Michał Urbańczyk: Trump, procesy i polityczne skutki

Procesy prawne Donalda Trumpa dla jego zwolenników są dowodem, że sądy stały się orężem w rękach wrogów ich kandydata. Innym osobom potwierdzają zasadę z Deklaracji Niepodległości, że wszyscy ludzie są równi wobec prawa.

Publikacja: 21.08.2024 04:33

Michał Urbańczyk: Trump, procesy i polityczne skutki

Foto: Adobe Stock

Trwająca w Stanach Zjednoczonych kampania prezydencka jest wyjątkowa z wielu względów. Do historii przejdzie zamiana kandydata Partii Demokratycznej oraz rekordy zbiórek środków finansowych na kampanię Kamali Harris. Innym dotychczas niespotykanym zjawiskiem w wyścigu o fotel prezydenta są rozliczne problemy jednego z dwóch głównych kandydatów. Donald Trump został bowiem skazany za fałszowanie dokumentów i formalnie grozi mu za to kara pozbawienia wolności. Na poziomie federalnym i stanowym trwają także inne procesy, w których stroną lub oskarżonym jest były prezydent, i mają bez wątpienia duży wpływ na kampanię obu kandydatów i decyzje podejmowane przez wyborców, zwłaszcza tych niezdecydowanych.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Jak u Hitchcocka
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Aborcja dozwolona nie znaczy dowolna
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Zbiórka na PiS wyrasta na obywatelską samoobronę
Rzecz o prawie
Gutowski, Kardas: Paradoksy polskiego sądownictwa
Rzecz o prawie
Maciej Zaborowski: Gdy pióro staje się bronią, czyli dziś każdy z nas jest dziennikarzem
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Jak Paweł z Gawłem