Szefowa Komisji Obrony Bundestagu oskarża Polskę o przesadne oczekiwania w sprawie czołgów

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, szefowa komisji obrony Bundestagu, zarzuciła Polsce zawyżone oczekiwania w sprawie wymiany czołgów.

Publikacja: 26.07.2022 11:10

Szefowa Komisji Obrony Bundestagu oskarża Polskę o przesadne oczekiwania w sprawie czołgów

Foto: AFP

Wiosną kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział uzupełnianie zapasów czołgów krajów partnerskich, m.in. Polski, jeśli te dostarczają stare radzieckie modele Ukrainie.

Do tej pory wymiana ta nie została zrealizowana. W ubiegłym tygodniu szefowa komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann powiedziała w rozmowie z "Rheinische Post", że procedura nie działa tak jak zakładano.

Strack-Zimmermann zarzuciła teraz Polsce wygórowanych oczekiwań w sprawie wymiany. Jej zdaniem rząd w Warszawie ma tego świadomość. 

Szefowa komisji poinformowała, że Polacy początkowo oczekiwali za przekazanie czołgów T-72 niemieckich Leopardów 2 w stosunków jeden do jednego. 

Czytaj więcej

Niemcy oferują Słowacji za mało czołgów. Umowa może zostać zerwana

- Później polscy przedstawiciele oczekiwali, że otrzymają od 44 do 58 Leopardów A4 - przekazał. Berlin miał obiecać 20 czołgów w 2023 roku, ale "za pośrednictwem niemieckich mediów tworzona jest presja ze strony polskiej".

- To nie jest do końca pomocne, zwłaszcza że za kulisami ludzie uczciwie się ze sobą obchodzą - skomentowała Strack-Zimmermann.

Wezwała również do bezpośrednich dostaw broni na Ukrainę, w tym bojowych wozów piechoty Marder, pojazdów typu Fuchs i czołgów Leopard 2.

- Nie jest to przyjęte z entuzjazmem w urzędzie kanclerskim, który w porozumieniu z USA i Francją chce jedynie dostarczyć główne czołgi bojowe. Ale Niemcy mogą dać przykład. Ukraina nie może czekać, aż poukładamy to tutaj - stwierdziła.

Dyplomacja
USA planują kolejne spotkanie Witkoffa z przedstawicielami Rosji
Dyplomacja
Viktor Orbán liczy na porozumienie z USA. Chodzi o to, by cła nie zaszkodziły Węgrom
Dyplomacja
Rozmowy w Paryżu. Będą namawiać USA, by wobec Rosji „częściej używały kija”
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Izrael chciał w maju zaatakować Iran. Sprawę rozstrzygnął Donald Trump
Dyplomacja
USA zamkną niemal 30 placówek dyplomatycznych? Część z nich znajduje się w Europie