Państwowa Komisja Wyborcza: jak odwołać władze lokalne

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej instruuje mieszkańców, jak prawidłowo zorganizować referendum w sprawie odwołania władz lokalnych

Publikacja: 22.05.2012 08:40

Państwowa Komisja Wyborcza uchwaliła instrukcję, w której wyjaśnia jak prawidłowo zorganizować refer

Państwowa Komisja Wyborcza uchwaliła instrukcję, w której wyjaśnia jak prawidłowo zorganizować referendum w sprawie odwołania władz lokalnych

Foto: Fotorzepa

Najważniejsze jest spełnienie wszystkich wymogów formalnych, określonych w przepisach o referendum lokalnym – wyjaśnia Stefan Jaworski, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Pierwszym krokiem do zorganizowania referendum lokalnego w sprawie odwołania wójta  bądź rady gminy jest zbadanie przez komisarza wyborczego, czy powiadomienie inicjatora referendum spełnia wymogi określone w art. 11 i 12 ustawy.  Czy m.in. zostało ono podpisane przez uprawnione do tego osoby.

– W zależności od tego, z czyjej inicjatywy referendum jest przeprowadzane, powiadomienie powinno być podpisane albo przez wszystkich członków grupy obywateli, albo przez osoby upoważnione do reprezentowania na zewnątrz statutowej struktury terenowej partii politycznej,  albo też osoby upoważnione do reprezentowania na zewnątrz organizacji społecznej.

– Komisarz wyborczy zbada również podpisy osób popierających inicjatywę referendalną – wyjaśnia Stefan Jaworski.

– Pamiętać należy, że ważne są tylko  podpisy, które zawierają pełne imię i nazwisko osoby, jej adres zamieszkania, nr PESEL oraz podpis odręczny obywatela. Brak któregokolwiek z wymienionych elementów oznacza, że udzielone poparcie jest nieważne – dodaje przewodniczący PKW.

Komisarz wyborczy sprawdzi również, czy poparcia inicjatywie udzieliły osoby uprawnione, którym przysługuje prawo wybierania organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, np. rady gminy.

– Jeżeli wymogi formalne zostały spełnione, komisarz wyborczy postanawia o przeprowadzeniu referendum – wyjaśnia PKW.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy