Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Jego głównym celem jest implementacja dyrektywy 2019/1024/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego.
Projekt zakłada wprowadzenie nowych rozwiązań wykraczających poza minimum wyznaczone dyrektywą. Ma to usprawnić ponowne wykorzystanie danych publicznych. Nowa ustawa ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy, czyli ustawę z 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.
Czytaj także: Rząd szykuje zwolnienia urzędników
Dźwignia gospodarki
Z uzasadnienia do projektu wynika, że celem zmian jest polepszenie dostępu do danych publicznych, w tym także zasobów o istotnej wartości i potencjale do tworzenia nowych usług i produktów. Projekt do danych o wysokiej wartości zalicza dane geoprzestrzenne, dotyczące obserwacji ziemi i środowiska, meteorologiczne, statystyczne, dotyczące przedsiębiorstw i ich własności oraz dane dotyczące mobilności.
Szczególne znaczenie mają zmiany zasad dostępu do danych przedsiębiorstw. Obecnie dane z KRS są udostępniane w formie dokumentów PDF, które trzeba odczytać, by przetworzyć przedstawione w nich informacje. Po zmianach mają być udostępniane w formacie nadającym się do odczytu maszynowego, czyli będą gotowe do przetwarzania.