Urzędowa tęsknota za ZSRR

Po 30 latach od rozpadu ZSRR ponad 60 proc. Rosjan żałuje, że do tego doszło. To również efekt natarczywej, rządowej propagandy i wystąpień samego Putina.

Publikacja: 22.12.2021 18:25

Urzędowa tęsknota za ZSRR

Foto: Adobe Stock

Według badań ośrodka FOM 62 proc. pytanych odczuwa żal z powodu zniknięcia ZSRR. Największą grupę „żałobników" stanowią osoby w wieku 45–60 lat, ale i jedna czwarta młodzieży do 30. roku życia.

Ta nostalgia w znacznej mierze została sformowana dzięki kremlowskiej propagandzie. – To był rozpad historycznej Rosji nazywanej Związkiem Radzieckim – mówił niedawno sam prezydent Putin. Zastępca amerykańskiego sekretarza stanu Victoria Nuland stwierdziła, że chce on „odrodzić ZSRR". Ale gdy sekretarz obrony USA Lloyd Austin nazwał ostatnio Rosję ZSRR (podobno przez pomyłkę), Moskwa gwałtownie zaatakowała go za „hołdowanie zimnowojennym przesądom".

Jednak obecnie Kreml znów pokazał, jak bardzo kocha ZSRR. Co roku, w grudniu rozgrywany jest w Moskwie turniej hokejowy zwany obecnie Turniejem Pierwszego Kanału (sponsorem jest najważniejsza telewizja państwowa) wchodzący w skład Euro Hockey Tour.

Czytaj więcej

Sondaż: 62 proc. Rosjan żałuje, że ZSRR już nie istnieje

W 30-lecie likwidacji ZSRR reprezentacja Rosji wyszła na lód w bluzach radzieckiej reprezentacji z lat 50., a w ostatnim meczu – z lat 60. Zamiast napisu „Rosja" widniał na nich „ZSRR".

Jednak po trzech wygranych meczach przedstawiciele Rosji-ZSRR przegrali z Finami, co wywołało falę zjadliwych komentarzy. „Jest w tym pewna sprawiedliwość" – napisał na Twitterze były doradca brytyjskiego premiera Davida Camerona Daniel Korski, mając na myśli słynną wojnę fińsko-radziecką z lat 1939–1940.

Co innego ujrzeli na lodzie sami Finowie. „Ten skrót i reżim, który za nim stoi, symbolizuje autorytarny imperializm, który zamordował miliony ludzi" – stwierdził były fiński premier Alexander Stubb. Równie ostro wypowiadał się były prezydent Estonii Tomas Hendrik Ilves.

Sentymenty rosyjskiego prezydenta naprowadziły szwedzkiego politologa i ekonomistę Andersa Aslunda na myśl, że ponieważ „Rosja jest skrajnie scentralizowana (...), to o użyciu takich strojów zdecydował osobiście Putin. Co pokazuje, jak bardzo żyje on przeszłością".

Turniej organizuje rosyjska Federacja Hokeja, na jej czele stoi przyjaciel Putina, miliarder Arkadij Rotenberg.

Autopromocja
Orzeł Innowacji

Ogłoszenie wyników już 5 czerwca. Zapisz się, aby wziąć udział w gali.

WEŹ UDZIAŁ
Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne