Czy gmina może w uchwale ograniczyć krąg osób uprawnionych do dotacji na żłobki niepubliczne?

Od 1 stycznia 2018 r. gmina będzie miała możliwość – a nie obowiązek, finansowania dzieci uczęszczających do żłobków niepublicznych położonych na jej terenie, będących mieszkańcami innych gmin. Gmina ma pełną swobodę przy ustalaniu poziomu dofinansowania środkami dotacyjnymi.

Publikacja: 05.12.2017 04:00

Czy gmina może w uchwale ograniczyć krąg osób uprawnionych do dotacji na żłobki niepubliczne?

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

- Gmina przygotowuje uchwałę na 2018 r. w sprawie dotacji na żłobki niepubliczne. Czy może w niej ograniczyć dotowanie tylko do dzieci zamieszkałych na terenie gminy? Czy poziom tej dotacji może być inny niż dla jednostek publicznych gminy?

Kluczowe regulacje dotyczące dotacji na żłobki zawarte są w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (dalej u.o.dz.). Z art. 60 tej ustawy wynika, że podmioty, o których mowa w art. 8 ust. 1 (czyli min. osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), prowadzące żłobek lub klub dziecięcy, lub zatrudniające dziennych opiekunów, mogą otrzymać na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym, lub przez dziennego opiekuna dotację celową z budżetu gminy. Wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej, o której mowa w ust. 1, określa rada gminy w drodze uchwały. Właśnie ww. regulacja będzie zasadniczo podstawą prawną do wydania przez gminę uchwały dotacyjnej w sprawie dotowania m.in. wspomnianych żłobków. Jest to jednak brzmienie przepisu aktualne na dzień sporządzenia niniejszej porady, bowiem od 1 stycznia 2018 r. zmieni się istotnie treść ww. regulacji. Wówczas przepis będzie stanowił m.in., że ww. podmioty, mogą otrzymać na dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym, lub przez dziennego opiekuna dotację celową z budżetu gminy. Wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej, o której mowa w ust. 1, w tym kategorie dzieci, na które przyznawana jest dotacja, określa rada gminy w drodze uchwały. W uchwale, o której mowa w ust. 2, może zostać określone, że dotacja, o której mowa w ust. 1, może zostać przyznana również na dzieci zamieszkałe na terenie innej gminy niż gmina przyznająca dotację. Zatem, zmieni się istotnie treść ww. przepisu, przewidując opcjonalnie dla gminy dotowanie również dzieci, które nie zamieszkują na jej terenie.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej