Stronniczy sędzia w procesie byłego esesmana

Niemiecki sędzia stara się nie dopuścić do skazania zbrodniarza z Auschwitz.

Aktualizacja: 14.09.2016 17:03 Publikacja: 13.09.2016 19:02

Stronniczy sędzia w procesie byłego esesmana

Foto: Archiwum

Sędzia Klaus Kabisch z sądu w Neubrandenburg: – Słyszałem, że oskarżony zapomina o karmieniu swego kota.

95-letni oskarżony Hubert Z. do swego adwokata: – Czy za to staję obecnie przed sądem?

Taka oraz podobna wymiana zdań w czasie procesu jest dowodem, zdaniem wielu niemieckich mediów, że sędzia Kabisch czyni starania, aby uznać oskarżonego za niepoczytalnego. Tym samym nie mogłaby mu zostać wymierzona żadna kara.

Sędzia jest przy tym odosobniony w ocenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego byłego esesmana z obozu zagłady, jakim był Auschwitz-Birkenau. Hubert Z. był Unterscharführerem SS (plutonowym) i jest oskarżony o pomocnictwo w zamordowaniu 3681 osób. W czasie jego służby w Auschwitz w obozie zamordowana została Anna Frank, autorka słynnego dziennika.

Nie ulega wątpliwości, że Hubert Z. nie brał osobiście udziału w mordowaniu, gdyż do jego obowiązków należała utylizacja ubrań zamordowanych. Jednak od skazania Johna Demianiuka w 2011 roku obowiązujący do tej pory wymóg osobistego uczestnictwa w mordowaniu nie jest już przesłanką sine qua non do skazania. Wystarcza sama służba w jednym z obozów zagłady. Na tej podstawie skazano już w ostatnich latach kilku zbrodniarzy. Ostatnim był 94-letni Reinhold Hanning, były strażnik SS w Auschwitz. Przed rokiem czteroletni wyrok usłyszał 94-letni Oskar Gröning, znany jako „buchalter z Auschwitz".

Ich obrońcy, podobnie jak adwokaci Huberta Z., utrzymywali, że stan zdrowia wyklucza pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej. W opinii biegłych psychiatrów stan zdrowia psychicznego Huberta Z. nie jest idealny, ale nie tak zły, aby wyłączyć go z procesu.

Prokuratura powzięła już wcześniej podejrzenie, że sędzia chce doprowadzić do uznania oskarżonego za niezdolnego do uczestnictwa w procesie. Sędzia uznał za niecelową podróż do USA adwokata oskarżycieli posiłkowych, którymi są byli więźniowie Auschwitz. Nie widzi też potrzeby przesłuchania świadków.

W tej sytuacji prokuratura wniosła właśnie wniosek o wyłączenie sędziego Kabischa z procesu ze względu na jego stronniczość. Chodzi zwłaszcza o wypowiedź sędziego, w której powoływał się na uniewinnienie w 1969 roku dentysty z Auschwitz, esesmana Willego Schatza. W tamtych czasach była to reguła. Z 172 tys. podejrzanych o zbrodnie nazistowskie skazano nieco ponad 6 tys. Większość na kary więzienia do roku. Na karę śmierci skazano 16 zbrodniarzy, ale wykonano zaledwie cztery wyroki.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1157
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1156
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1155
Świat
Ukraina: Kto może zastąpić pomoc wywiadowczą USA i Starlinki Muska?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1154