Kiedy doręczenie uważa się za dokonane? Ustawa o Policji mówi, że do doręczeń stosuje się przepisy Kodeksu postępowania karnego. Z tych zaś wynika, że pisma doręcza się adresatowi osobiście za pokwitowaniem odbioru. W razie chwilowej nieobecności adresata w jego mieszkaniu, pismo doręcza się dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było - administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli podejmą się oddać pismo adresatowi. Pismo może być także doręczone za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej. W takim wypadku dowodem doręczenia jest potwierdzenie transmisji danych.
Postępowanie dyscyplinarne prowadzi rzecznik dyscyplinarny: przesłuchuje świadków, obwinionego, przyjmuje od niego wyjaśnienia, dokonuje oględzin. Obwiniony ma prawo m.in. odmówić składania wyjaśnień, zgłaszać wnioski dowodowe, przeglądać akta postępowania, ustanowić obrońcę (może nim być policjant, adwokat albo radca prawny), a także wnosić do przełożonego dyscyplinarnego zażalenia na postanowienia wydane przez rzecznika dyscyplinarnego.
Czy choroba obwinionego uniemożliwia prowadzenie postępowania dyscyplinarnego? Nie. Zgodnie z art. 135f ustawy o Policji nieusprawiedliwiona nieobecność obwinionego w służbie, zwolnienie go od zajęć służbowych z powodu choroby oraz nieusprawiedliwione niestawiennictwo na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego nie wstrzymują biegu postępowania dyscyplinarnego. Jeżeli konieczne jest przeprowadzenie czynności, w których jest przewidziany udział obwinionego, nie przeprowadza się ich albo przeprowadza się w miejscu jego pobytu. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I OSK 2127/10).
Nie zawsze konieczne stawienie się do raportu
Postępowanie dyscyplinarne kończy się wydaniem orzeczenia np. o ukaraniu obwinionego. Powinno być ono niezwłocznie doręczone obwinionemu wraz z uzasadnieniem.
Wymierzona kara powinna być współmierna do popełnionego przewinienia dyscyplinarnego i stopnia zawinienia, a w szczególności powinna uwzględniać okoliczności popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jego skutki, w tym następstwa dla służby, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na obwinionym obowiązków, pobudki działania, zachowanie obwinionego przed popełnieniem przewinienia dyscyplinarnego i po jego popełnieniu oraz dotychczasowy przebieg jego służby.
Jeśli kara ma polegać na wydaleniu ze służby przełożony dyscyplinarny, przed wydaniem orzeczenia dyscyplinarnego, wzywa obwinionego do raportu w celu wysłuchania go. W raporcie uczestniczy rzecznik dyscyplinarny, o jego terminie trzeba też powiadomić zakładową organizację związku zawodowego policjantów. Ale uwaga, raport nie jest niezbędny, gdy obwiniony m.in. odmawia stawienia się lub istnieje inna przeszkoda uniemożliwiająca obwinionemu stawienie się do raportu w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia o zakończeniu czynności dowodowych.