Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Z informacji podawanych przez stronę ukraińską wynika, że liczba rosyjskich żołnierzy, którzy polegli w czasie walk na Ukrainie, przekroczyła 40 tysięcy.
Kończymy wtorkową relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Pociągi towarowe jadą przez Litwę do Kaliningradu
Koleje Litewskie wznowiły tranzyt do obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej towarów znajdujących się na liście sankcyjnej Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Koleje Litewskie we wtorek potwierdziły, że pierwszy pociąg z sankcjonowanymi towarami z Rosji do Kaliningradu przejechał już Litwę i dotarł do celu.
Alarmy bombowe na terenie prawie całej Ukrainy
USA przeznaczają 100 milionów dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów
Poinformował o tym rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat.
Wieloletnia współpracownica Orbána rezygnuje po kontrowersyjnym przemówieniu premiera
"Mowa godna Goebbelsa" - napisała Zsuzsa Hegedüs w liście rezygnacyjnym.
Czytaj więcej
Wieloletnia doradczyni Viktora Orbána, Zsuzsa Hegedüs, zrezygnowała ze stanowiska z powodu przemówienia, które premier Węgier wygłosił w rumuńskim Băile Tuşnad..
Ukraińcy zbierają podpisy pod petycją ws. Borisa Johnsona
W ciągu jednego dnia podpisało ją ponad 3,3 tys. osób.
Czytaj więcej
W ciągu jednego dnia pod petycją o przyznanie ustępującemu premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi ukraińskiego obywatelstwa podpisało się ponad 3,3 tys. osób.
Pieskow o zakazie fińskich wiz: Rosja zareaguje
W Finlandii rośnie poparcie dla wprowadzenia zakazu wydawania nowych wiz dla turystów z Rosji.
Czytaj więcej
Jeśli Finlandia zdecyduje się odmówić lub ograniczyć wydawanie Rosjan wiz turystycznych, będzie to wymagało środków zaradczych ze strony Moskwy - powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.
Prezydenci Polski i Litwy planują kolejną wizytę na Ukrainie
"Nasze kraje nie zmniejszą zaangażowania na Ukrainie, obaj planujemy kolejne podróże do Kijowa, nie będziemy też ulegać żadnym szantażom ze strony Rosji" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Nagroda im. Churchilla dla Zełenskiego
Jest ona wyrazem uznania dla osób, które "demonstrują nadzwyczajne przywództwo w duchu Winstona Churchilla".
Czytaj więcej
Prezydent Zełenski stanął przed testem przywództwa tak samo surowym jak Churchill - powiedział premier Boris Johnson podczas wideoceremonii przy Downing Street.
Firmy uciekają z Rosji
Aż 6,5 proc. wszystkich zagranicznych firm, które postanowiły wycofać się z Rosji, pochodzi z Polski.
Czytaj więcej
Aż 6,5 proc. wszystkich zagranicznych firm, które postanowiły wycofać się z Rosji, pochodzi z Polski. Więcej przedsiębiorstw, które zdecydowały się na tak radykalny krok pochodzi jedynie z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Ponad 100 rosyjskich rodzin żąda odnalezienia zaginionych żołnierzy
Ponad 100 rodzin rosyjskich żołnierzy zwróciło się do prezydenta Rosji Władimira Putina z żądaniem odnalezienia ich synów, mężów i braci znajdujących się w strefie działań wojennych na Ukrainie.
Czytaj więcej
Dziesiątki krewnych rosyjskich żołnierzy zwróciło się do prezydenta Rosji Władimira Putina z apelem o pomoc w odnalezieniu ich dzieci, braci i małżonków – wojskowych, którzy biorą udział w konflikcie zbrojnym między Rosją a Ukrainą.
Europa gromadzi zapasy gazu ziemnego
Zapowiedź Gazpromu o zmniejszeniu dostaw zmobilizowała Brukselę do działania.
Czytaj więcej
Poniedziałkowa zapowiedź Gazpromu, że z "powodów technicznych" ponownie zredukuje poziom dostaw gazu dla Europy, trafiła na czołówki światowych mediów. Jasne, to złe wieści dla Europy. Ale też żadne zaskoczenie: kontynent niezmiennie kompletuje zapasy przed zimą i wygląda na to, że przy pewnej dozie szczęścia – przetrwa ją bez dramatycznych zawirowań.
"WSJ" o żółwim tempie niemieckich dostaw
Podczas gdy Berlin zamartwiał się spustoszeniem własnych magazynów broni przez pomoc dla Ukrainy, obawą, że dostawy sprzętu skłonią Putina do użycia broni nuklearnej, nic nie powstrzymało innych, w tym bardziej wrażliwej Polski i krajów bałtyckich, przed wysłaniem broni - pisze rada redakcyjna "Wall Street Journal".
Czytaj więcej
Sojusznicy i Kreml uważnie obserwują działania Berlina, a wiarygodności Scholza pomogłoby, gdyby kolejna partia Gepardów poruszała się szybciej niż żółwie - pisze rada redakcyjna "Wall Street Journal".
Kto płaci za wojnę Rosji w Ukrainie
Od 24 lutego, kraje Unii Europejskiej napełniły kieszeń kraju-ludobójcy kwotą 72,352 miliarda euro.
Czytaj więcej
Od rosyjskiej agresji 24 lutego, kraje Unii Europejskiej napełniły kieszeń kraju-ludobójcy kwotą 72,352 miliarda euro. To pieniądze zapłacone Rosji za dostarczony gaz, ropę i węgiel. Polska jest w czołówce unijnych donatorów rosyjskiej wojny.
Rosja chce uznać Ukrainę za państwo terrorystyczne
Do Dumy trafił projekt ustawy.
Czytaj więcej
Deputowani frakcji Sprawiedliwa Rosja - Za Prawdę złożyli do Dumy Państwowej projekt ustawy o uznaniu Ukrainy za państwo terrorystyczne i konfiskacie mienia obywateli na rzecz Rosji.
Kreml naciska na zamknięcie rosyjskiego oddziału Agencji Żydowskiej
Z wnioskiem o zamknięcie oddziału organizacji non-profit z siedziba w Jerozolimie, która m.in. ułatwia emigrację do Izraela osobom pochodzenia żydowskiego, wystąpiło w zeszłym tygodniu rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości.
Kreml naciska na tę decyzję, bo zdaniem rosyjskich władz organizacja, która ma kilka biur w miastach w całym kraju, naruszyła rosyjskie prawo
NASA nie wiedziała o decyzji Roskosmosu ws. stacji kosmicznej
Przedstawicielka USA oświadczyła, że Rosja oficjalnie nie informowała agencji NASA o zamiarze zakończenia współpracy w ramach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Czytaj więcej
Nowy szef rosyjskiej agencji kosmicznej zasygnalizował, że Rosja zamierza wycofać się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przedstawicielka NASA powiedziała, że Moskwa nie informowała o swym zamiarze zakończenia współpracy na orbicie ze Stanami Zjednoczonymi.
Rosja szykuje ćwiczenia wojskowe na wschodzie kraju
Rosyjskie ministerstwo obrony planuje przeprowadzić strategiczne ćwiczenia wojskowe na wschodzie kraju od 30 sierpnia do 5 września.
Czytaj więcej
Od 30 sierpnia do 5 września we wschodniej Rosji odbędą się strategiczne ćwiczenia dowodzenia i sztabów Wostok-2022 pod dowództwem Walerego Gierasimowa, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych - poinformowało Ministerstwo Obrony.
Niemcy przekazały Ukrainie część obiecanego sprzętu
Na Ukrainę trafiły m.in. wyrzutnie Mars-II i haubice haubic PzH2000.
Wielka Brytania obejmuje antyrosyjskimi sankcjami swojego obywatela
Na listę został wpisany Graham Phillips, bloger, który został uznany za propagatora rosyjskiej propagandy.
Czytaj więcej
Graham Phillips, brytyjski bloger i youtuber, który zamieszcza na swoich kanałach materiały propagandowe z okupowanych przez Rosjan ziem Ukrainy, został przez brytyjski rząd objęty antyrosyjskimi sankcjami.
Erdoğan zapowiada wizytę w Rosji 5 sierpnia
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan złoży 5 sierpnia jednodniową wizytę w rosyjskim kurorcie Soczi - poinformowało biuro prezydenta.
Czytaj więcej
Prezydent Turcjii Recep Tayyip Erdogan spotka się 5 sierpnia z Władimirem Putinem w rosyjskim kurorcie Soczi nad Morzem Czarnym.
UE przedłuża sankcje wobec Rosji do stycznia 2023 r.
Unia Europejska postanowiła przedłużyć swoje sankcje wobec Rosji o kolejne pół roku, do końca stycznia 2023 roku.
Estonia zgłosi do UE, by zablokować wydawanie wiz dla Rosjan
Zdaniem MSZ Estonii do Europy zachodniej podróżuje coraz więcej Rosjan, a w tym samym czasie na wojnie giną ukraińskie dzieci.
Czytaj więcej
Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje propozycje dla Unii Europejskiej, aby zawiesić wydawanie wiz obywatelom Rosji.
Od początku wojny USA przekazały Ukrainie pomoc humanitarną o wartości 1,45 mld dol.
Dane takie podała na swoim profilu na Twitterze ambasada USA w Kijowie.
Rada Europejska przedłużyła sankcje obowiązujące wobec Rosji o sześć miesięcy
Chodzi o sankcje wprowadzane przeciw Rosji od 2014 roku, w związku z jej agresją przeciw Ukrainie. Sankcje wobec Rosji zostały poważnie zaostrzone po 24 lutego, gdy Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Po wtorkowej decyzji Rady sankcje będą obowiązywać do 31 stycznia 2023 roku.
Po 2024 r. Rosja wycofa się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Szef Roskosmosu w czasie spotkania z Władimirem Putinem zapowiedział stworzenie rosyjskiej stacji kosmicznej na orbicie.
Czytaj więcej
Rosja wycofa się z projektu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po 2024 roku, w tym czasie rozpocznie tworzenie własnej stacji kosmicznej na orbicie - zapowiedział stojący na czele Roskosmosu, Jurij Borisow.
Producent opakowań Tetra Pak wyszedł z Rosji
Szwedzki producent opakowań Tetra Pak sprzedał rosyjski oddział jego rosyjskiemu kierownictwu. Na rynku w Rosji brakuje opakowań do żywności, leków, środków higieny itp. Władze utajniły dane o krajowej produkcji tektury i jej rozdziale między producentów żywności.
Czytaj więcej
Szwedzki producent opakowań Tetra Pak sprzedał rosyjski oddział jego rosyjskiemu kierownictwu. Na rynku w Rosji brakuje opakowań do żywności, leków, środków higieny itp. Władze utajniły dane o krajowej produkcji tektury i jej rozdziale między producentów żywności.
CNN Turk: Putin jest zainteresowany współpracą z producentem Bayraktarów
Władimir Putin miał mówić prezydentowi Turcji, Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, że jest zainteresowany powstaniem fabryki koncernu Baykar, producenta dronów Bayraktar, w Rosji.
Czytaj więcej
Turecki koncern Baykar, producent dronów bojowych Bayraktar, które są z powodzeniem wykorzystywane przez Ukrainę do zwalczania m.in. rosyjskich czołgów, pojazdów opancerzonych i artylerii, miał stworzyć fabrykę produkującą drony w ZEA, a Władimir Putin proponuje, by podobna fabryka powstała w Rosji - informuje CNN Turk.
SBU: Referenda na okupowanych terenach Ukrainy mają przygotowywać separatyści
Ze słów Dechtiarneki wynika, że Rosjanie chcą wykorzystać separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej - samozwańczej republiki istniejącej na terytorium ukraińskiego Donbasu - do przeprowadzenia referendów ws. przyłączenia okupowanych części Ukrainy do Rosji.
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dysponuje informacjami, z których wynika, że Federacja Rosyjska rozpoczęła aktywną fazę przygotowań do przeprowadzenia tzw. referendów ws. włączenia okupowanych części Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej - poinformował rzecznik SBU, Artem Dechtiarenko
Minister sprawiedliwości Rosji objęty sankcjami przez Wielką Brytanię
Konstantin Czujczenko znalazł się na liście 42 osób, które Wielka Brytania dodała do listy Rosjan objętych sankcjami. Na liście jest również pierwszy zastępca ministra sprawiedliwości oraz wielu rosyjskich gubernatorów.
Kreml ostrzega przed zniesieniem wiz Schengen dla Rosjan
Rosja liczy na to, że zachodni partnerzy trzeźwo podejdą do ewentualnego zniesienia wiz Schengen dla Rosjan - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że Moskwa negatywnie zareaguje w przypadku odmowy wydania Rosjanom wiz Schengen. - Pociągnie to za sobą środki odwetowe i kontrreakcję - zapowiedział.
Na obwód mikołajowski spadło we wtorek 18 rakiet
Rankiem, 26 lipca, Rosjanie wystrzelili 18 rakiet w kierunku obwodu mikołajowskiego, w tym 12 pocisków S-300 i 6 rakiet Ch-59 wystrzelonych przez rosyjski bombowiec strategiczny. Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego, poinformował o tym na antenie ukraińskiej telewizji. Kim podkreślił, że nie wszystkie rakiety trafiły w cele - niektóre miały zostać zniszczone, inne chybiły. Rakiety miały trafiać w przedsiębiorstwa i elementy infrastruktury krytycznej, ale w wyniku ataku nikt nie zginął. Trafiony miał zostać m.in. most kolejowy, salon samochodowy, a także inne obiekty cywilne i domy mieszkalne.
Rzecznik Kremla nie wyklucza spotkania Putina z Schroederem
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla przyznał, że "z tego co wie" były kanclerz Niemiec, Gerhard Schroeder, jest w Moskwie. - Nie doszło jak dotąd do spotkania (z Putinem - red.), ale nie wykluczamy kontaktu - dodał Pieskow. Schroeder po tym jak ustąpił z funkcji kanclerza trafił do rady dyrektorów Rosneftu, na czele której stał od 2017. W 2022 roku ogłosił, że odchodzi z rady. Miał też odrzucić propozycję wejścia do rady dyrektorów Gazpromu.
Czytaj więcej
Były kanclerz Niemiec przebywa na urlopie w Moskwie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że nie wyklucza, że dojdzie do jego spotkania z władzami Rosji.
Ministerstwo obrony Rosji informuje o "zniszczeniu 40 najemników, głównie Polaków"
- Ponad 40 zagranicznych najemników, z których większość to Polacy, zostało zniszczonych w czasie ataku z użyciem precyzyjnych pocisków powietrze-ziemia wystrzelonych w kierunku tymczasowego miejsca stacjonowania jednostek Międzynarodowego Legionu (Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy) w pobliżu wsi Konstantynówka, w Donieckiej Republice Ludowej - poinformował gen. Igor Konaszenkow.
Czytaj więcej
Ponad 40 "zagranicznych najemników" (Rosja takim mianem określa zagranicznych ochotników biorących udział w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją) miało zostać zabitych w wyniku uderzenia rosyjskiego lotnictwa w rejonie Konstantynówki, w obwodzie donieckim - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
Czesi informują o porozumieniu politycznym ws. redukcji zużycia gazu w UE
Cena gazu przekracza 2 tys. dolarów za 1000 m3
Ceny gazu rosną po ograniczeniu przez Gazprom dostaw gazu do Niemiec gazociągiem Nord Stream. 25 lipca firma ogłosiła, że od 27 lipca zmniejszy pompowanie gazociągu do 20 proc. mocy przesyłowej z powodu wyłączenia kolejnej turbiny Siemensa w przepompowni Portowaja.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od rosyjskiej napaści na Ukrainę w końcu lutego, cena gazu w Europie wzrosła powyżej 2000 dolarów.
Fińscy politycy za zakazem wydawania wiz turystycznych Rosjanom
W poniedziałek frakcja parlamentarna Narodowej Partii Koalicyjnej wydała oświadczenie, w którym domaga się zakazu wydawania wiz turystycznych rosyjskim obywatelom, przekonując, że "jest moralnie złe pozwalanie Rosjanom na podróżowanie do Finlandii w czasie, gdy Rosja prowadzi brutalną wojnę na Ukrainie".
Czytaj więcej
Ankieta przeprowadzona przez fińską agencję informacyjną STT wśród przewodniczących klubów parlamentarnych największych partii zasiadających w fińskim parlamencie wskazuje, że fińscy politycy popierają postulat wprowadzenia zakazu wydawania nowych wiz turystycznych Rosjanom - informuje serwis yle.fi.
Baerbock: Słowa Ławrowa pokazują pogardę dla samostanowienia Ukrainy
Szefowa MSZ Niemiec skrytykowała rosyjskiego szefa dyplomacji i pochwaliła członków UE za solidarność w sprawie gazu.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock skrytykowała wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji. Siergiej Ławrow zapowiedział, że Rosja "pomoże Ukraińcom pozbyć się antyludowego reżimu".
Zełenski zamieszcza nagranie pokazujące zniszczenia w kurorcie Zatoka
Prezydent Ukrainy umieścił na swoim koncie w serwisie Instagram nagranie, pokazujące skalę zniszczeń będących efektem rosyjskich ataków na kurort wypoczynkowy Zatoka, który znajduje się w obwodzie odeskim. "Poranek. Zwykła miejscowość Zatoka. Ludzie przyjeżdżają tu na wakacje i mieszkają tu. Po prostu tu żyją. Nie ma tu baz wojskowych, nie ma żołnierzy. Rosyjscy terroryści po prostu chcą strzelać" - napisał Zełenski.
Gubernator obwodu briańskiego: Ukraińcy zaatakowali punkt kontrolny w Rosji
Aleksandr Bogomaz, gubernator obwodu briańskiego poinformował, że z terytorium Ukrainy dokonano ataku na punkt kontroli pojazdów znajdujący się w rejonie siewskim. W wyniku ataku, który miał polegać na zrzuceniu ładunku wybuchowego przez ukraińskiego drona, ranne zostały cztery osoby - wynika z wpisu Bogomaza na jego kanale w serwisie Telegram.
W środę Błaszczak zatwierdzi kontrakty zbrojeniowe zawierane z Koreą Płd.
Kontrakty obejmują dostarczenie Polsce czołgów K2, armatohaubic K9 i samolotów FA-50.
Niemcy zarzucają Polsce przesadne oczekiwania w sprawie czołgów
Szefowa komisji obrony Bundestagu uważa, że przedstawiciele Polski oczekują za dużo w zamian za przekazanie Ukrainie radzieckich czołgów.
Czytaj więcej
Marie-Agnes Strack-Zimmermann, szefowa komisji obrony Bundestagu, zarzuciła Polsce zawyżone oczekiwania w sprawie wymiany czołgów.
Mer Melitopola: Rosjanie utrudniają Ukraińcom opuszczenie okupowanych terenów
Mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, Iwan Fedorow, na antenie ukraińskiej telewizji stwierdził, że Rosjanie przetrzymują blisko 5 tys. osób chcących opuścić okupowane terytorium w kolejce na punkcie kontrolnym w Wasyliwce, w obwodzie zaporoskim.Fedorow twierdzi, że Rosjanie pozwalają przejechać przez punkt kontrolny tylko 150 samochodom dziennie, co paraliżuje ruch.
Na Ukrainę wróciło 25 ciał żołnierzy poległych w obronie kraju
Ukraiński Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów poinformowało, że zakończono kolejną operację sprowadzenia na Ukrainę ciał jej poległych żołnierzy, w ramach której Ukraina odzyskała 25 ciał swoich obrońców.
Miedwiediew: europejska polityka to mieszkanka chamstwa, infantylizmu i głupoty
Były prezydent Rosji ostrzega zachód przed "nadchodzącym chłodem".
Czytaj więcej
Cała obecna polityka europejska wobec Rosji to obrzydliwy koktajl aroganckiego chamstwa, młodzieńczego infantylizmu i prymitywnej głupoty - uważa były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Ambasador Rosji w Grecji: Relacje między Moskwą a Atenami zostały zniszczone
Andriej Masłow, rosyjski ambasador Grecji, w rozmowie z telewizją Rossija-24 stwierdził, że od końca lutego "dwustronne relacje (między Rosją a Grecją - red.) zostały całkowicie zniszczone, już nie istnieją". Jak dodał Masłow obecnie "nie ma współpracy, nie ma kontaktów" Rosji ze stroną grecką. - Dosłownie w ciągu kilku dni cały zakres dwustronnych relacji, nagromadzonych przez wiele dekad, został wyzerowany - stwierdził rosyjski ambasador.
Erdogan o ataku na Odessę: Oczekuję od wszystkich stron dotrzymania zobowiązań
- Nie chcieliśmy, żeby to się stało, ale się stało - powiedział prezydent Turcji o rosyjskim ataku na port w Odessie.
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oczekuje od wszystkich stron "porozumienia zbożowego" dotrzymania zobowiązań po tym, jak rosyjskie wojska ostrzelały port w Odessie.
Wałęsa: Jestem przyjacielem Rosjan. Wiem, że oni cierpią dzisiaj tak samo jak Ukraińcy
- Rosjanie mają zły system. Gdyby (Władimir) Putin miał dwie kadencje (na stanowisku - red.), nie zgromadziłby tyle zbirów, którzy mu pomagają w tym wszystkim - mówił były prezydent w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.
Czytaj więcej
Jak dziadowie wymyślili rower, to musieli zrobić państwa i kraje. My wymyśliliśmy tyle bajerów, że musimy tworzyć większe systemy - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były prezydent, Lech Wałęsa.
