To był pierwszy od wielu lat incydent z bronią palną w Sejmie. W niedzielę 31 stycznia postrzelił się w nogę funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka informował, że do incydentu doszło w strefie zamkniętej poza główną częścią kompleksu sejmowego „podczas rutynowych czynności służbowych wykonywanych przez funkcjonariusza", a „w żadnej mierze nie było zagrożone bezpieczeństwo osób postronnych".
Z naszych informacji wynika jednak, że podczas wypadku mogło dojść do złamania zasad obowiązujących w Sejmie.
Do postrzału doszło przy czyszczeniu broni. Jak ustaliliśmy, nie miało to jednak miejsca w pomieszczeniu przystosowanym do przeładowywania broni, lecz po prostu w pomieszczeniu dowodzenia, przy komputerze. Jerzy Dziewulski, były poseł i były antyterrorysta, mówi, że prawdopodobnie doszło do złamania przepisów, choć nie uważa tego za poważne naruszenie. – Przymknąłbym na to oko, bo robi tak wielu funkcjonariuszy różnych służb. Dużo bardziej niepokojące jest to, że funkcjonariusz nie zdawał sobie sprawy z tego, że miał nabój w komorze. Jeśli chodził po Sejmie z przeładowaną bronią, byłby to niezły skandal – komentuje.
Na tym nie kończą się kontrowersje. Z naszych informacji wynika, że funkcjonariusz pełnił 24-godzinny dyżur, po zakończeniu którego miał przeprowadzić szkolenie na strzelnicy. Mężczyzna, który uległ wypadkowi, to bowiem dowódca zmiany i doświadczony funkcjonariusz z niemal 30-letnim stażem. Tego typu szkolenia prowadził wielokrotnie np. w ramach kursu przygotowawczego do służby w Straży Marszałkowskiej. Na poniedziałek 1 lutego miał zaplanowany wyjazd na strzelnicę w Sulejówku w charakterze głównego instruktora.
Czy prowadzenie zajęć ze strzelania tuż po zakończeniu męczącego, całodobowego dyżuru byłoby bezpieczne? Jerzy Dziewulski ocenia, że nie. – 24-godzinna służba jest dopuszczalna i ma miejsce też w innych formacjach mundurowych. Jednak bezpośrednio po jej zakończeniu funkcjonariusz powinien udać się na odpoczynek, a nie podejmować czynności służbowe o dużym stopniu wrażliwości na bezpieczeństwo – mówi.