Aktualizacja: 18.08.2021 20:07 Publikacja: 18.08.2021 18:19
Foto: AFP
Czy UE powinna nawiązać kontakty z nowymi władzami w Kabulu? Nie wyklucza tego szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, stawiając jednak pewne warunki, np. respektowanie praw człowieka.
Warto spróbować. Można rozpocząć dialog pod pewnymi warunkami. Nie pomoże to w uregulowaniu obecnego kryzysu, ale może udałoby się ustanowić korytarze humanitarne lub też ułatwić funkcjonowanie określonych grup społecznych w nowych warunkach. Problem w tym, że trudno będzie kontrolować wypełnienie tych warunków. Druga sprawa to sygnał, który z takich rozmów wynika. Co prawda UE dała do zrozumienia, że taki dialog nie jest równoznaczny z uznaniem rządu talibów, lecz trzeba mieć na uwadze, że wszelkie tego rodzaju kontakty przyczynią się do szybszej międzynarodowej legitymizacji nowy władz Afganistanu.
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
Afgańskie Ministerstwo Propagowania Cnoty i Zwalczania Występków zapowiedziało w poniedziałek wdrożenie prawa zakazującego publikowania wizerunków wszystkich żywych istot.
Sportsmenka Marzieh Hamidi uciekła z Afganistanu do Paryża po tym, jak talibowie przejęli władzę w jej kraju. Niedawno zamieściła ważny apel w obronie praw Afganek na Instagramie. Teraz jej życie jest zagrożone - do tego stopnia, że ma ochronę policji. Głośno mówi jednak: „Nikt nie zdoła mnie uciszyć”.
Oceniając wniosek o przyznanie statusu uchodźcy, jaki złożyła kobieta posiadająca obywatelstwo afgańskie, państwo członkowskie UE może wziąć pod uwagę wyłącznie jej płeć i obywatelstwo - wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątkowym wyroku.
Ministerstwo Cnoty i Zwalczania Występków ogłosiło wprowadzenie w życie ustawy regulującej zasady codziennego życia. Zapewnia, że jest odpowiedzialne za zapewnienie pokoju i braterstwa wśród ludzi.
Niemiecki rząd osiągnął w środę porozumienie ws. projektu przepisów ułatwiających deportowanie osób, która chwalą lub promują "przestępstwa o charakterze terrorystycznym" - informuje niemieckie MSW.
Mimo iż od czasu zdobycia władzy w Afganistanie w 2021 roku talibowie są formalnie uznawani w Rosji za terrorystów, ich delegacje wielokrotnie już przyjeżdżały na zaproszenie Kremla. W tym roku były już dwukrotnie, a po marcowym ataku terrorystycznym na Krokus City Hall pod Moskwą talibowie potępili zamachowców.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej zaproponowały wykluczenie talibów z listy organizacji terrorystycznych.
Ośmioro kobiet i dzieci zginęło na terenie Afganistanu w przeprowadzonych przez Pakistan atakach - podali talibowie. Pakistan twierdzi, że przeprowadził operację przeciw terrorystom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas