Opodatkowanie usługi dowozu dzieci do szkół

Podatkowi od towarów i usług podlega konkretna dostawa towaru lub świadczona usługa, a nie zapłata, jaka jest pobierana – wyjaśnił organ skarbowy.

Publikacja: 20.03.2018 05:00

Opodatkowanie usługi dowozu dzieci do szkół

Foto: Fotorzepa, Andrzej Wiktor

Janina Fornalik

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) 25 października 2017 r. wydał interpretację (sygn.0113-KDIPT-1.4012.452. 2017.2.RG) dotyczącą opodatkowania usługi dowozu dzieci do szkół, których droga nie przekracza odległości wymienionych w art. 17 ust. 2 ustawy o systemie oświaty i zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8 proc.

Interpretacja została wydana na wniosek gminy, która zgodnie z art. 17 ust. 2 i 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty organizuje bezpłatny transport dla uczniów, uczęszczających do szkół publicznych na terenie gminy. Aby dziecko skorzystało z bezpłatnego dowozu, odległość jaka dzieli jego miejsce zamieszkania od placówki szkoły nie może przekraczać 3 km, w przypadku uczniów klas I-IV i 4 km, w przypadku uczniów klas V-VI oraz gimnazjów. Ponadto, na podstawie uchwały rady gminy organizuje ona odpłatny transport dla uczniów, których droga z domu do szkoły nie przekracza odległości wymienionych w art. 17 ust. 2 ustawy o systemie oświaty. Miesięczna odpłatność za dowóz tych uczniów do szkół gmina ustaliła na kwotę 25 złotych brutto miesięcznie.

Usługę dowozu dzieci do szkół wnioskodawca wykonuje za pomocą zasobów własnych. Cena za przewóz została obliczona na podstawie całości kosztów związanych z dowozem wszystkich dzieci (tych objętych darmowym i odpłatnym dowozem), podzielonych następnie przez średnią ilość dowożonych uczniów. Gmina i rodzice zawierają wtedy cywilnoprawną umowę o charakterze ustnym, a opłatę za zorganizowany transport pokrywają uczniowie bądź rodzice uczniów, którzy z tej usługi korzystają. Otrzymywana kwota wystarcza gminie na pokrycie całości kosztów dowozu. Gmina poinformowała, że koszty świadczenia usługi dowozu dzieci do szkół nie są dofinansowywane ze środków publicznych. Wnioskodawca dla rozliczania usługi dowozu dla dzieci stosuje preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8 proc. na podstawie art. 41 ust. 2, art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ usługa ta jest sklasyfikowana według PKWiU 49.39.3 i wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o VAT.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, gmina zadała pytanie w kwestii opodatkowania usługi dowozu dzieci do szkół i stosowania do nich stawki podatku VAT w wysokości 8 proc. Zdaniem gminy, dowóz dzieci do szkół, których odległość nie przekracza wartości wymienionych w art. 17 ust. 2 ustawy o systemie oświaty podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i może korzystać z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 8 proc.

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem gminy i uznał je za prawidłowe. Jednocześnie, w kwestii wątpliwości gminy, wyjaśnił, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega konkretna dostawa towaru lub świadczona usługa, a nie zapłata, jaka zostaje pobierana. Gmina w ocenie organu świadczy usługi dowozu dzieci w ramach działalności gospodarczej i w celu świadczenia tych usług, występuje w charakterze podatnika VAT. Zatem usługi transportu, których odległości nie przekraczają tych wymienionych w art. 17 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, podlegają zgodnie z przepisami art. 5 ust.1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu VAT. Jednocześnie, jako że usługi zostały sklasyfikowane przez gminę do PKWiU 49.39.3, można je opodatkować preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8 proc.

Jednocześnie, dyrektor KIS zaznaczył, iż interpretacja została wydana w oparciu o przepisy art. 17 ustawy o systemie oświaty, które zostały uchylone z dniem 31 sierpnia 2017 r. Od września analogiczne zasady określone są w ustawie Prawo oświatowe, w której przepis art. 39 ust. 2 reguluje, iż droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać: 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km – w przypadku uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Jeśli odległości te są przekroczone, gmina ma obowiązek zapewnić dziecku bezpłatny transport lub zwrot kosztów przejazdu środkami publicznymi.

Komentarz eksperta

Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP

W mojej ocenie stanowisko organu podatkowego przedstawione w omawianej interpretacji jest słuszne. KIS zasadnie uznał – w ślad za stanowiskiem gminy – że działa ona w charakterze podatnika pobierając opłaty za dowóz dzieci do szkół. Są to bowiem usługi świadczone dobrowolnie, na zasadzie umowy z rodzicami, a nie w wyniku obowiązków nałożonych na gminę jako organ publiczny. Fakt iż wysokość opłat jest ustalona na poziomie kosztów nie ma znaczenia, bowiem działalność gospodarcza nie musi być nastawiona na zysk (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT). Moim zdaniem w tym przypadku nie powinno mieć zastosowania rozstrzygnięcie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-520/14 (Gemeente Borsele), które dotyczy pozornie podobnej kwestii – opłat pobieranych przez gminę holenderską za dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół. Ze stanu faktycznego sprawy holenderskiej gminy wynika, że była ona zobowiązana do świadczenia usług dowozu uczniów do szkół na podstawie odrębnych przepisów, zaś rodzice (nie wszyscy) pokrywali około 3 proc. kosztów takich usług. Wykonywanie przez gminę zadań własnych w ramach reżimu publicznoprawnego nie podlega opodatkowaniu VAT, gdyż nie jest wykonywane w ramach działalności gospodarczej. Wyjątkiem są sytuacje, gdyby takie wyłączenie dla gminy prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji (choć ta przesłanka nie wynika z polskiej ustawy o VAT, lecz z art. 13 ust. 1 unijnej dyrektywy 2006/112).

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nieruchomości
Zmiany w prawie lotniczym. Właściciele nieruchomości z nowym obowiązkiem
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Nie tylko spadki i zasiedzenie. Najważniejsze orzeczenia Izby Cywilnej w 2024 r.
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay