Informację o liczbie uczniów można przesłać w dowolnej formie

Zapis w uchwale o złożeniu informacji o liczbie uczniów jedynie za pomocą systemu informatycznego, z zastosowaniem podpisu elektronicznego jest niedopuszczalny.

Publikacja: 12.08.2014 12:30

Druga część „Naszego Elementarza", darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów jest już dostępna onl

Druga część „Naszego Elementarza", darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów jest już dostępna online

Foto: www.sxc.hu

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpatrzeniu sprawy nieważności zapisów uchwały rady miasta.

 

Rada miejska zmieniła uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania przez gminę dotacji dla publicznych i niepublicznych szkół, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych na terenie gminy oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, jako organ nadzoru postanowiło ją skontrolować. Stwierdziło nieważność zapisów w kilku pozycjach, stając na stanowisku, iż wykraczają poza treść upoważnienia zawartego w ustawie o systemie oświaty.

KRIO podkreśliło, że jakkolwiek dopuszczalne jest żądanie przez radę gminy złożenia informacji o faktycznej liczbie uczniów uczęszczających w danym miesiącu do placówki, to jednakże już ograniczenie formy jej złożenia wyłącznie do drogi elektronicznej, za pośrednictwem systemu informatycznego, z zastosowaniem podpisu elektronicznego, należy uznać za wadliwe i naruszające prawa.

Kolegium dodało, że nałożenie na organ prowadzący placówkę oświatową obowiązku posiadania podpisu elektronicznego, z którym wiąże się również konieczność poniesienia dodatkowych, nieprzewidzianych przez ustawę kosztów, bez alternatywnej możliwości złożenia miesięcznej informacji, w zwykłej formie pisemnej, nie mieści się w ustawowym upoważnieniu rady gminy do stanowienia uchwały.

Gmina niezwłocznie skierowała skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, w której wniosła o uchylenie uchwały Kolegium, zarzucając jej min. naruszenie ustawy o samorządzie gminnym.

Podniosła, że wprowadzenie obowiązku złożenia informacji o liczbie uczniów, jedynie za pomocą systemu informatycznego, z zastosowaniem podpisu elektronicznego, nie stanowi naruszenia prawa. Zdaniem gminy takie działanie rady miejskiej było podyktowane jedynie ułatwieniem placówkom oświatowym kontaktów z urzędem, jak również służyło wprowadzeniu oszczędności, związanych z ograniczeniem wykorzystania papieru, czy ograniczeniem kosztów opłat pocztowych.

Gmina zwróciła uwagę, że każda z placówek oświatowych posiadała już podpis elektroniczny, a zatem uchwalenie takiego zapisu nie wiązało się z obowiązkiem poniesienia dodatkowych kosztów przez te jednostki. Dodała, że przesyłanie dokumentacji w formie elektronicznej gwarantuje lepszą ochronę danych osobowych.

W odpowiedzi, Kolegium wniosło o oddalenie skargi, co też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zaaprobował 23 lipca 2013 roku.

Sąd powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygnaturze P 25/06, w którym Trybunał wypowiedział się w sprawie zatrudniania osób niepełnosprawnych i ich wynagrodzeń. TK stwierdził, że ograniczenie możliwości złożenia miesięcznych informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników oraz możliwości złożenia wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania, tylko do formy transmisji danych w formie dokumentu elektronicznego, bez zapewnienia innego sposobu, jest niezgodny Konstytucją.

WSA w sprawie uchwały rady miasta wywiódł tym samym, że obowiązek przekazywania informacji przez dotowane placówki wyłącznie w drodze elektronicznej, narusza konstytucyjną zasadę proporcjonalności, z uwagi na nie zapewnienie alternatywnych sposobów przedkładania informacji.

W ocenie sądu, nie może być uznane za adekwatne i racjonalne rozwiązanie, które arbitralnie kształtuje powinność podmiotów dotowanych, nie uwzględniając zagrożeń, które potencjalnie mogą stwarzać ryzyko pozbawienia ich możliwości realizacji swoich uprawnień. Jego zdaniem jest to szczególnie istotne, gdyż informacje, które mają być przekazywane wyłącznie za pomocą systemu informatycznego, warunkują otrzymanie dotacji.

WSA podkreślił, że uzależnienie możliwości uzyskania określonego uprawnienia od niepewnego działania systemu informatycznego, bez możliwości zagwarantowania innych, alternatywnych sposobów komunikowania się z jednostką samorządu terytorialnego, stanowi poważne naruszenie prawa i nie zapewnia pełnej ochrony praw dotowanych podmiotów (I SA/Gd 649/14).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej