Zgodnie z propozycjami zmian prawnych, jakie przyjęła Komisja Środowiska Naturalnego w Parlamencie Europejskim na składowiska miałoby nie trafiać więcej niż 5 proc. odpadów komunalnych. Taki cel państwa Unii Europejskiej miałyby osiągnąć już w 2030 roku. Pięć lat więcej na dostosowanie swoich systemów gospodarki odpadami w zakresie ograniczenia składowania śmieci do takiego poziomu dostałyby tylko niektóre państwa. Na dłuższy termin załapałyby się te, w których w 2013 roku na wysypiska trafiało ponad 65 proc. tego co wyrzuca się z domów.
W pracach nad projektami zmian w czterech dyrektywach dotyczących gospodarki odpadami Komisja Środowiska zaproponowała także podniesienie do 70 proc. limitu dla recyklingu i przygotowania do ponownego użycia zmieszanych odpadów komunalnych. W projekcie KE proponowano poziom recyklingu na poziomie 65 proc..
O ile Komisja Europejska w projekcie dyrektywy opakowaniowej zaproponowała, by w 2030 roku państwa członkowskie przetwarzały 75 proc. odpadów ze szkła, papieru, metalu tworzyw sztucznych, to Komisja Środowiska Naturalnego chce podnieść poprzeczkę na 80 proc..
Propozycje tych zmian mają być głosowane na plenarnej sesji w Strasburgu w dniach 13-16 marzec 2017 roku.