Jednostka samorządu terytorialnego (JST), będąca organem prowadzącym szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, może przekazać ją w drodze umowy osobie prawnej niebędącej JST. Może to nastąpić na podstawie uchwały organu stanowiącego po uzyskaniu pozytywnej opinii organu nadzoru pedagogicznego. Ale zgodnie z nowymi przepisami JST nie może powierzyć lub przekazać wykonywania swoich zadań oświatowych osobie prawnej utworzonej przez siebie lub osobie prawnej, w której ma udziały albo akcje. W szczególności nie może ona przekazać takiej osobie prawnej prowadzenia małej szkoły z nie więcej niż 70 uczniami. Takie zmiany wprowadziła ustawa z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 357), która weszła w życie 30 czerwca.

Do ustawy o systemie oświaty dodano ponadto przepisy określające ogólne warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych. Chodzi o oceny wewnątrzszkolne, których celem jest: informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły.

W celu realizacji zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz, w szkole może być zatrudniony nauczyciel, który nie realizuje w tej szkole lub placówce tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Osoba taka musi jednak posiadać określone kwalifikacje ustalone w Karcie nauczyciela. Takiego nauczyciela zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy, z tym że za każdą godzinę prowadzenia zajęć, przysługuje mu wynagrodzenie nie wyższe niż wynagrodzenie za jedną godzinę prowadzenia zajęć ustalone dla nauczyciela dyplomowanego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie i realizującego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć. —r.l.