W miastach oraz gminach, w których utworzono straż miejską, kontrola ruchu drogowego może być wykonywana również przez jej strażników. Wykonywana jest ona na podstawie upoważnienia wydawanego przez komendanta miejskiego (powiatowego) policji. Upoważnienie wydawane jest strażnikom, którzy odbyli stosowne szkolenie. Jego program określa załącznik do rozporządzenia z 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego.
[srodtytul]Fotoradar po uzgodnieniu[/srodtytul]
Kontrolę ruchu drogowego wykonywać może jedynie strażnik umundurowany. Przed przystąpieniem do wykonywania czynności kontrolnych strażnik miejski ma obowiązek podać swoje imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania, a na żądanie także upoważnienie i legitymację służbową. Kontrola może być wykonywana również za pomocą urządzeń służących do samoczynnej rejestracji naruszeń przepisów ruchu drogowego. Jednakże korzystanie z np. fotoradarów możliwe jest jedynie w czasie i w miejscach uzgodnionych z komendantem miejskim (powiatowym) lub rejonowym policji.
[srodtytul]Zatrzymają, choć nie zawsze[/srodtytul]
Uprawnienia kontrolne strażników gminnych określają przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 129b ich kompetencje zostały jednak ograniczone. [b]Zatrzymać kierującego pojazdem strażnik może jedynie w sytuacji, w której nie stosuje się on do zakazu ruchu w obu kierunkach[/b] (znak B-1). Natomiast zdarzenia takie jak niestosowanie się do znaków sygnalizacji świetlnej lub ograniczeń prędkości mogą być rejestrowane jedynie przy użyciu urządzeń samoczynnie rejestrujących (fotoradary, kamery). Strażnik gminny nie ma jednak prawa zatrzymać kierującego pojazdem w sytuacji, gdy porusza się on z prędkością niedozwoloną lub przejechał na czerwonym świetle, a zdarzenie to zostało zarejestrowane za pomocą urządzenia samoczynnie rejestrującego (art. 129b ust. 3 pkt 1 ustawy).