- Rada gminy zamierza podjąć uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego dla zapewnienia płynności finansowej i upoważnić w niej do tego wójta. W uchwale budżetowej nie ma dodatkowych zapisów m.in. dotyczących tego upoważnienia. Czy takie działanie może zostać podważone przez regionalną izbę obrachunkową?
Tak. Wynika to z następujących okoliczności.
Po pierwsze, zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. d ustawy o samorządzie gminnym, do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez wójta w roku budżetowym. Z kolei, z art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych wynika, że jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Po drugie, zgodnie z art. 212 ust. 1 pkt 6 ustawy o finansach publicznych, uchwała budżetowa określa limit zobowiązań z tytułu zaciąganych kredytów i pożyczek oraz emitowanych papierów wartościowych, o których mowa w jej art. 89 ust. 1 i art. 90. Można z tego więc wnioskować, że kwota zaciąganych zobowiązań z tytułu kredytu na sfinansowanie przejściowego deficytu budżetu danego roku (wspomniany wyżej art. 89 ust. 1 pkt 1), objęta jest limitem określanym w uchwale budżetowej, co wynika z ww. art. 212 ust. 1 pkt 6 tej ustawy.
Po trzecie, w kontekście podanego stanu faktycznego istotne znaczenie ma również art. 91 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Stanowi on, że suma zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz zobowiązań z wyemitowanych papierów wartościowych, o których mowa w art. 89 ust. 1 i art. 90, nie może przekroczyć kwoty określonej w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego. Wreszcie, w art. 212 ust. 2 pkt 1 wspomnianej ustawy postanowiono, że w uchwale budżetowej organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może upoważnić zarząd do zaciągania kredytów i pożyczek oraz emitowania papierów wartościowych, o których mowa w art. 89 ust. 1 i art. 90.