Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski ostrzega, że celem Rosji jest "cały europejski projekt". Sekretarz generalny NATO zapowiada stałą obecność dużych sił Sojuszu na flance wschodniej.
Kończymy relację
O najnowszych informacjach z Ukrainy będziemy informować od rana.
363 skazańców walczy o wolność Ukrainy
Skazańcy mogą wstąpić do wojska dzięki trzem dekretom prezydenta.
Czytaj więcej
Już 363 skazańców wstąpiło do ukraińskiej armii. Umożliwiły to trzy dekrety prezydenta Zełenskiego
Jens Stoltenberg zapowiada "fundamentalną transformację" sojuszu
Ostateczne decyzje mają zapaść na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie.
Czytaj więcej
NATO opracowuje plany rozmieszczenia sił zbrojnych na pełną skalę na swoich wschodnich granicach w związku z rosnącą aktywnością wojskową Rosji - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
176 zabawek na boisku. Hołd dla dzieci, które zginęły podczas wojny
Podczas charytatywnego meczu Szachtara z greckim Olympiakosem na stadionie postawiono 176 zabawek ku pamięci dzieci, które zginęły na Ukrainie w wyniku wojny.Piłkarze Szachtara mieli na koszulkach wypisane nazwy miast-bohaterów, które bronią się najdłużej.
Prorosyjska kawalkada przejechała przez Stuttgart
W proteście przeciwko rosnącej wrogości wobec Rosjan.
Czytaj więcej
W sobotę przez Stuttgart przejechała kawalkada z flagami Rosji i Związku Radzieckiego. Uczestnicy chcieli zademonstrować przeciwko rosnącej wrogości wobec Rosjan.
W sobotę 9 kwietnia ewakuowano 4,5 tys. osób
Do Zaporoża dotarły 3233 osoby, własnym transportem ewakuowały się z Wasylówki, Berdiańska, Tokmaku i Melitopola oraz 192 z Mariupola.
529 osób przewieziono do Zaporoża autobusami ewakuacyjnymi z Melitopola, a 578 z Łysychańska, Siewierodoniecka, Rubiżnego, Kreminnej i Popasny.
Podolak: Ukraina płaci bardzo wysoką cenę, ale się nie wycofa
- Rosja musi pozbyć się swoich imperialnych złudzeń - mówi Mychajło Podolak.
Czytaj więcej
Negocjacje między prezydentami Ukrainy i Rosji w sprawie budowy gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy odbędą się po starciu w Donbasie – powiedział Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta.
Von der Leyen dziękuje za "wzruszającą hojność Polaków"
Brytyjczycy pomogą w odbudowie Kijowa
Wielka Brytania zaoferowała pomoc w odbudowie Ukrainy po wojnie.
Czytaj więcej
Podczas dzisiejszej niezapowiedzianej wizyty w Kijowie, premier Boris Johnson zaproponował, by Wielka Brytania objęła patronat nad odbudową stolicy Ukrainy i obwodu kijowskiego po zakończeniu wojny.
Specjaliści zbadali promieniowanie w czarnobylskim Czerwonym Lesie
Czytaj więcej
Petro Kotin, szef ukraińskiego państwowego operatora energii jądrowej Energoatom, odwiedził wraz ze specjalistami jeden z odcinków tzw. Czerwonego Lasu w czarnobylskiej strefie wykluczenia. Odnotowane tam promieniowanie nawet 160 razy przekracza normę.
Zełenski: Wielka Brytania jest liderem wśród niosących pomoc Ukrainie
Boris Johnson zapowiedział dodatkową pomoc dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Wielka Brytania przekaże Ukrainie 120 wozów opancerzonych i pociski przeciwokrętowe. Taką pomoc zapowiedział premier Boris Johnson, który przybył dziś z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa.
Wizyta Johnsona w Kijowie. Zełenski: Oby następna pod wolnym niebem
Morawiecki o syrenach w rocznicę katastrofy smoleńskiej: Niech to będzie memento
- Wszyscy polscy patrioci wiedzą, że trzeba czcić tę pamięć o wielkich Polakach, o prezydencie Lechu Kaczyńskim i wszystkich ludziach dobrej woli, wspaniałych politykach tamtej ery - oświadczył Morawiecki.
Czytaj więcej
Niech to będzie memento, niech to będzie ten alarm, który podniesie naszą świadomość - mówił premier Morawiecki, komentując krytykę polecenia, jakie wydał minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.
Brytyjczycy przekażą Ukrainie sprzęt wojskowy wartości 120 mln funtów
Będą to pojazdy opancerzone i pociski przeciwokrętowe.
Wiceminister Przydacz: Syreny nie wpłyną negatywnie na uchodźców
Wiceminister nie widzi też powodu, by "pod wpływem ochoty części polityków opozycji" zmieniać zarządzenie, zastępując syreny na przykład minutą ciszy.
Czytaj więcej
Do mnie nie dotarły sygnały, że syreny alarmowe miałyby negatywnie wpływać na stan ducha mieszkających w Polsce Ukraińców - powiedział w Polsat News Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Udział Rosji w programie Erasmus zostaje zawieszony
W ramach kolejnego etapu sankcji ogłoszonych przez Unię Europejską wobec państwa-agresora udział Rosji w programie Erasmus+ zostaje zawieszony.
Konferencja w Warszawie: Artyści zebrali miliardy dla Ukrainy
W akcji uświadamiającej skalę, brutalność i zbrodnie towarzyszące rosyjskiej agresji na Ukrainę wzięły udział w Internecie największe gwiazdy muzyki pop, które apelowały o wsparcie dla walczącego kraju oraz zbiórkę na ukraińskich uchodźców – w kraju i za granicą.
Czytaj więcej
Zbiórka gwiazd „Stand Up for Ukraine” zorganizowana na wezwanie prezydenta Zełeńskiego pod szyldem Global Citizen przyniosła ponad 10 mld euro - powiedziała w sobotę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji w warszawskich Łazienkach z udziałem prezydenta RP oraz zdalnym prezydenta Ukrainy.
OHCHR oficjalnie: Od początku inwazji zginęło 1766 cywilów
Czytaj więcej
Z kolejnego komunikatu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw człowieka wynika, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 1766 cywilów.
Rubiżne: Rosjanie ponownie ostrzelali zbiornik z kwasem azotowym
W pobliżu Rubiżnego w obwodzie ługańskim rosyjscy okupanci ponownie trafili w zbiornik z kwasem azotowym - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Siergiej Gajdai.
Mieszkańcy skażonego terenu zostali poproszeni o pozostanie w schronach.
Podobny atak miał miejsce 5 kwietnia.
Bank UE przeznacza 4 mld na pomoc uchodźcom
Pieniądze są przeznaczone na mieszkania, szkoły, szpitale i przedszkola.
Czytaj więcej
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), bank Unii Europejskiej, ogłosił uruchomienie programu o wartości 4 mld euro na lata 2022 i 2023, który ma pomóc miastom i regionom w państwach członkowskich UE w zaspokojeniu pilnych potrzeb inwestycyjnych oraz sprostaniu wyzwaniom związanym z przyjęciem i integracją uchodźców wojennych z Ukrainy.
Zełenski po rozmowach z kanclerzem Austrii: Ukraina będzie walczyć z agresją, ale jest gotowa do negocjacji
Ukraina zawsze mówiła, że jest gotowa do negocjacji i będzie szukać wszelkich sposobów zakończenia wojny - oświadczył prezydent Zełenski.
Trwają poszukiwania ludzi w zbombardowanych blokach mieszkalnych w Borodziance
Estonia anulowała wizy cudzoziemców, posiadających elementy umundurowania wojska rosyjskiego
Od początku wojny Rosjanie zniszczyli ponad 300 ukraińskich szpitali
Z zaatakowanych 307 placówek do odbudowy nie nadaje się 21.
Czechy wydały kolekcjonerski banknot o nazwie "Chwała Ukrainie"
Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz organizacji Post Bellum, która zbiera fundusze na pomoc dla uchodźców.
Kampania "Stand Up for Ukraine" przyniosła 10,1 mld euro
Ogłosiła to podczas konferencji darczyńców w Warszawie szefowa KE Ursula von der Leyen.
Konferencję zakończył song "Imagine", w wykonaniu pierworodnego syna Johna Lennona - Juliana.
Blokada transportu na wschód to fikcja?
Tiry jeżdżą dalej.
Czytaj więcej
- W teorii UE wprowadziła surowe sankcje na Rosję i Białoruś za wojnę w Ukrainie. W praktyce są zrobione pod publiczkę. Wystarczy, że kierowca z Rosji lub Białorusi pokaże papier, że zakazany towar wiezie na wschód na podstawie kontraktu zawartego przed dniem wprowadzenia sankcji. Wtedy żadne zakazy nie działają - cytuje Onet pracownika jednej z agencji celnych.
Do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą przybył premier Boris Johnson
Trwa rozmowa w cztery oczy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Czytaj więcej
Premier Wielkiej Brytanii Borys Johnson przybył do Kijowa bez zapowiedzi i rozpoczął już rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Od początku wojny zaginęło 15 tys. Ukraińców
Biuro Ludmyły Denysowej, ukraińskiej RPO, potwierdziło, że od 24 lutego nieznane są losy ponad 15 tys. osób.
W Warszawie finał konferencji "Stand Up for Ukraine"
Warszawa jest miejscem konferencji, kończącej wielką akcję "Stand Up for Ukraine". Została zapoczątkowana 25 marca przez Komisję Europejską i rząd Kanady, we współpracy z międzynarodową organizacją Global Citizen.
Pomysłodawcy i organizatorzy tej akcji zwrócili się do państw, instytucji, przedsiębiorstw, artystów i osób fizycznych o finansowanie działań humanitarnych na rzecz Ukrainy i uchodźców.
Jacht Abramowicza zmienił właściciela w dniu wybuchu wojny
Zacumowany w Holandii 50-metrowy jacht Aquamarine, 24 lutego przeszedł w ręce bliskiego współpracownika Abramowicza, rosyjskiego biznesmena Dawida Dawidowicza.
Czytaj więcej
Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz dokładnie w dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę pozbył sie jednego ze swoich jachtów.
Gaz za ruble nie łamie sankcji?
Węgrzy są przekonani, że nie łamie.
Czytaj więcej
Węgierskie władze przekonują, że unijne sankcje wobec Rosji, pod którymi się podpisały, nie dotyczą płacenia za gaz w rublach.
Rosjanie ćwiczyli w obwodzie kaliningradzkim
W przeprowadzonych ćwiczeniach wzięło udział około 1000 członków armii.
Czytaj więcej
Rosja przeprowadziła w sobotę ćwiczenia wojskowe w Kaliningradzie - podała agencja Interfax, cytując Dowództwo Floty Bałtyckiej. Kilka dni temu wiceszef MSZ Rosji ostrzegł kraje europejskie przed ewentualnymi działaniami przeciwko Kaliningradowi.
Pociągi na Ukrainie pomogły 3,5 milionom ludzi opuścić swoje domy
Obrazy pociągów przepełnionych pasażerami uciekającymi przed wojną, siedzącymi na podłodze i śpiącymi w przejściach, wstrząsnęły ludźmi na całym świecie.
Pociągi kursują do dziś, mimo ciężkich walk w niektórych częściach kraju. Podróż często trwała znacznie dłużej niż normalnie, a światła w pociągach były przyciemnione, aby nie stały się celem ataku.
Koleje Ukraińskie podały w sobotę, że 3,5 miliona ludzi skorzystało z pociągów, aby uciec ze swoich domów.
Ukraina wzywa obywateli do zgłaszania rosyjskich zbrodni wojennych
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał mieszkańców kraju do zgłaszania domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy. W tym celu utworzono już specjalną stronę internetową.
"Zebrane dowody okrucieństw popełnionych przez armię rosyjską na Ukrainie sprawią, że zbrodniarze wojenni nie unikną sprawiedliwości" - przekazał Kułeba. Do tej pory na stronie opublikowano zdjęcia oraz relacje naocznych świadków mordów, tortur i gwałtów na cywilach.
Olaf Scholz: W Buczy dokonano zbrodni wojennych
Czytaj więcej
- Sprawcy zabójstw ludności cywilnej w ukraińskim mieście Bucza są winni zbrodni wojennych i muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Rosyjscy dyplomaci wracają do domu
Z Brukseli zabierze ich specjalny samolot.
Czytaj więcej
Rząd rosyjski wysyła do Brukseli samolot po ponad 200 dyplomatów wydalonych z kilku krajów Unii Europejskiej. Wylecą z lotniska Zaventem, głównego portu obsługującego belgijską stolicę w niedzielę, 10 marca informuje portal Flightlevel.
W Warszawie rozpoczęło się spotkanie Andrzeja Dudy z Ursulą von der Leyen
Szefowa Komisji Europejskiej rozpoczęła wizytę w Warszawie. Wczoraj von der Leyen spotkała się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Zełenski straci apartament na Krymie
Rosja zapowiada nacjonalizację nieruchomości Ukraińców.
Czytaj więcej
Władze Krymu rozpoczęły inwentaryzację nieruchomości należących do Ukraińców. - Wszystkie zostaną znacjonalizowane – mówi Jefim Fiks, wicemarszałek krymskiego parlamentu cytowany przez agencję TASS. I tłumaczy jak będą wyglądały procedury.
Bez paragonu rosyjscy żołnierze nie wyślą paczek: firma kurierska zmienia zasady
SDEK, jedna z czołowych rosyjskich firm kurierskich, wprowadziła nowe zasady. Zgodnie z nimi nadanie paczki do Rosji możliwe jest tylko, jeśli nadawca dysponuje paragonem potwierdzającym zakup wysyłanych towarów.
Czytaj więcej
Rosyjska firma kurierska SDEK nie będzie przyjmować przesyłek, jeśli nadawca nie posiada paragonu potwierdzającego zakup wysyłanego towaru. Z usług tej firmy korzystali rosyjscy żołnierze wysyłający z Białorusi paczki po wycofaniu się z Ukrainy.
Von der Leyen: Jeśli to nie jest zbrodnia wojenna, to czym ona jest?
- Mój instynkt podpowiada mi: Jeśli to nie jest zbrodnia wojenna, to co nią jest, ale z wykształcenia jestem lekarzem medycyny i prawnicy muszą dokładnie zbadać sprawę - powiedziała Ursula von der Leyen dziennikarzom w pociągu odjeżdżającym z Ukrainy.
Czytaj więcej
Opuszczając w sobotę Ukrainę, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że okrucieństwa ujawnione w podkijowskiej Buczy są dowodem zbrodni wojennych.
Rosja nie jest wypłacalna
S&P Global Ratings obniżył jej rating.
Czytaj więcej
S&P Global Ratings obniżył rating Rosji w walutach obcych z CC/C do SD/SD (selektywna niewypłacalność). Rating w walucie lokalnej pozostaje na poziomie CC/C z perspektywą negatywną.
Włochy ponownie otworzą ambasadę w Kijowie po Wielkanocy
Włochy zamierzają ponownie otworzyć swoją ambasadę w Kijowie zaraz po Świętach Wielkanocnych - zapowiedział minister spraw zagranicznych.
- Byliśmy ostatnimi, którzy opuścili Kijów i będziemy jednymi z pierwszych, którzy tam wrócą - powiedział minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio.
Z Kijowa nie ewakuował się polski ambasador. Od początku wojny przebywa w stolicy Ukrainy.
W Makarowie odnaleziono ciała 132 osób
Czytaj więcej
W Makarowie koło Kijowa znaleziono ciała 132 "torturowanych i zamordowanych" Ukraińców - informują ukraińskie władze.
Organizacja Bąkiewicza otrzyma 264 tys. zł na pomoc uchodźcom
Czytaj więcej
Kancelaria Premiera opublikowała listę organizacji, które otrzymały dofinansowanie w związku z organizowaną pomocą dla uchodźców z Ukrainy. 264 tys. złotych otrzyma Straż Narodowa Roberta Bąkiewicza.
Transport z pomocą dla uchodźców zwolniony z opłat
Ciężarówki i pociągi muszą się martwić o e-toll
Czytaj więcej
Branża transportowa zaangażowała się w pomoc ukraińskich uchodźcom.
Władze w Doniecku apelują do kierowców o pomoc
Władze ukraińskiego obwodu donieckiego apelują do wszystkich osób posiadających pojazdy o pomoc w ewakuacji ludności cywilnej w związku z obawami przed zbliżającą się ofensywą sił rosyjskich.
W pobliżu Izium Rosjanie próbują okrążyć ukraińską armię
Dzięki Siłom Zbrojnym Ukrainy każdego dnia przeciwnik ponosi na tych terenach naprawdę duże straty, zarówno w sprzęcie, jak i w ludziach - poinformował szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Syniehubow.
Włoski zespół Maneskin wydał klip wspierający Ukraińców
Zwycięzcy konkursu Eurowizji z 2021 roku apelują o pomoc uchodźcom z Ukrainy
Ukraińcy chwalą drony Bayraktar. Rosjanie skarżą się Turcji
Czytaj więcej
Rosja złożyła skargę do tureckich urzędników w związku z używaniem przez ukraińskie wojsko dronów Bayraktar wyprodukowanych w Turcji.
Kanał Duma TV znika z Google
Rosja blokuje Google, a Google blokuje rosyjskie kanały
Czytaj więcej
Kanał YouTube Duma TV został zablokowany zgodnie z zasadami serwisu „dotyczącymi ograniczeń eksportowych i stosowania sankcji”. Kanał miał około 145 tysięcy abonentów. Rosjanie grożą blokadą Google u siebie.
Godzina policyjna w Odessie do końca tygodnia
Władze Odessy poinformowały o wprowadzeniu godziny policyjnej, która potrwa do poniedziałku rano.
Decyzja została podjęta w związku z atakiem rakietowym na dworzec w Kramatorsku. Władze obawiają się, że do podobnego nalotu może dojść w mieście.
Rosjanie informują o zniszczeniu składu amunicji
Siły rosyjskie zniszczyły skład amunicji w bazie lotniczej Mirhorod w środkowej Ukrainie - podało rosyjskie Ministerstwo Obrony.
W ataku na bazę w obwodzie połtawskim zniszczono także myśliwiec MiG-29 i śmigłowiec Mi-8 - powiedział rzecznik ministerstwa Igor Konaszenkow, cytowany przez agencję Interfax.
Baza znajduje się około 190 kilometrów na zachód od Charkowa i około 220 kilometrów na wschód od Kijowa.
Mariupol dzisiaj już niemal nie istnieje. Jakim miastem był przed wojną?
„W 2014 roku w Kijowie narodził się pomysł, by Mariupol stał się przykładem dla ludzi z Rosji i z Doniecka” - mówi Siergij Rodionow, ukraiński projektant, który stworzył nowy wizerunek miasta na zlecenie władz Mariupola.
Czytaj więcej
„Władzom w Kijowie zależało na tym, by pokazać, że Mariupol jako część Ukrainy ma się lepiej niż tereny pod kontrolą Rosji, a ludzie są tu szczęśliwi” – mówi Siergij Rodionow, ukraiński designer, który współtworzył projekt zmiany wizerunku miasta.
Lider szwedzkiej partii opozycyjnej mówi, że może zmienić stanowisko w sprawie członkostwa w NATO
Lider drugiej co do wielkości partii opozycyjnej w Szwecji zasugeruje, że jeśli Finlandia złoży wniosek o przyjęcie do NATO, jego partia zmieni swoje stanowisko w sprawie przystąpienia do sojuszu.
Jeśli Finlandia złoży wniosek, "moją ambicją jest udanie się do rady partii z prośbą o zmianę zdania", powiedział Jimmie Akesson, lider Szwedzkich Demokratów.
Zmiana stanowiska przez partię oznaczałaby przejście do większości parlamentarnej opowiadającej się za przystąpieniem Szwecji do NATO.
Czytaj więcej
Jeśli Finlandia złoży wniosek o członkostwo w NATO, lider drugiej co do wielkości szwedzkiej partii opozycyjnej zapowiedział, że zasugeruje, by jego partia zmieniła swoje stanowisko w sprawie członkostwa Szwecji.
Niemcy informują o wyczerpaniu zapasów broni dla Ukrainy w magazynach Bundeswehry
Czytaj więcej
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht poinformowała, że kolejne dostawy broni dla Ukrainy muszą pochodzić bezpośrednio od przemysłu zbrojeniowego.
Wielka Brytania: Rosja nadal uderza w cywilów
Czytaj więcej
Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że siły rosyjskie celują w ludność cywilną na Ukrainie. W piątek w wyniku ataku rakietowego na stację kolejową pełną kobiet, dzieci i osób starszych zginęło co najmniej 52 osób.
Finlandia i Szwecja mogą wstąpić do NATO
Przedstawiciele NATO powiedzieli w rozmowie z CNN, że rozmowy na temat przystąpienia Szwecji i Finlandii do sojuszu stały się "niezwykle poważne od czasu inwazji Rosji".
Były premier Finlandii powiedział, że przystąpienie do sojuszu "było praktycznie przesądzone 24 lutego, kiedy Rosja dokonała inwazji".
- Jeśli spojrzeć na opinię publiczną w Finlandii i Szwecji i na to, jak dramatycznie zmieniły się ich poglądy w ciągu ostatnich sześciu tygodni, to myślę, że jest to kolejny przykład tego, że jest to strategiczna porażka Rosji - powiedział w tym tygodniu jeden z wysokich rangą urzędników Departamentu Stanu USA.
