Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. W ciągu tygodnia Ukraińcy odparli w Donbasie 84 ataki Rosjan niszcząc m.in. 43 czołgi.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Rosja deklaruje gotowość do rozmów z Ukrainą
- Rosja nigdy nie odmawiała negocjacji, w tym na najwyższym szczeblu - stwierdził doradca Władimira Putina, Władimir Medyński.
Czytaj więcej
Rosja jest gotowa do kontynuowania negocjacji z Ukrainą, dialog został zamrożony z inicjatywy Kijowa - oświadczył Władimir Medyński, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, negocjator ze strony rosyjskiej.
Borrell: UE musi wziąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo
"Nowe środowisko bezpieczeństwa pokazuje, że Unia Europejska musi wziąć na siebie większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. W tym celu potrzebujemy nowoczesnych i interoperacyjnych europejskich sił zbrojnych" - ocenił Josep Borrell, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. "Uszczuplone zapasy wynikające z pomocy wojskowej, jakiej udzieliliśmy Ukrainie, są najbardziej oczywistym przykładem naszych braków" - dodał.
Johnson do ukraińskich dzieci: Nie jesteście same
W liście otwartym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson napisał do dzieci z Ukrainy, że powinny być z siebie "niezwykle dumne" i że "nie są same". "Może zostałyście oddzielone od swych przyjaciół w domu, ale macie miliony innych na całym świecie" - stwierdził. "Wiele z was widziało lub doświadczyło rzeczy, których żadne dziecko nie powinno być świadkiem. Jednak codziennie ukraińskie dzieci uczą nas, co to znaczy być silnym" - dodał.
Japonia przyjęła tysiąc ewakuowanych z Ukrainy
Od początku inwazji Rosji tysiąc osób zostało ewakuowanych z Ukrainy do Japonii - podało "Japan Today", powołując się na japońskie służby imigracyjne. W tekście czytamy, że Japonia, która zazwyczaj rozpatruje pozytywnie ok. 1 proc. wniosków uchodźczych, przyjmowała osoby z Ukrainy w ramach specjalnej procedury, bez nadawania ewakuowanym statusu uchodźcy. Ewakuowani, którzy nie mają krewnych lub znajomych w Japonii otrzymują od japońskich władz do 2400 jenów (82 zł) dziennie na utrzymanie. Pokrywane ze środków państwowych są także wydatki tych osób na leczenie i naukę japońskiego.
Deputowany: Awdijiwka pod ciężkim ostrzałem
Mieszkańcy miejscowości Awdijiwka (obwód doniecki) donoszą o ciężkim ostrzale - przekazał ukraiński deputowany i były dyrektor kombinatu koksochemicznego w Awidijiwce Musa Magomedow. Według jego relacji, w mieście jest dużo pożarów, z którymi strażacy nie mogą walczyć z powodu ciągłego ostrzału. "Płonie szkoła, otworzona w tym roku szkolnym po remoncie" - podał deputowany.
Atak rakietowy w obwodzie żytomierskim, jedna osoba nie żyje
Co najmniej jedna osoba zginęła w rosyjskim ataku rakietowym w miejscowości Malin w obwodzie żytomierskim - przekazał szef władz obwodowych Witalij Buneczko. - Na razie nie mogę powiedzieć nic bardziej konkretnego, poza tym, że informacja o jednej ofierze została już potwierdzona. Atak na Malin jest bardzo podobny do tego z 20 maja. Na miejscu wybuchł pożar, który został wieczorem ugaszony - podał Buneczko. Jak wcześniej informowało ukraińskie wojsko, w obwodzie żytomierskim zestrzelono w niedzielę cztery rosyjskie pociski manewrujące.
Wystąpienie prezydenta Dudy przed Radą Najwyższą Ukrainy
- Moment dziejowy sprawia, że Ukraina i Polska mają niesamowitą polityczną szansę jako dwa blisko spokrewnione narody tej samej części Europy - mówił na forum Rady Najwyższej Ukrainy prezydent Andrzej Duda. Kancelaria Prezydenta opublikowała pełny tekst wystąpienia.
Minister z Francji o tym, kiedy Ukraina może zostać przyjęta do UE
Czytaj więcej
- Jeżeli mówimy, że Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej za 6 miesięcy, za rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda - powiedział Clément Beaune, minister do spraw europejskich Francji.
Metro w Charkowie wznawia pracę
Wszystkie linie metra w Charkowie wznowią pracę od 24 maja. Pociągi będą kursowały w godzinach 7:00-19:00 - ogłosił mer miasta Ihor Terechow, cytowany przez portal Hromadske. Terechow mówił, że obecnie w mieście nie notuje się większego ostrzału, lecz jedynie mniejsze uderzenia na okolice w pobliżu obwodnicy, co umożliwia decyzję o uruchomieniu transportu publicznego w Charkowie.
Rosyjski przewoźnik potrzebuje części zamiennych do samolotów
Aerofłot będzie rozbierać cześć samolotów, by reszta mogła latać.
Czytaj więcej
Za trzy miesiące Aerofłot będzie musiał zdemontować kilka samolotów, by mieć części dla pozostałych, bezprawnie przejętych maszyn zachodnich leasingodawców. Przyszłość rosyjskiego przewoźnika jest czarna. Brak połączeń z większością świata, zepchnie go do poziomu linii krajowych.
Kyryłenko: W obwodzie donieckim zginęło 5 cywilów
Pięć osób cywilnych zginęło, a jedenaście zostało rannych w niedzielę w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim - podał szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.
Mer: Rosjanie ostrzelali Mikołajów amunicją kasetową
"Znowu słychać wybuchy nad Mikołajowem. Amunicja kasetowa" - napisał w mediach społecznościowych mer miasta Ołeksandr Sienkewycz apelując, by mieszkańcy nie zbliżali się do okien i byli ukryci za co najmniej dwiema ścianami. Mikołajów to miasto w południowej części Ukrainy, port i ośrodek przemysłu stoczniowego, stolica obwodu mikołajowskiego.
Dokąd uciekają rosyjscy fachowcy od IT?
Tylko do połowy marca z Rosji wyjechało 50-70 tys. specjalistów IT.
Czytaj więcej
Tylko do połowy marca z Rosji wyjechało 50 — 70 tys. specjalistów IT. Prognozy Rosyjskiego Stowarzyszenia Komunikacji Elektronicznej (RAEC) mówiły o kolejnych 70 — 100 tys. informatyków, którzy mieli opuścić kraj w kwietniu.
Rozmowy USA-Francja o wsparciu dla Ukrainy
Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken i nowa szefowa MSZ Francji Catherine Colonna odbyli dziś rozmowę telefoniczną, podczas której zgodzili się, że ważne jest kontynuowanie wspierania Ukrainy. Sekretarz i minister poruszyli także temat NATO, w tym starań Szwecji i Finlandii o członkostwo oraz nadchodzącego szczytu Sojuszu w Madrycie.
Były prezes Łukoil: ropa z Rosji jest niemożliwa do zastąpienia
Wagit Alekperow twierdzi, że embargo na ropę naftową to najgorszy scenariusz, jaki może sobie wyobrazić dla UE i dla Rosji.
Czytaj więcej
Europejskie embargo na "niemożliwą do zastąpienia" ropę naftową z Rosji byłoby "najgorszym scenariuszem" zarówno dla Europy, jak i dla Moskwy – uważa Wagit Alekperow, który przez 30 ostatnich lat był szefem rosyjskiego konsorcjum Łukoil.
Podolak: Ukraina nie uzna zajęcia swego terytorium
Ukraina wyklucza porozumienie o zawieszeniu broni z Rosją i nie zgodzi się na żadne porozumienie z Moskwą, które uznawałoby zajęcie ukraińskiego terytorium - oświadczył doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez Ukrinform. Według niego, stanowisko Kijowa w sprawie wojny staje się coraz bardziej bezkompromisowe. Zdaniem Podoloka, ewentualne ustępstwa będą miały negatywne konsekwencje dla Ukrainy, ponieważ "po przerwie (...) Rosja zada jeszcze większy cios".
Ostrzał w obwodzie żytomierskim
Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na infrastrukturę w obwodzie żytomierskim. Cztery pociski manewrujące zostały zestrzelone przez ukraińską obronę - informuje ukraińskie dowództwo.
Ukraiński sztab: Wróg usiłuje przebić się przez naszą obronę w Doniecku
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w codziennym komunikacie dotyczącym działań wojennych, że "wróg nie zaprzestaje prowadzenia działań ofensywnych" we Wschodniej Strefie Operacyjnej oraz przeprowadza ataki powietrzne i rakietowe na cele na Ukrainie. "Na kierunku słobożańskim wróg prowadzi systematyczny ostrzał artyleryjski naszych wojsk" - oświadczył ukraiński sztab. Dodał, że na kierunku donieckim "wróg usiłuje przebić się" przez ukraińską obronę i "dotrzeć do granic administracyjnych obwody ługańskiego".
Przewodniczący Unii Afrykańskiej ma odwiedzić Moskwę i Kijów
W nadchodzących tygodniach prezydent Senegalu Macky Sall jako przewodniczący Unii Afrykańskiej ma odwiedzić Moskwę i Kijów. - Chcemy pokoju - powiedział prezydent na wspólnej z kanclerzem Niemiec konferencji prasowej. - Potępiamy inwazję, pracujemy nad deeskalacją, nad zawieszeniem broni, nad dialogiem (...). Takie jest stanowisko Afryki - dodał.
Władze obwodu kijowskiego informują o zestrzeleniu pocisku
Nad rejonem fastowskim (obwód kijowski) ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wrogi pocisk. Nie ma ofiar ani zniszczeń - podała kijowska administracja wojskowa.
Kanclerz Niemiec obiecuje działania na rzecz eksportu zboża z Ukrainy
Szef niemieckiego rządu Olaf Scholz zapowiedział, że będzie "aktywnie działał" na rzecz umożliwienia eksportu zboża z Ukrainy oraz dostaw nawozów na Ukrainę - informuje agencja Reutera.
Francuski minister: Ukraina w Unii? Za 15-20 lat
- Jeżeli mówimy, że Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej za 6 miesięcy, za rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda - powiedział w wywiadzie dla Radia J Clément Beaune, minister do spraw europejskich Francji. - To zajmie prawdopodobnie może 15 lub 20 lat. Tak czy inaczej, to bardzo długo - dodał.
Duda: Musimy znaleźć sposób na zatrzymanie Rosji
- Musimy doprowadzić do sytuacji, w której ta wojna całkowicie przestanie się Rosji opłacać i stanie się dla niej samej ogromnym zagrożeniem. Dopiero wtedy, w moim przekonaniu, Rosja się zatrzyma - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- W praktycznie trzy miesiące Rosja nie zrealizowała w zasadzie żadnego swojego celu strategicznego w całości - powiedział w Kijowie prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do wojny na Ukrainie. Zastrzegł, że Rosja jest "bardzo silna, ludna" i że wojna Rosji z Ukrainą "będzie trwała, jeżeli wspólnota międzynarodowa nie przyczyni się do jej zakończenia.
Prorosyjski "szef" administracji Enerhodaru ranny w eksplozji
Andrij Szewczyk, był wicemer miasta Enerhodar (obwód zaporoski), który po inwazji wojsk rosyjskich nawiązał współpracę z Rosjanami i został "szefem administracji miasta" został ranny w wybuchu. Uznawany przez Ukrainę legalny mer Enerhodaru Dmytro Orłow podał, że w wyniku eksplozji ranny został "samozwańczy »szef administracji« Szewczyk i jego ochroniarze". Według rosyjskiej agencji RIA, Szewczyk jest hospitalizowany na oddziale intensywnej terapii.
Andriuszczenko: Deportacje nabierają tempa
Z punktu filtracyjnego położonego we wsi w pobliżu miasta Mariupol w obwodzie donieckim deportowano do Rosji 70 osób, w tym 12 dzieci - podał doradca ukraińskiego mera zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola Petro Andriuszczenko. Dodał, że poprzedniego dnia z Mariupola do obozu filtracyjnego w miejscowości Bezimienne przeniesiono 313 osób, w tym 55 dzieci, zaś z punktu filtracyjnego do Rosji deportowano 175 osób, w tym 17 nieletnich. "Deportacje nabierają tempa" - ocenił doradca mera Mariupola. "Odnotowujemy bezpośrednią deportację z Nikolskiego do Rosji, co wcześniej nie miało miejsca. Uważamy, że wynika to z zamknięcia drogi ewakuacyjnej do Zaporoża" - napisał w mediach społecznościowych Andriuszczenko.
Duda: Setki ludzi dziennie oddają życie w walce
- Wojna oczywiście się nie skończyła i jest, jest faktem. Ludzie giną cały czas - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, podkreślając, że Ukraińcy bronią swojej ojczyzny przed Rosjanami. - To, co dzisiaj dzieje się w okręgu ługańskim, donieckim dla zwykłego człowieka jest niewyobrażalne. Tam setki ludzi dziennie oddają życie w walce - dodał.
- Pytanie, co zrobić, żeby tę wojnę zakończyć? Przede wszystkim trzeba wspierać Ukrainę. Obrońcy Ukrainy okazali się mężniejsi, niż świat to zakładał. Okazało się, że są w stanie stanąć bohatersko przeciwko wielkiej rosyjskiej armii, która wydawało się, że czapkami przykryje obrońców Ukrainy. Tymczasem okazało się, że pogubili czapki uciekając z niektórych miejsc na Ukrainie i w pośpiechu opuszczając swoje pojazdy opancerzone bojąc się, że Ukraińcy po prostu zniszczą ich i zmiażdżą. Kto się tego mógł spodziewać, tak niezwykłego, wielkiego bohaterstwa? Powiem tak: myśmy się spodziewali - mówił prezydent Polski.
Zełenski dziękuje za polską ustawę, zapowiada "podobny projekt" dla Polaków
Zapowiedź złożenia ustawy pada w przytaczanym przez wiceszefa kancelarii prezydenta Ukrainy wystąpieniu Wołodymyra Zełenskiego.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski planuje wnieść do ukraińskiego parlamentu projekt ustawy nadającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie - podaje Ukrinform.
Duda: To dla mnie wielki zaszczyt
Na konferencji w Kijowie prezydent Andrzej Duda podziękował za "niezwykłą" możliwośc wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy "jako pierwszy z przywódców od czasu rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę". - To dla mnie osobiście, ale także dla moich rodaków, dla Polski, wielkie wydarzenie, wielki zaszczyt i także wielkie docenienie naszego starania o to, żeby wolna, niepodległa, suwerenna Ukraina przetrwała, aby była na mapie, aby była naszym sąsiadem i abyśmy mogli układać najlepiej jak to możliwe relacje pomiędzy naszymi krajami i narodami - powiedział.
Zełenski dziękuje Polakom
Na wspólnej z prezydentem Andrzejem Dudą konferencji prasowej w Kijowie Wołodymyr Zełenski podziękował narodowi polskiemu za pomoc okazaną uchodźcom z Ukrainy. Prezydent Ukrainy dodał, że z prezydentem RP omówił m.in. sprawę stosunków gospodarczych obu państw oraz że kwestia ta ma być przedmiotem spotkania rządów Polski i Ukrainy. Zełenski mówił też o odbudowie Ukriany. - Ważne, byśmy pokazali całemu światu, że wierzymy w zwycięstwo - oświadczył. Deklarując, że Ukraina zostanie odbudowana zaznaczył, że potrzebna będzie do tego współpraca z UE i USA, "a wśród tych państw widzimy Polskę jako kraj, który będzie uczestniczył w odbudowie naszego kraju".
Kumoch: Nie było ewakuacji Rady Najwyższej
"Podczas przemówień (prezydentów) Zełenskiego i Dudy w Radzie Najwyższej (Ukrainy) rosyjskie rakiety zostały wystrzelone na Kijów" - pisał w mediach społecznościowych ukraiński deputowany Roman Hryszczuk dodając, że ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a deputowani przebywają w schronie. Do tych doniesień w rozmowie z Onetem odniósł się szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch. - Nie było ewakuacji Rady Najwyższej - stwierdził. Zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda jest bezpieczny.
