Celnicy i członkowie służby cywilnej zatrudnieni w jednostkach KAS w Warszawie i w aglomeracji warszawskiej otrzymają dodatek stołeczny. Wyniesie 500 zł miesięcznie. Dotyczy to powiatu legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, wołomińskiego oraz Oddziału Celnego Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Tak wynika z projektów nowelizacji rozporządzenia w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej oraz rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
Dodatek ma wynagrodzić szczególne obciążenie pracą i zapobiec odejściom. Praca w jednostkach stołecznych Krajowej Administracji Skarbowej należy bowiem do najbardziej wymagających. Na KAS w Warszawie przypada największa w Polsce liczba spółek prawa handlowego i innych organizacji zarejestrowanych w KRS, tj. około 165 tys. podmiotów. Dla porównania – na jednostki organizacyjne Krajowej Administracji Skarbowej w Poznaniu przypada niespełna 39 tys. podmiotów zarejestrowanych w KRS, a w Krakowie – 36 tys. Dla aglomeracji warszawskiej wartość ta wynosi w sumie aż 196 tys. podmiotów.
Czytaj więcej
Skarbowcy kolejny raz protestują przeciwko niskim wynagrodzeniom. Szef KAS ma już dla nich konkretne propozycje.
Co więcej, 12 proc. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (tj. 375 tys. podatników) jako swój urząd skarbowy wskazało jeden z urzędów aglomeracji warszawskiej. Przekłada się to na obciążenie pracą. W efekcie na jeden etat w urzędach skarbowych w Warszawie przypada ponad 178 podmiotów gospodarczych – przy średniej dla urzędów skarbowych w miastach wojewódzkich (bez Warszawy) wynoszącej 121 podmiotów gospodarczych na etat i średniej dla całego kraju 107.
Także warszawscy celnicy są bardzo obciążeni pracą. W strukturze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie jest bowiem Oddział Celny Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina i Oddział Celny Port Lotniczy Warszawa-Modlin.