Szef MSZ Ukrainy: Putin prowadzi gazową wojnę z Europą
"Gazowa wojna Putina przeciw Europie jest bezpośrednią kontynuacją wojny, jaką prowadzi on na Ukrainie. Jeśli może jakoś wyrządzać szkody, robi to. Wykorzysta każdą zależność Europy od Rosji, aby zrujnować normalne życie europejskiej rodziny. Jedynym sposobem działania jest zdecydowana odpowiedź i zerwanie z zależnością (od Rosji - red.)" - napisał Dmytro Kułeba na Twitterze.
Sellin: Ukraińcy dojrzeli. Otworzyli się na rozmowy o rzezi wołyńskiej
- Ukraińcy dojrzeli do tego, że widząc jaką postawę Polska i Polacy przyjęli w stosunku do ich nieszczęścia, uznali, że różne zaszłości historyczne, które nas dzielą, które wzbudzają niepotrzebne emocje między nami, trzeba próbować zamknąć - mówi wiceminister Jarosław Sellin.
Czytaj więcej
- Ukraińcy otworzyli się na propozycje rozmów na temat tego, o co prosimy od lat, czyli poszukiwań polskich ofiar na terenie Ukrainy, głównie z rzezi wołyńskiej - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 39 870 żołnierzy, 1 737 czołgów, 3 959 pojazdów opancerzonych, 880 zestawów artyleryjskich, 258 wyrzutni rakiet, 117 zestawów przeciwlotniczych, 222 samoloty, 189 śmigłowców, 722 bezzałogowych statków powietrznych, 174 pociski manewrujące, 15 jednostek nawodnych, 2 835 pojazdy, w tym cysterny i 75 jednostek sprzętu specjalnego.
Prokurator generalny Rosji: Najemnicy i broń z Ukrainy zagrożeniem dla państw WNP
Igor Krasnow, rosyjski prokurator generalny stwierdził, że w związku z wojną na Ukrainie, zagrożeniem dla krajów wchodzących w skład Wspólnoty Niepodległych Państw staje się "udział obywateli tych krajów w walkach, jako najemników, a także rozprzestrzenianie się broni, amunicji, narkotyków". Krasnow mówił o tym w czasie spotkania z prokuratorem generalnym Tadżykistanu, Jusufem Rahmonem.
Rosyjskie rakiety spadają na południe Ukrainy. "Zmasowany atak"
Rankiem 26 lipca Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na południe Ukrainy z kierunku Morza Czarnego - informuje Dowództwo Operacyjne "Południe".
Czytaj więcej
We wtorek rano Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na cele znajdujące się na południu Ukrainy - informuje w najnowszym komunikacie ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".
FAZ: Niemcy obawiają się konsekwencji przekazania czołgów Ukrainie
Władze w Berlinie nie potrafią przekonująco wytłumaczyć, dlaczego do tej pory nie przekazały sojusznikom rekompensaty za wysłaną Ukrainie broń.
Czytaj więcej
FAZ zastanawia się, czy powodem niechęci Niemiec do przekazania czołgów Ukrainie jest obawa przed zemstą Władimira Putina w formie zakręcenia kurka z gazem.
Wiaczesław Wołodin: Koniec ery dolara, na to wskazują doświadczenia historyczne
"Każda ogólnoświatowa waluta miała swój czas, trwający ok. 100 lat" - pisze przewodniczący Dumy na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Wiaczesław Wołodin, przewodniczący rosyjskiej Dumy (izba niższa rosyjskiego parlamentu) pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że proces "dedolaryzacji" (odejścia od dolara) na świecie jest "nieodwracalny".
Brytyjski resort obrony: Rosja chce ograniczyć możliwości zwalczania okrętów przez Ukrainę
Brytyjskie Ministerstwo Obrony, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach pisze, że Rosja "niemal na pewno postrzega pociski przeciwokrętowe jako kluczowe zagrożenie ograniczające skuteczność Floty Czarnomorskiej". "To znacząco krzyżuje plany inwazji, ponieważ Rosja nie może podjąć realnej próby desantu mającego na celu zajęcie Odessy" - czytamy w raporcie. Dlatego, zdaniem brytyjskiego resortu obrony, Rosja będzie nadal traktować jako priorytet ograniczanie i pozbawianie Ukrainy możliwości zwalczania rosyjskich okrętów.
Czytaj więcej
Rosja niemal na pewno postrzega rakiety przeciwokrętowe jako kluczowe zagrożenie ograniczające skuteczność jej Floty Czarnomorskiej, dlatego priorytetem będzie dla niej zniszczenie ukraińskich zdolności obronnych - uważa brytyjski wywiad wojskowy.
Obwód doniecki: W ciągu doby w wyniku ostrzału zginęło trzech cywilów
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w ciągu ostatniej doby, w wyniku ostrzału przez Rosjan terenów mieszkalnych w obwodzie donieckim, zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych.
Rosjanie w obwodach zaporoskim i chersońskim czekają na kontrofensywę
Eksperci z Instytutu Badań nad Wojną (ISW) informują, że Rosjanie w ciągu ostatniej doby nie dokonali dużych postępów w obwodzie ługańskim. Jednocześnie okupanci przygotowują się na ukraińską kontrofensywę w obwodach zaporoskim i chersońskim.
Czytaj więcej
Analitycy Instytutu Badań nad Wojną (ISW) na podstawie zebranych danych stwierdzili, że Rosjanie w obwodach zaporoskim i chersońskim umacniają swoje pozycje w oczekiwaniu na kontrofensywę armii ukraińskiej.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie przygotowują ofensywę na Siewiersk i Sołedar
Ukraiński Sztab Generalny, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach Ukrainy podaje, że w obwodzie donieckim Rosjanie przygotowują się do ofensywy na Siewiersk i Sołedar. Znajdujące się w tym rejonie rosyjskie jednostki uzupełniają obecnie amunicję i zapasy paliwa.
Zełenski: Rosja stosuje gazowy szantaż wobec Europy
Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu ocenił, że Rosja celowo chce sprawić, by Europie było trudno przygotować się na zimę. Prezydent Ukrainy dodał, że Moskwa nie dba o to, jak wpłynie to na życie biednych ludzi w najzimniejszych miesiącach roku.
W nocy Rosjanie ostrzelali Charków
Mer Charkowa, Ihor Terechow, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w nocy z poniedziałku na wtorek miasto zostało ostrzelane przez Rosjan. Według Terechowa ostrzelana została część miasta, która jest blisko jego centrum. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
Okupacja południowych regionów Ukrainy ma dla Kremla praktyczne znaczenie
Już pod koniec marca Rosjanie wysadzili zapory w obwodzie chersońskim i przywrócili dostawy wody na Krym z Dniepru poprzez Kanał Północnokrymski, zamknięty przez Kijów po rosyjskiej aneksji półwyspu w 2014 roku. Wbrew zapewnieniom rosyjskiej propagandy i mianowanych przez Rosjan lokalnych władz brak wody pitnej był jednym z głównych problemów półwyspu w ostatnich ośmiu latach. A to blokowało rozwój miejscowego rolnictwa, uzależniając tym samym region od dostaw żywności z Rosji.
Czytaj więcej
Rosja szykuje się do aneksji okupowanych terytoriów. Co zyskuje? Korytarz lądowy do Krymu, wodę z Dniepru i największą elektrownię atomową w Europie.
11 112 Ukraińców otrzymało w tym roku zakaz wjazdu na terytorium Polski
Prawie co trzeci z nich był uznany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu naszego państwa lub państw unijnych – wynika z danych Straży Granicznej za pierwsze półrocze tego roku.
Czytaj więcej
Mimo wojny obywatele Ukrainy nadal, najczęściej ze wszystkich nacji, otrzymują odmowę wjazdu do Polski i Unii Europejskiej.
Ławrow szuka w Afryce sojuszników w wojnie w Ukrainie
Wśród przywódców państw afrykańskich i azjatyckich silna jest niechęć wobec Zachodu i na to liczy Ławrow - pisze w "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Kreml szuka sojuszników w Afryce i Azji, wśród krajów niechętnych Zachodowi, a przede wszystkim USA.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o stratach zadanych Rosjanom
Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu ostatniej doby zniszczyły punkt dowodzenia rosyjskiej 11. Gwardyjskiej Brygady Desantowo-Szturmowej i skład amunicji - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" na swoim profilu na Facebooku. 25 lipca ukraińskie lotnictwo przeprowadziło siedem ataków na Rosjan na froncie południowym - zaatakowane zostały zgrupowania wojsk i składy amunicji oraz punkt dowodzenia. Ukraińcy atakowali cele w rejonie berysławskim obwodu chersońskiego i w rejonie chersońskim. W wyniku ukraińskich ataków przeprowadzanych na froncie południowym, ukraińska armia "wyeliminowała 48 rosyjskich okupantów, zniszczyła cztery czołgi T-72, jedną haubicę 152-mm i jeden samobieżny zestaw artyleryjski" - podaje Dowództwo Operacyjne "Południe".
NEXTA: Rosjanie ostrzelali Mikołajów z terytorium okupowanego obwodu chersońskiego
Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Odessę
Serhij Bratczuk, rzecznik władz Odessy, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował o rosyjskim "ataku rakietowym z użyciem lotnictwa strategicznego" na miasto. "Szczegóły później" - dodał. Poprzedni atak rakietowy na Odessę miał miejsce 23 lipca, dzień po podpisaniu przez Rosję, Ukrainę, Turcję i ONZ porozumienia ws. wznowienia eksportu ukraińskiego zboża szlakiem przez Morze Czarne.
Wicekanclerz Niemiec wzywa do redukcji zużycia gazu o 15-20 proc.
Robert Habeck zapowiedział, że w przypadku deficytu gazu pierwszą jego ofiarą będzie sektor przemysłowy, a rząd podejmie środki, aby zagwarantować dostawy gazu do budynków mieszkalnych i instytucji takich jak szpitale.
Czytaj więcej
Robert Habeck, wicekanclerz Niemiec oraz minister gospodarki i ochrony klimatu określił sytuację związaną z dostawami gazu do Niemiec mianem "poważnej" i wezwał do zmniejszenia konsumpcji gazu w kraju o 15-20 proc.
Minister obrony Słowacji nie wyklucza przekazania myśliwców Ukrainie
Jednocześnie Jaroslav Nad zaznaczył, że jego kraj nie może po prostu oddać swoich myśliwców, nie uzyskując w zamian innych maszyn lub pieniędzy.
Czytaj więcej
W czasie wizyty ministra obrony Wielkiej Brytanii, Bena Wallace'a, w Bratysławie, minister obrony Słowacji, Jaroslav Nad, zadeklarował, że jego kraj jest otwarty na rozmowy ws. przekazania swoich 11 myśliwców MiG-29 Ukrainie - odnotowuje Sky News.
Zełenski: Ukraina będzie świętować Dzień Niepodległości 24 sierpnia, pomimo wojny
Świętowanie Dnia Niepodległości Ukrainy, który przypada na 24 sierpnia, zapowiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Pomimo faktu, że w kraju trwa wojna, będziemy świętować wszystkie ważne daty dla naszego państwa. Tak, w związku z wymogami bezpieczeństwa, nie możemy zawsze świętować hucznie, ponieważ wszystkie środki finansowe kierujemy na front. Ale te daty na pewno pozostaną w naszym kalendarzu, w naszej pamięci, dla naszych dzieci. Musimy to robić, ponieważ musimy skończyć z rosyjską narracją: kto zawdzięcza swoje istnienie komu. Dzień Ukraińskiej Państwowości (obchodzony będzie 28 lipca - red.), Dzień Chrztu Rusi Kijowskiej. To nasza wspaniała historia - mówił Zełenski w czasie konferencji po spotkaniu z prezydentem Gwatemali. Jednocześnie Zełenski nie ujawnił, jak będą wyglądać obchody świąt państwowych w warunkach wojennych.
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy wyznaczony na nowe stanowisko
Kyryło Budanowi, stojący na czele Głównego Dyrektoriatu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Kyryło Budanow, został wyznaczony na stanowisko przewodniczącego Komitetu ds. Wywiadu przy prezydencie Ukrainy, Wołodymyrze Zełenskim. Do 25 lipca na czele Komitetu ds. Wywiadu przy prezydencie stał Rusłan Demczenko, który 24 lipca został odwołany z tego stanowiska, a także ze stanowiska pierwszego zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Z kolei nowym dowódcą Sił Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, został gen. Wiktor Horenko.
USA przekazały Ukrainie niemal 500 tys. szczepionek na COVID-19
USA, przy współpracy z programem COVAX, przekazały Ukrainie niemal 500 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. "Jesteśmy dumni wspierając Ukrainę w jej walce z COVID-19. (...) ta dostawa pokazuje, że nie zawahamy się we wsparciu dla społeczeństwa Ukrainy w czasie pandemii COVID-19 i niesprowokowanej wojny prowadzonej przez Rosję" - napisała ambasada USA na Ukrainie na swoim profilu na Facebooku.