Rinat Achmetow chce sprzedać superjacht
Najbogatszy Ukrainiec zamówił go w tej samej firmie, która zbudowała jacht dla Putina.
Czytaj więcej
Miliarder Rinat Achmetow, najbogatszy obywatel Ukrainy i właściciel huty AzovStal, chce sprzedać swój jeszcze nie wykończony superjacht.
Ukraińcy informują o zestrzeleniu Su-25
Ukraińskie siły zbrojne podały w mediach społecznościowych, że żołnierze sił obrony przeciwlotniczej zestrzelili rosyjski samolot szturmowy Su-25.
Chińczycy zakończą współpracę z rosyjskim Novatekiem
Novatek oraz jego udziałowiec Gazprom są na liście międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję
Czytaj więcej
Co najmniej pięć firm z Chin może do końca maja wstrzymać produkcję modułów do wspólnego projektu budowy zakładów skraplania gazu Arctic LNG 2 z rosyjskim Novatekiem.
Przedłużono stan wojenny na Ukrainie
Rada Najwyższa przegłosowała przedłużenie stanu wojennego i mobilizacji na Ukrainie o 90 dni – do 23 sierpnia
Rosja przygotowuje się do wznowienia ataków w okolicach Izium
Wojska rosyjskie przygotowują się do wznowienia ataków w okolicach Izium - poinformował szef administracyjny obwodu charkowskiego.
Ostatnie walki w Izium trwały cztery tygodnie, aż do 1 kwietnia, kiedy to ukraińskie wojsko potwierdziło, że Izium jest pod kontrolą Rosji. Władze lokalne poinformowały, że zniszczeniu uległo 80 procent budynków.
Dziś - Ołeg Siniegubow poinformował na Telegramie: "W rejonie Izium rosyjscy okupanci przygotowują się do wznowienia ofensywy i ostrzeliwują pobliskie wsie".
- Nasze Siły Zbrojne Ukrainy utrzymują swoje pozycje i nie pozwalają agresorom posuwać się naprzód - dodał.
Podczas wystąpienia Dudy w stronę Kijowa Rosjanie wystrzelili pociski
Deputowani Rady Najwyższej przebywają w schronie - poinformował Roman Hryszczuk
Duda: Nikt nie może złamać naszej jedności
Duda pierwszym zagranicznym przywódcą, który po rozpoczęciu inwazji Rosji wystąpił w ukraińskim parlamencie
Czytaj więcej
- Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości - powiedział Andrzej Duda członkom ukraińskiego parlamentu w Kijowie. Polski prezydent został pierwszym zagranicznym przywódcą, który osobiście wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie od czasu inwazji Rosji
Rosja uderza w obwodach donbaskim i mikołajowskim
Rosja zaatakowała ukraińskie siły powietrzne i artyleryjskie na wschodzie i południu, biorąc na cel centra dowodzenia, oddziały i składy amunicji - poinformowało w niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Igor Konaszenkow, rzecznik resortu powiedział, że pociski wystrzelone z powietrza trafiły w trzy punkty dowodzenia, 13 obszarów, gdzie zgromadzili się żołnierze i ukraiński sprzęt wojskowy, a także cztery składy amunicji w Donbasie.
Litwa zrezygnuje z importu rosyjskich surowców energetycznych
Litwa od niedzieli całkowicie wstrzyma import rosyjskich surowców energetycznych, w tym ropy naftowej, energii elektrycznej i gazu ziemnego.
- Jest to nie tylko niezwykle ważny krok dla Litwy w jej drodze do niezależności energetycznej, ale także wyraz naszej solidarności z Ukrainą - powiedział litewski minister energetyki Dainius Kreivys.
- Musimy powstrzymać finansowanie rosyjskiej machiny wojennej - dodał,
Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandii
Rosyjski Gazprom wstrzymał eksport gazu do sąsiedniej Finlandii. Gazprom Export zażądał, by kraje europejskie płaciły za dostawy rosyjskiego gazu w rublach.
Decyzję podjęto w momencie, gdy Finlandia oficjalne zaczęła ubiegać się o przyłączenie do NATO.
Ukraina zapowiada "walkę o powrót" obrońców Azowstalu
W Kijowie narastają obawy o ukraińskich żołnierzy, którzy zostali zatrzymani przez Rosję po tym, jak opuścili hutę stali w Mariupolu.
Żołnierze przebywali w Azowstalu w fatalnych warunkach przez wiele miesięcy, kiedy miasto było oblężone.
Denis Puszylin, prokremlowski szef kontrolowanego przez separatystów obwodu donieckiego poinformował, że w areszcie przebywa 2 439 osób. Mówił w rosyjskiej telewizji, że liczba ta obejmuje niektórych obcokrajowców, ale nie podał dalszych szczegółów.
Członkowie rodzin zatrzymanych żołnierzy błagali o przyznanie im praw jeńców wojennych i ewentualny powrót na Ukrainę.
Wicepremier Iryna Wereszczuk zapowiedziała w sobotę, że Ukraina "będzie walczyć o powrót" każdego z nich.
Muradow: Ukraina nie utrzyma swoich obecnych granic
Czytaj więcej
Ukraina nie zostanie zachowana w obecnych granicach - powiedział agencji RIA stały przedstawiciel Krymu przy prezydencie Rosji i wicepremier krymskiego rządu Georgij Muradow.
Raport Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii
Brytyjczycy uważają, że celem Rosji jest obecnie zdobycie Siewierodoniecka.
Czytaj więcej
Miasto Siewierodonieck w obwodzie ługańskim jest jednym z "bezpośrednich priorytetów taktycznych" Rosji, która rozmieszcza tam wozy bojowe Terminator - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Zełenski: dalsze sankcje wobec Rosji powinny zostać przyspieszone
- Uzgodniliśmy, że należy przyspieszyć prace nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji. Jestem wdzięczny za pełne wsparcie Włoch na naszej drodze do Unii Europejskiej - powiedział po rozmowie z premierem Włoch Mario Draghim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Uderzenie rakietowe w obwodzie zaporoskim. Są ofiary
Rosyjskie wojsko miało przeprowadzić atak rakietowy na wieś w obwodzie zaporoskim. Obwodowa administracja wojskowa poinformowała, że atak przeprowadzono o godzinie 02:44.
Mariupol zmaga się z "katastrofą" sanitarną i zdrowotną
Mariupol stoi w obliczu katastrofy sanitarnej i zdrowotnej, spowodowanej masowymi pochówkami w płytkich dołach w zrujnowanym mieście, a także awarią systemów kanalizacyjnych - powiedział mer miasta.
Rosjanie zniszczyli most między Siewierodonieckiem a Lisiczańskiem
Rosjanie zniszczyli most łączący Siewierodonieck i Lisiczańsk w obwodzie ługańskim na Ukrainie - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj
Zachodnie sankcje zmuszają Rosję do korzystania z nowych korytarzy logistycznych
Rosja oświadczyła, że w związku z sankcjami nałożonymi przez kraje zachodnie za inwazję na Ukrainę, Moskwa wykorzystuje nowe korytarze logistyczne.
- Rosja będzie teraz w większym stopniu polegać na korytarzu transportowym Północ-Południe w celu przemieszczania towarów, powiedział minister transportu Witalij Sawieliew.
Andrzej Duda wystąpi przed ukraińskim parlamentem
Prezydent przybył w sobotę z niezapowiedzianą wizytą na Ukrainę.
Czytaj więcej
Andrzej Duda w sobotę przybył do Kijowa. Podróż polskiego prezydenta na Ukrainę nie była zapowiadana.
Zełenski: Sytuacja w Donbasie jest niezwykle trudna
Każdy dzień, w którym nasi obrońcy przeciwdziałają ofensywnym planom Rosji, zakłócając je, jest konkretnym wkładem w zbliżanie się dnia, na który wszyscy czekamy i o który walczymy. Dnia zwycięstwa - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Zełenski.
Czytaj więcej
Sytuacja militarna nie zmieniła się dziś znacząco. Ale fakt, że jesteśmy w stanie powiedzieć to w 87. dniu wojny na pełną skalę przeciwko Rosji, jest dobrą wiadomością - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.