Dziesięć korytarzy humanitarnych w sobotę
Wicepremier Ukrainy Iryna Vereszczuk poinformowała, że uzgodniono 10 korytarzy humanitarnych dla ludzi z oblężonych regionów.
Jeden przewidziany jest dla osób ewakuujących się prywatnymi środkami transportu z Mariupola - powiedziała.
Media: Roman Abramowicz prosi przyjaciół o pożyczki
Roman Abramowicz miał zwrócić się do wielu zamożnych osób w USA z prośbą o milionowe pożyczki, które pomogłyby mu w opłaceniu pracowników.
Według Daily Mail, oligarcha - który został odcięty od swojej miliardowej fortuny po inwazji Rosji na Ukrainę - zwrócił się do takich osób jak rodzina Rothschildów i hollywoodzkiego producenta Bretta Ratnera z prośbą o pożyczki w wysokości miliona dolarów. Abramowicz zaprzecza temu.
Żona Piotra Awena, dyrektora największego prywatnego banku w Rosji, objechała londyńskie bankomaty, wyjmując tyle pieniędzy, ile zdołała, zanim zaczną obowiązywać sankcje.
Gubernator obwodu ługańskiego wzywa do ewakuacji
- Konieczna jest większa liczba ewakuacji z obwodu ługańskiego, ponieważ w ostatnich dniach nasilił się ostrzał i przybyło więcej wojsk rosyjskich - powiedział w sobotę gubernator Ługańska Serhij Haidai.
Przekazał, że około 30 proc. ludzi nadal pozostaje w osiedlach w całym regionie i zostało poproszonych o ewakuację.
- Gromadzą oni (Rosjanie - red.) siły do ofensywy i widzimy, że liczba ostrzałów wzrosła - powiedział publicznemu nadawcy telewizyjnemu.
Zginęło 176 dzieci
Ukraińska prokuratura generalna poinformowała, że podczas trwającej inwazji zginęło 176 dzieci, a kolejne 324 zostały ranne.
Węgrzy nie zamierzają angażować się w wojnę
Czytaj więcej
Rząd Węgier zapowiedział, że nie zamierza angażować się w trwającą wojnę. Budapeszt nie będzie przekazywał broni Ukraińcom walczącym z Rosjanami.
Biden złożył podpis pod nowymi sankcjami
Prezydent Joe Biden podpisał w piątek dwa projekty ustaw nakładających kolejne sankcje na Rosję i Białoruś - poinformował Biały Dom.
Jedna z ustaw zawiesza normalne stosunki handlowe z Rosją i Białorusią. Druga zakazuje importu energii z Rosji, w tym ropy naftowej, węgla i gazu ziemnego.
Niemcy robią przegląd schronów podziemnych. Chcą stworzyć więcej na wypadek wojny
Czytaj więcej
Niemcy rozpoczęły prace nad wzmocnieniem swoich schronów podziemnych oraz budową magazynów kryzysowych na wypadek wojny - podała w sobotę gazeta "Welt am Sonntag", powołując się na ministra spraw wewnętrznych.
Sondaż dla rp.pl: 57,4 proc. Polaków chce ochłodzenia relacji z rządem Orbana w związku z jego stosunkiem do wojny na Ukrainie
13,9 proc. ankietowanych uważa, że stosunek rządu Orbana do wojny na Ukrainie nie powinien być powodem ochłodzenia stosunków Polski z Węgrami.
Czytaj więcej
"Czy w związku z postawą Węgier wobec wojny na Ukrainie Polska powinna ochłodzić relacje z rządem Viktora Orbana?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Jak Niemcy militarne wspierają Ukrainę
W Berlinie jest już najnowsza lista potrzeb złożona przez władze Ukrainy, do której dotarła kilka dni temu „Süddeutsche Zeitung”. Jest na niej około 200 pozycji. Koszt: 300 mln euro. Chodzi m.in. o 2650 bazook typu Matador i 18 dronów rozpoznawczych, które mogą być dostarczone natychmiast.
Czytaj więcej
Zapotrzebowanie Kijowa na broń to ponad 200 pozycji za 300 mln euro.
Zełenski: Celem jest wstąpienie do Unii Europejskiej
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Unii Europejskiej za "polityczne, finansowe i wojskowe wsparcie Ukrainy" podczas rosyjskiej inwazji i wezwał UE do "dalszego nakładania sankcji" na Rosję.
Po spotkaniu w piątek w Kijowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem, Zełenski powiedział: "Celem jest znalezienie się w Unii Europejskiej. Najważniejsze jest to, że wyznajemy te same wartości. I właśnie o nie walczymy - o wolność, o prawa naszych obywateli".
W ciągu doby ukraińska armia zestrzeliła cztery cele powietrzne
Jak informuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy nad Ukrainą zestrzelono dwa śmigłowce, jeden bezzałogowy statek powietrzny i jedną rakietę manewrującą.
Sztab Generalny armii Ukrainy: W obwodach donieckim i ługańskim odparliśmy siedem ataków wroga
Z informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego wynika, że w Donbasie ukraińska armia zniszczyła w ciągu doby dziewięć czołgów, siedem transporterów opancerzonych i pięć innych pojazdów.
Czytaj więcej
"Federacja Rosyjska kontynuuje pełnowymiarową, zbrojną agresję przeciw Ukrainie. Rosyjscy okupanci kontynuują przygotowania do ofensywy na wschodzie Ukrainy, aby ustanowić pełną kontrolę nad terytoriami obwodów donieckiego i ługańskiego" - czytamy w najnowszym raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy na temat sytuacji na frontach.
Wiceminister zdrowia Ukrainy: Państwa grupy G7 pomogą odbudować szpitale na Ukrainie
Ołeksij Jaremenko pisze na swoim profilu na Facebooku, że Ministerstwo Zdrowia Ukrainy porozumiało się z państwami grupy G7 ws. zwiększenia pomocy humanitarnej dla Ukrainy, w tym pomocy w odbudowie systemu ochrony zdrowia w kraju po wojnie. "Chodzi w szczególności o odbudowę placówek medycznych na terytoriach wyzwolonych od okupantów" - zaznaczył Jaremenko. Resort zdrowia Ukrainy szacuje, że w czasie wojny uszkodzonych zostało 291 szpitali, a 18 z nich jest całkowicie zniszczonych. Uszkodzone w wyniku ostrzału zostały też 73 ambulansy a 105 wpadło w ręce wroga.
BBC: Jest nowy głównodowodzący rosyjskimi siłami na Ukrainie
Informator dziennikarza BBC twierdzi, że Rosjanie przeorganizowali dowodzenie działaniami na Ukrainie, powierzając dowodzenie generałowi, który ma duże doświadczenie bojowe wyniesione z Syrii, dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, gen. Aleksandrowi Dwornikowowi.
Czytaj więcej
Dziennikarz BBC Gordon Corera, powołując się na zachodniego urzędnika, który wypowiada się pod warunkiem zachowania anonimowości podaje, że obecnie głównodowodzącym siłami Rosji na Ukrainie jest gen. Aleksander Dwornikow, dowódca Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.
Wystrzelona z terytorium Białorusi przez Rosjan rakieta Toczka-U zestrzelona nad obwodem czernihowskim
O zestrzeleniu rakiety pisze na Facebooku jeden z obrońców Czernihowa - podaje agencja Ukrinform. Do wpisu dołącza zdjęcie szczątków zestrzelonej rakiety. Toczka-U to taka sama rakieta jak ta, która spadła na dworzec w Kramatorsku, zabijając co najmniej 50 osób, w tym czworo dzieci.
Zełenski: Opóźnienia w dostawach broni oznaczają, że podejmujący decyzję chcą pomóc Rosji
Prezydent Ukrainy, w swoim najnowszym wystąpieniu, zażądał "zdecydowanej globalnej reakcji" na atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku, w którym zginęło co najmniej 50 osób, w tym czworo dzieci. Zaatakowanie dworca Zełenski nazwał "zbrodnią wojenną". - Opóźnianie w dostawach broni dla Ukrainy, odmowa, może oznaczać tylko to, że politycy, podejmujący takie decyzje, chcą pomóc rosyjskiemu przywództwu bardziej niż nam - mówił prezydent Ukrainy.
Prezydent USA rozmawiał z prezydentem RPA o wpływie wojny na Ukrainę na sytuację w Afryce
Joe Biden rozmawiał z Cyrilem Ramaphosą o wpływie wojny na Ukrainie na ceny żywności, łańcuchy zaopatrzenia i sytuację żywnościową w Afryce.