Armia rozciągnie tarczę nad Polską

W najbliższych dniach zwiększy się aktywność sił powietrznych USA nad Polską.

Publikacja: 14.09.2020 21:00

Armia rozciągnie tarczę nad Polską

Foto: shutterstock

W ramach ćwiczenia Astral Knight 20 rozłożony zostanie swoisty parasol obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nad kluczowymi obiektami strategicznymi Polski, np. stacjonującymi na wschodniej flance wojskami sojuszniczymi.

Czytaj także: Samolot AWACS nad Polską

Ćwiczenie zostanie przeprowadzone od 17 do 25 września na wszystkich lotniskach wojskowych w Polsce. Manewry te porównywane są przez wojskowych do ćwiczeń sił lądowych USA, które odbyły się latem pod kryptonimem Defender-Europe 20.

Można się spodziewać na polskich lotniskach i w przestrzeni powietrznej kilkudziesięciu samolotów sojuszniczych, m.in. F-16, czy tankowców, być może też maszyn piątej generacji F-35 A (uczestniczyły one w podobnych manewrach rok temu nad Adriatykiem). Strona amerykańska, bez udzielenia wyjaśnień, nie odpowiedziała na pytania „Rzeczpospolitej" o to, jakie maszyny pojawią się w Polsce i ile ich będzie, a także czy zostaną przemieszczone do Polski zestawy Patriot.

Wiadomo jednak, że w manewrach wspomaganych komputerowo weźmie udział kilkanaście samolotów USAF, które już w sierpniu przyleciały do Polski w ramach ćwiczenia Aviation Detachment. Będą w nich też uczestniczyły polskie maszyny, m.in. F-16. Podczas niedawno zakończonych manewrów piloci ćwiczyli m.in. walki powietrzne, bombardowanie celów na poligonie w Nadarzycach oraz tankowanie w powietrzu z wykorzystaniem samolotu KC-135.

Astral Knight 20 to międzynarodowe ćwiczenia, w których biorą udział żołnierze sił powietrznych, piechoty i marynarki ze Stanów Zjednoczonych, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Szwecji. Żołnierze będą szkoleni w prowadzeniu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kluczowych terenów. Takie ćwiczenia mają się odbywać na terenie Polski co dwa lata – dowiedzieliśmy się w resorcie obrony.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz podległe mu jednostki są odpowiedzialne za przygotowanie i uruchomienie systemu łączności i informatyki jednostek polskich, a także USAFE w niemieckim Ramstein. W tym celu zbudowano polsko-amerykański system teleinformatyczny.

W ćwiczeniu weźmie udział m.in. Centrum Operacji Powietrznych – DKP, 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, 3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej i 3 Wrocławska Brygada Radiotechniczna oraz w roli obserwatorów przedstawiciele sił powietrznych Litwy, Łotwy i Estonii.

Wojskowi z USA oraz Polska będą też uczestniczyli w ćwiczeniu Tobruq Legacy 20 na Litwie wraz z 11 innymi członkami NATO. To międzynarodowe ćwiczenie obrony powietrznej. Litwa będzie nie tylko jego gospodarzem, ale też krajem dowodzącym.

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA

Zobacz debatę prezesów największych spółek energetycznych

Dołącz do dyskusji

NATO zwiększa swoją obecność w Polsce. Kilka dni temu na lotnisko w Malborku przyleciały na dwa miesiące cztery portugalskie wielozadaniowe F-16M Viper oraz personel do ich obsługi. W Polsce jest ok. 3 tys. żołnierzy amerykańskich oraz 400 z innych krajów.

W czasie ubiegłorocznych manewrów Astral Knight zadania realizowało ponad 30 samolotów USAF, w tym F-35A, F-16, KC-135 Stratotankers i E-3 Sentry, a także F-35A i Eurofighter Typhoons włoskich sił powietrznych oraz chorwackie MiG-21. Żołnierze 10 Armii USA w Europie przeprowadzili też ćwiczenia systemu Patriot.

Służby
Służby i bez Pegasusa chętnie podsłuchują
Służby
Agenci CBA weszli do siedzib PKOl i PZKosz. Chodzi o faktury
Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Służby
Anna Dyner: Jak w Polsce werbują białoruskie i rosyjskie służby
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne