Minister finansów podpisał w miniony piątek interpretację ogólną w sprawie stosowania art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849), na podstawie którego sanatoria niesłusznie pobierały opłaty uzdrowiskowe od pacjentów leczących się w szpitalach uzdrowiskowych.
Interpretacja ministra rozszerza zakres podmiotów wyłączonych z obowiązku uiszczania opłaty uzdrowiskowej: osoby przebywające w szpitalach uzdrowiskowych, niezależnie od celu pobytu i rodzaju pobieranych przez te osoby świadczeń, nie będą musiały płacić tej opłaty.
Opłatę uzdrowiskową muszą uiszczać osoby fizyczne przebywające dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska, za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach. Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat określa uchwała rady gminy. Ustalone w niej stawki opaty nie mogą jednak przekraczać górnej granicy określanej co roku przez ministra finansów w drodze obwieszczenia. W tym roku kuracjusze płacą maksymalnie 4,30 zł za każdy dzień pobytu w uzdrowisku, w przyszłym opłata wzrośnie do najwyżej 4,32 zł.
Opłata uzdrowiskowa nie jest pobierana:
• pod warunkiem wzajemności – od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,