjskiej armii na Ukrainie.
Wcześniej parada w Dniu Zwycięstwa „ze względów bezpieczeństwa” została odwołana w obwodach kurskim, biełgorodzkim, orłowskim i pskowskim, a także na anektowanym Krymie. Władze obawiają się, że nagromadzenie sprzętu i personelu wojskowego może „sprowokować wroga”. Tradycyjnych pochodów „Nieśmiertelnego Pułku” nie będzie w całej Rosji.
Gen. Syrski z wizytą u żołnierzy na froncie w Bachmucie
Generał pułkownik Ołeksandr Syrski poinformował 2 maja, że podczas jego wizyty u żołnierzy w Bachmucie w obwodzie donieckim podjęto "szereg niezbędnych decyzji mających na celu zapewnienie skutecznej obrony i zadanie maksymalnych strat przeciwnikowi".
Syrski podziękował żołnierzom za ich „niezłomność, odwagę i bohaterstwo”, wręczając im odznaczenia.
Bitwa o Bachmut toczy się od dziewięciu miesięcy.
Kanclerz Scholz o ukraińskich atakach na terytorium Rosji
Kanclerz zapewnił, że Berlin będzie nadal wspierał Ukrainę, ale też zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec bezpośredniej konfrontacji militarnej między Rosją a NATO.
Czytaj więcej
Niemcy koordynują z sojusznikami dostawę pomocy militarnej dla Ukrainy, upewniając się jednocześnie, że broń ta nie zostanie użyta do uderzeń na terytorium Rosji - powiedział w poniedziałek kanclerz Olaf Scholz.
Szef samozwańczej ŁRL znalazł nowe uzasadnienie dla inwazji
Leonid Pasiecznik, przywódca samozwańczej i nieuznawanej międzynarodowo Ługańskiej Republiki Ludowej, stwierdził, że Rosja m. in. po to zaatakowała Ukrainę, by „nie powtórzyła się taka tragedia, jak 2 maja 2014 roku”. „Dzisiaj mija dziesięć lat od tragicznych wydarzeń w Odessie, kiedy ukraińscy radykałowie zaatakowali uczestników pokojowego protestu, zamknęli i podpalili Dom Związków Zawodowych” – napisał na swoim kanale na Telegramie.
Do tragedii w Odessie doszło 2 maja 2014 roku. Wtedy w wyniku starcia pomiędzy proukraińskimi demonstrantami a prorosyjskimi separatystami zginęło 48 osób, a ponad 200 zostało rannych. Większość zginęła w pożarze siedziby związków zawodowych, w której zabarykadowali się zwolennicy Rosji. Nikt nie poniósł odpowiedzialności za tragedię, choć oskarżonych było 19 prorosyjskich aktywistów. - Przedstawiciele tak zwanego rosyjskiego świata są niestety nadal obecni w każdej części Ukrainy, nawet we Lwowie. Są oni w strukturach mundurowych, a zwłaszcza w MSW. Sprawa odeskiej tragedii była sabotowana przez nich, jak i wiele innych spraw – mówił „Rzeczpospolitej" sześć lat temu Ołeksij Arestowycz, kijowski analityk wojskowy, później doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy ds. komunikacji strategicznej w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony.
Putin nakazał wyjaśnienie procedur wypłacania dywidend akcjonariuszom z "nieprzyjaznych państw"
Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek nakazał swojemu rządowi „wyjaśnienie” procedury, w jaki sposób rosyjskie spółki mogą wypłacać dywidendy akcjonariuszom z tak zwanych „krajów nieprzyjaznych”.
Rosja uważa wszystkie kraje, które nałożyły na nią sankcje w związku z jej kampanią wojskową na Ukrainie, za „nieprzyjazne”. Odpowiedział własnym pakietem kontrsankcji i kontroli kapitałowych, które ograniczają zdolność firm i inwestorów z tych krajów do transferu zysków lub dywidend z powrotem do kraju.
Reuters donosi, że Kreml powiedział, że propozycje wypłaty dywidendy powinny „zawierać warunki, aby mieszkańcy rozwijali swoją produkcję w Rosji, rozwijali biznes oparty na nowych technologiach i inwestowali w rosyjską gospodarkę”.
Alarm lotniczy w obwodzie zaporoskim
Władze wezwały mieszkańców do szukania schronienia.
Adidas szuka sposobu na powrót do Rosji?
Niemiecki koncern chce sprzedać swój rosyjski biznes zagranicznemu inwestorowi. To może oznaczać powrót marki do Rosji Adidas chce sprzedać swój rosyjski biznes.
Czytaj więcej
Adidas rozważa możliwość sprzedaży swoich rosyjskich aktywów zagranicznemu inwestorowi – twierdzi dziennik „Kommersant”.
Nie będzie śledztwa UE w sprawie wysadzenia Nord Stream
Jermak: Za szkody wyrządzone Ukrainie zapłacą nienarodzone pokolenia Rosjan
"Kiedy mówimy o szkodach środowiskowych, które Rosja stale powoduje w wyniku uderzeń na Ukrainę, musimy jasno powiedzieć Rosjanom: będą musieli zapłacić za wszystko. Za zaminowanie terytoriów, za uderzanie w obiekty, a także za zabijanie ludzi i uprowadzanie dzieci" - napisał szef kancelarii prezydenta Zełenskiego na Telegramie.
" Zapłacą nienarodzone przyszłe pokolenia i one nie będą miały wyboru. Co więcej, te pokolenia będą miały poważny problem, bo przejdą do historii jako potomkowie rosyjskich terrorystów, którzy dokonali ludobójstwa na narodzie ukraińskim. I nie będzie można się przed tym ukryć w żadnym kraju na świecie" - pisze Andrij Jermak.
Rosja szkoli operatorów dronów kamikadze. Ministerstwo Obrony opublikowało film
Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie, pokazujące szkolenie przyszłych operatorów dronów kamikadze. Szkolenie odbywa się „na tyłach wojskowej operacji specjalnej” - jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej mówi się o inwazji na Ukrainę. „Takie quadrocoptery są w stanie przenosić różną amunicję, trafiając w cele na odległość kilku kilometrów" - przekazał resort.
Dwóch kanadyjskich ochotników zabitych w pobliżu Bachmutu
Kanadyjska telewizja CBC informuje, że w walkach o Bachmut pod koniec kwietnia zginęło dwóch obywateli Kanady, którzy walczyli w szeregach ukraińskiej Legii Cudzoziemskiej: 27-letni Kyle Porter i 21-letni Cole Zelenko.
Obaj należeli do Legionu Międzynarodowego, a zadaniem ich grupy było utrzymanie ważnej trasy zaopatrzenia do miasta. Dowódca jednostki powiedział kanadyjskiej stacji, że żołnierze znaleźli się pod intensywnym ostrzałem artyleryjskim wojsk rosyjskich. Porter, Zelenco i co najmniej trzej inni żołnierze szukali schronienia w bunkrze, który jednak został trafiony przez najeźdźców. - Obaj byli bardzo dumni z tego, co robią - powiedział dowódca. - Byliśmy jak rodzina. To tak, jakbym stracił braci - dodał. Nieoficjalne wyliczenia CBC News wskazują, że to od początku rosyjskiej inwazji zginęło już co najmniej pięciu Kanadyjczyków, walczących w obronie Ukrainy.
Ukraińcy zaktualizowali dane o rosyjskich stratach
W ciągu ostatniej doby najeźdźcy stracili ok. 460 żołnierzy, dziewięć systemów artylerii oraz trzy zestawy przeciwlotnicze - podaje ukraiński Sztab Generalny.
Ukraina prosi Japonię o sprzęt do walki elektronicznej
Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie dla japońskiego portalu Kyodonews, że Ukraina zwróciła się do Japonii o dostarczenie sprzętu do walki elektronicznej, który mógłby zablokować rosyjskie drony i uniemożliwić im atakowanie infrastruktury cywilnej.
Minister powiedział, że „rozumie” „neutralność” Japonii w obszarach, w których pacyfistyczna konstytucja tego kraju zabrania jej dostarczania broni. - Ale jesteście bardzo, bardzo nowoczesnym krajem z bronią elektroniczną. A my jej bardzo potrzebujemy – powiedział, prosząc Japonię o dostarczenie sprzętu, który zablokowałby rosyjskie drony.
Kijów nic nie wie o misji papieża
Jeśli negocjacje mają miejsce, odbywają się one bez naszej wiedzy i bez naszej zgody - powiedziało źródło Ukrinformu.
Czytaj więcej
Ukrainie nic nie wiadomo o pokojowej inicjatywie papieża Franciszka mającej na celu zakończenie wojny, którą ogłosił w drodze powrotnej z Węgier do Rzymu. - Jeśli negocjacje mają miejsce, odbywają się one bez naszej wiedzy i bez naszej zgody - mówi źródło cytowane przez Ukrinform.
W ciągu doby Ukraińcy zniszczyli trzy rosyjskie systemy rakietowe
Sztab Generalny poinformował, że wciąż toczą się ciężkie walki o Bachmut i ostrzegł o dużym prawdopodobieństwie rosyjskich ataków na terytorium całej Ukrainy.
W nocnych atakach na wschodnią Ukrainę zginęło dwóch mężczyzn.
Mykoła Łukaszuk, przewodniczący rady obwodu dniepropietrowskiego, powiedział, że w wyniku ataku na miasto Pawłohrad uszkodzono 19 bloków mieszkalnych, 25 domów, trzy szkoły, trzy przedszkola i kilka sklepów.
Zginęło dwóch młodych mężczyzn. 40 osób, w tym pięcioro dzieci, jest rannych.
Gruzini ocenili. Rosja największym zagrożeniem
87 proc. ankietowanych Gruzinów uważa, że Rosja stanowi największe polityczne zagrożenie dla ich kraju.
Papież: Rozmawiamy. Nie o czerwonym kapturku
Wracając z pielgrzymki na Węgry papież przyznał, że bierze udział w jakichś rozmowach na temat przerwania walk.
Czytaj więcej
Między rosyjskimi bombardowaniami Humania i Pawłohradu papież Franciszek wzywał do pokoju na Ukrainie.
Biały Dom o rosyjskich stratach pod Bachumutem
Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. komunikacji strategicznej w Białym Domu John Kirby przekazał, że według danych posiadanych przez wywiad USA od grudnia ubiegłego roku Rosjanie stracili 100 tys. żołnierzy tylko w walkach pod Bachmutem.
Ukraina i Chorwacja mają współpracować w walce z rosyjską propagandą
Zwalczanie rosyjskiej propagandy i dezinformacji było jednym z tematów rozmów przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy z ambasador Chorwacji w Kijowie, Anicą Djamić. - Zwalczanie dezinformacji to priorytetowe zadanie naszego resortu - mówił wiceminister kultury Ukrainy Taras Szewczenko.
W 10 miesięcy Ukraina wyeksportowała ponad 41 mln ton zboża
W ciągu 10 miesięcy (od 1 lipca 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.) Ukraina wyeksportowała 41,595 mln ton zboża, w tym 24,424 mln ton kukurydzy, 14,385 mln ton pszenicy, 2,461 mln ton jęczmienia i 17,9 tys. ton żyta - podało Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy, cytując dane ukraińskiej służby celnej z 1 maja.
USA szacują straty Rosjan w wojnie na Ukrainie
Według Białego Domu, w ciągu ostatnich kilku miesięcy straty osobowe Rosjan w wojnie na Ukrainie wyniosły 100 tys.
Czytaj więcej
Od grudnia straty Rosjan w wojnie na Ukrainie wyniosły 100 tys. osób - szacuje Biały Dom, powołując się na dane amerykańskiego wywiadu.
Wiadomości wojenne z niedzieli 1 maja można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.