Kanada: Miliardy dolarów na odszkodowania dla Pierwszych Narodów

Kanada ogłosiła dziś, że przeznaczy prawie 40 mld dolarów na rekompensaty dla dzieci odebranych z rodzin rdzennych mieszkańców.

Publikacja: 05.01.2022 17:18

Cmentarz przy jednej ze szkół misyjnych w Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej

Cmentarz przy jednej ze szkół misyjnych w Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej

Foto: PAP

amk

Kwota ta jest przeznaczona na rekompensaty i reformę dyskryminującego systemu opieki nad dziećmi i rodzinami.

Z tej kwoty 20 mld dolarów przeznaczonych jest na rekompensaty dla dzieci odebrane rodzinom rdzennych plemion, nazywanych w Kanadzie Pierwszymi Narodami, które zostały umieszczone w państwowych placówkach opiekuńczych, prowadzonych głownie przez Kościół katolicki, w celu asymilacji.

Czytaj więcej

Kanada: Odnaleziono szczątki ponad 200 indiańskich dzieci

Pozostała kwota będzie przeznaczona na reformę systemu opieki nad dziećmi i rodziną w ciągu najbliższych 5 lat.

Umowa jest efektem pozwów wniesionych przez rodziny Pierwszych Narodów przeciwko rządowi kanadyjskiemu, potwierdza, że ​​„dyskryminujące niedofinansowanie” opieki  dzieci i rodzin w społecznościach tubylczych spowodowało ich cierpienie.

Jak twierdzą prawnicy reprezentujący skarżących w dwóch sprawach z powództwa grupowego, kwota, jaką należy zapłacić każdej osobie, a także sposób i termin, zostanie ustalona później w porozumieniu z ekspertami i największą organizacją tubylczą w kraju, Zgromadzeniem Pierwszych Narodów.

Czytaj więcej

751 grobów indiańskich dzieci. Zniszczony pomnik Jana Pawła II

Jak przyznała Patty Hajdu, minister ds. rdzennych mieszkańców, żadna kwota nie zrekompensuje traumy, jaką przeżyły te rodziny, ale choć w części rekompensują krzywdę i ból.

W ciągu kilkudziesięciu lat XX wieku rdzennym rodzinom odebrano kilkaset tysięcy dzieci, umieszczając je w szkołach z internatami. Tysiące z nich zmarło z niedożywienia i chorób, było maltretowanych fizycznie lub seksualnie.

Skalę tego zjawiska ujawniły nieoznakowane groby, odkrywane stopniowo na terenach zamkniętych dopiero w latach 90. XX wieku szkół. Odnaleziono ich ponad 1200, a poszukiwania nadal trwają. Odkrycie spowodowało gwałtowne protesty, które przejawiały się głównie w podpalaniu i dewastacji kościołów.

Czytaj więcej

Śmierć indiańskich dzieci. Papież nie przeprosił

Obecnie, choć dzieci rdzennych mieszkańców stanowią mniej niż 8 proc. populacji poniżej 14 roku życia, to jednocześnie stanowią ponad połowę dzieci w rodzinach zastępczych lub placówkach opiekuńczych.

Społeczeństwo
Polski zakładnik Oded Lifshitz nie wróci żywy ze Strefy Gazy. Wiele lat pomagał Palestyńczykom
Społeczeństwo
Jak wygląda wojna w Kijowie? Prof. Wadym Wasiutynski: Wracający z frontu się dziwią
Społeczeństwo
Niemcy. Nie będzie ośrodka dla migrantów na granicy z Polską. Powodem m.in. azbest
Społeczeństwo
Rosja na wojnie z walentynkami. Co zastąpi „dzień grzesznej miłości”?
Społeczeństwo
Rosja: Wędkarze odmówili ewakuacji z kry, bo jeszcze nie złowili ryby