Bezcenne średniowieczne zabytki wzbogaciły Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Od 7 lipca dwa kolejne scalone zabytki można podziwiać na unikatowej wystawie wrocławskiego muzeum „Sztuka śląska XIV-XVI”: Pentaptyk Pięciu Boleści Marii oraz Baldachimową nastawę ołtarzowa z kościoła św. Elżbiety. To efekt współpracy Muzeum Narodowego z Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Katolickim Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Publikacja: 06.07.2020 17:00

Penaptyk z 1507 roku przypisuje się warsztatowi, którego mistrz pochodził ze środowiska południowoniemieckiego. Widoczna jest w nim także znajomość sztuki niderlandzkiej oraz inspiracje sztuką północnowłoskiego renesansu. Fundację dzieła przypisuje się wrocławskiemu biskupowi Janowi V Turzonowi. Fakt ten potwierdza inicjał na środkowym panelu. Co więcej, rysy biskupa rozpoznać można rozpoznać zarówno w postaci klęczącego fundatora, jak i w osobie św. Stanisława.

Pierwotnie dzieło było nastawą ołtarza św. Stanisława i św. Wincentego w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Potem przeniesiono go do kościoła w Minkowicach Oławskich, a na początku XX w. wrócił do Wrocławia. Wówczas włączone je do zbiorów dawnego Erzbischöfliches Diözesanmuseum. Po II wojnie światowej pentaptyk rozdzielono. Część środkowa trafiła do kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, a skrzydła do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dopiero teraz znów je połączono i można oglądać całość.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl