Postanowieniem z 9 października 2018 r. (sygn. akt: KIO 1917/18), Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie wykonawcy, które zostało złożone w postępowaniu o udzielenie zamówienia na usługi społeczne i dotyczyło naruszenia art. 138o ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej Pzp). Odwołujący wniósł o unieważnienie czynności unieważnienia postępowania, dokonanie czynności oceny złożonych w postępowaniu ofert, wykluczenie i odrzucenie ofert jego konkurentów oraz wybór jego oferty.
Czytaj także: Zamówienia publiczne: kontrahenci państwa z ograniczonym prawem do sądu
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że przedmiotem zamówienia jest usługa, która zalicza się do katalogu usług społecznych i innych usług szczególnych, które mieszczą się w katalogu zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi określone w Załączniku XIV do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE. Zamawiający postępowanie prowadzi w trybie art. 138o Pzp, a szacunkowa wartość zamówienia, którego przedmiotem są usługi, nie przekracza kwoty określonej w art. 138 g ust. 1 Pzp, tj. kwoty 750 000 euro.
W konsekwencji Izba stwierdziła, że odwołanie podlega odrzuceniu na podstawie art. 189 ust. 2 pkt 1 Pzp, jako że w sprawie nie mają zastosowania przepisy ustawy.
Izba zauważa, że uregulowania dotyczące udzielania zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi została wyodrębniona w dziale III rozdziale 6 Pzp, a w ramach tego rodzaju zamówień ustawodawca przewidział niejako dwie procedury w zależności od wartości udzielanego zamówienia. Mianowicie, przepisy rozdziału 6 ustawy stosuje się do zamówień na usługi społeczne, których wartość jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 750 000 euro - w przypadku zamówień innych niż zamówienia sektorowe lub zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, oraz 1 000 000 euro - w przypadkach zamówień sektorowych.