Sondaż: Przeciw grypie chce się zaszczepić co czwarty Polak

"Czy zamierza Pani/Pan zaszczepić się przeciwko grypie?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 12.09.2020 08:43 Publikacja: 12.09.2020 08:06

Sondaż: Przeciw grypie chce się zaszczepić co czwarty Polak

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

arb

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i zbliżającym się sezonem grypowym, lekarze i eksperci ds. ochrony zdrowia apelują o to, by jak najwięcej osób zaszczepiło się przeciwko grypie.

Symptomy grypy i COVID-19 są bardzo podobne, co może stanowić wyzwanie dla ochrony zdrowia przy diagnozowaniu osób zgłaszających się do lekarza z objawami takimi jak wysoka temperatura, kaszel, bóle mięśni, duszności. W przypadku, gdy zgłaszająca się z takimi objawami osoba będzie zaszczepiona na grypę, diagnostyka ma być ułatwiona. 

Ponadto lekarze podkreślają, że zaszczepienie się na grypę podniesie ogólną odporność zaszczepionego i może uchronić go przed podwójnym zakażeniem - wirusem grypy i koronawirusem - które zwiększa ryzyko ostrego przejścia COVID-19.

W sezonie 2019/2020 przeciwko grypie zaszczepiło się 4,12 proc. Polaków, w sezonie 2018/2019 - 3,9 proc. a w sezonie 2017/2018 - 3,6 proc.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w tym roku na polski rynek mają trafić co najmniej 2 mln szczepionek przeciwko grypie. Jak pisaliśmy w "Rzeczpospolitej" popyt na nie jest wyraźnie wyższy niż w ubiegłych latach - szczepionki znikają z aptek w ciągu kilkunastu minut, w niektórych miejscach klienci aptek tworzą listy osób oczekujących na szczepionkę.

Bezpłatnie przeciwko grypie mogą zaszczepić się w Polsce osoby powyżej 75. roku życia. 50-procentową refundację otrzymają osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64, które cierpią na choroby współistniejące, kobiety w ciąży oraz rodzice szczepiący dzieci w wieku 2-5 lat. 

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy o to czy zamierzają zaszczepić się w tym sezonie przeciwko grypie.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 25 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 47,2 proc. ankietowanych.

Zdania w tej sprawie nie ma 27,8 proc. respondentów.

- Szczepienie planują częściej mężczyźni (29%) niż kobiety (22%). Częściej niż pozostali respondenci zaszczepić się mają zamiar osoby o dochodach powyżej 5000 zł – co trzeci z nich. Rzadziej niż ogół badanych możliwość taką rozważają osoby w wieku od 25 do 34 lat oraz te z miast liczących do 20 tys. mieszkańców – nieco częściej niż co piąta osoba w obu grupach - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 08.09-09.09.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Społeczeństwo
Koniec ocieplenia już pewny. Powrót zimy w najnowszej prognozie pogody IMGW
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Społeczeństwo
WOŚP gra po raz 33. Komu w tym roku pomoże fundacja Jerzego Owsiaka?
Społeczeństwo
Sondaż: Czy świat po objęciu prezydentury przez Trumpa będzie mniej bezpieczny?
Społeczeństwo
Gigantyczny pomnik Maryi ma powstać pod Toruniem. Przewyższy Jezusa ze Świebodzina
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Społeczeństwo
Polonia w USA wierzy w łaskę Donalda Trumpa i nie chce wracać do kraju
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku