Co wolno straży miejskiej

Kierowca zatrzymany przez gminnego strażnika może żądać od niego okazania nie tylko legitymacji służbowej, ale również upoważnienia wydanego przez komendanta powiatowego policji

Aktualizacja: 10.12.2008 06:59 Publikacja: 10.12.2008 06:00

Co wolno straży miejskiej

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

W miastach oraz gminach, w których utworzono straż miejską, kontrola ruchu drogowego może być wykonywana również przez jej strażników. Wykonywana jest ona na podstawie upoważnienia wydawanego przez komendanta miejskiego (powiatowego) policji. Upoważnienie wydawane jest strażnikom, którzy odbyli stosowne szkolenie. Jego program określa załącznik do rozporządzenia z 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego.

[srodtytul]Fotoradar po uzgodnieniu[/srodtytul]

Kontrolę ruchu drogowego wykonywać może jedynie strażnik umundurowany. Przed przystąpieniem do wykonywania czynności kontrolnych strażnik miejski ma obowiązek podać swoje imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania, a na żądanie także upoważnienie i legitymację służbową. Kontrola może być wykonywana również za pomocą urządzeń służących do samoczynnej rejestracji naruszeń przepisów ruchu drogowego. Jednakże korzystanie z np. fotoradarów możliwe jest jedynie w czasie i w miejscach uzgodnionych z komendantem miejskim (powiatowym) lub rejonowym policji.

[srodtytul]Zatrzymają, choć nie zawsze[/srodtytul]

Uprawnienia kontrolne strażników gminnych określają przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 129b ich kompetencje zostały jednak ograniczone. [b]Zatrzymać kierującego pojazdem strażnik może jedynie w sytuacji, w której nie stosuje się on do zakazu ruchu w obu kierunkach[/b] (znak B-1). Natomiast zdarzenia takie jak niestosowanie się do znaków sygnalizacji świetlnej lub ograniczeń prędkości mogą być rejestrowane jedynie przy użyciu urządzeń samoczynnie rejestrujących (fotoradary, kamery). Strażnik gminny nie ma jednak prawa zatrzymać kierującego pojazdem w sytuacji, gdy porusza się on z prędkością niedozwoloną lub przejechał na czerwonym świetle, a zdarzenie to zostało zarejestrowane za pomocą urządzenia samoczynnie rejestrującego (art. 129b ust. 3 pkt 1 ustawy).

[srodtytul]Za wykroczenia dadzą mandat[/srodtytul]

Straż gminna uprawniona jest również do kontroli [b]nie tylko kierowców, ale i rowerzystów, pieszych czy prowadzących zaprzęgi.[/b] Podczas kontroli strażnik może w szczególności legitymować uczestników ruchu, w tym sprawdzać dokumenty wymagane w związku z kierowaniem pojazdem (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie). Może również wydawać im wiążące polecenia co do sposobu korzystania z drogi lub używanego pojazdu. W przypadku powzięcia podejrzenia, że kontrolowany kierowca jest pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie jak alkohol (np. narkotyków), obowiązany jest zatrzymać taką osobę do czasu przybycia policji. Za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji straż gminna może nakładać grzywny w drodze mandatu karnego. Ich katalog zawiera rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

[ramka][b]GPP>uwaga [/b]

Straż miejska posiada uprawnienie do unieruchomienia pojazdu – poprzez zablokowanie kół – jeżeli został zaparkowany w miejscu, gdzie jest to zabronione.

Blokada może być zastosowana wyłącznie w przypadku, w którym pozostawiony pojazd nie utrudnia ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu.

W sytuacjach przeciwnych strażnik miejski może jedynie podjąć decyzję o usunięciu takiego samochodu. Czynności tych dokonuje wyznaczona przez starostę jednostka (np. przedsiębiorca), holując pozostawiony pojazd na wyznaczony parking strzeżony.

12 czerwca przyszłego roku traci moc obowiązującą przepis przewidujący pozbawienie prawa własności właściciela pojazdu w przypadku nieodebrania go z parkingu strzeżonego w ciągu sześciu miesięcy od dnia usunięcia. Przepis art. 130a ustawy – Prawo o ruchu drogowym przewidujący, że w takiej sytuacji porzucony pojazd przechodzi, z mocy ustawy, na własność Skarbu Państwa, został uznany za sprzeczny z konstytucją[b] (wyrok TK z 3 czerwca 2008 r., P 4/06)[/b].[/ramka]

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178080]ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (DzU z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.)[/link]

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=277722]rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (DzU nr 132, poz. 841)[/link][/i]

W miastach oraz gminach, w których utworzono straż miejską, kontrola ruchu drogowego może być wykonywana również przez jej strażników. Wykonywana jest ona na podstawie upoważnienia wydawanego przez komendanta miejskiego (powiatowego) policji. Upoważnienie wydawane jest strażnikom, którzy odbyli stosowne szkolenie. Jego program określa załącznik do rozporządzenia z 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego.

[srodtytul]Fotoradar po uzgodnieniu[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce