Kolejni beneficjenci unijnego porozumienia to Polska i Węgry – uważa tak 15,5 procent. Dopiero trzeci w kolejce są Niemcy, kraj sprawujący podczas szczytu prezydencję – uważa tak 13,3 proc. respondentów. Niespełna jeden procent jest zdania, że nikt nie skorzysta.
Najbardziej przekonani o korzyściach dla wszystkich krajów UE są odbiorcy programów informacyjnych TVN24 (75 proc.), TVN (72 proc.) i osoby. dla których głównym źródłem informacji są media społecznościowe (69 proc). Z kolei ponadprzeciętną wiarą w korzyści, które odnoszą Niemcy, wykazuje się więcej widzów „Wiadomości" TVP (19 proc.), „Wydarzeń" Polsatu (18 proc.) oraz TVP Info (17 proc.). Dla porównania wśród odbiorców mediów społecznościowych i widzów TVN24 odsetek tych osób to 8 proc.
Z kolei na pytanie, czy ustalenia szczytu były dla Polski korzystne, zdecydowanie więcej respondentów odpowiedziało, że tak – 66,4 proc. Zaledwie niespełna 7 proc. sądzi, że nie. Spora grupa, bo aż 26,6 proc. badanych, nie ma w tej sprawie zdania.
Czyj elektorat jest zatem najbardziej zdezorientowany w tej sprawie? Aż 37 proc. głosujących w ostatnich wyborach na Konfederację nie ma zdania co do tego, czy ustalenia z Brukseli są korzystne dla naszego kraju, 36 proc. głosujących na PSL-Kukiz'15 i 23 proc. wyborców PiS/Zjednoczonej Prawicy. Najmniej niezdecydowanych co do tej kwestii jest w Koalicji Obywatelskiej – 5 proc., i w Lewicy – 8 proc.