Aktualizacja: 16.02.2025 15:26 Publikacja: 04.04.2023 09:59
Foto: Adobe Stock
Już w połowie marca w życie wejść miała ustawa z 7 lipca 2022 r. zmieniająca kodeks karny oraz niektóre inne ustawy, między innymi przepisy dotyczące przestępstwa szpiegostwa. Inna nowelizacja – dotycząca procedury cywilnej – przesunęła na październik wejście w życie tych zmian. Odroczona nowelizacja ma doprecyzować górną granicę karalności przestępstwa szpiegostwa, ujętego w art. 130 par. 2 k.k., polegającego na braniu udziału w obcym wywiadzie, działaniu na jego rzecz, udzielaniu temu wywiadowi informacji, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczpospolitej Polskiej. Obecny wymiar penalizacji tego przestępstwa („na czas nie krótszy od lat 3”) zastąpiony zostanie karalnością „od lat 3 do 20”. W drugim przypadku dotyczącym przestępstwa szpiegostwa ujętego w art. 130 par. 4 (organizowanie lub kierowanie działalnością obcego wywiadu) nowelizacja będzie miała jeszcze bardziej kosmetyczny charakter. Zamiast dotychczasowej kary dla sprawcy za czyn w tej postaci „na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności” karalność zostanie ujęta następująco: „od lat 5 do 25”.
Projekty nowelizacji mających wprowadzić tzw. ślepe pozwy zostały fatalnie napisane. To jednak nie powód, by wyrzucić je do kosza. Bo sama idea jest słuszna.
W polityce przestaliśmy być wyborcami i staliśmy się kibicami. Ta polaryzacja przeniosła się do sądów.
Nie można przyjąć regulacji niejednoznacznie oceniającej skutki naruszenia praworządności, a jednocześnie wydłużającej niezasadnie czas odbudowy systemu. Ze szkodą dla wszystkich.
W sprawie toczącej się w Hajnówce sąd nad aktywistami powinien być zamieniony w sąd nad prokuratorami. Bo to oni kompromitują państwo.
Jest sposób na uniknięcie zajęcia wynagrodzenia, nawet gdy chodzi o alimenty.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Projekt ustawy 6 lutego 2025 r. (nr projektu UD 185) przewiduje wiele zmian w zakresie regulacji przepadku pojazdu mechanicznego na podstawie art. 44b k.k. Przypomnijmy, że już w trakcie prac legislacyjnych, pojawiały się kontrowersje co do zasadności formułowanych zapisów. Nie może przeto dziwić, że po prawie rocznym okresie ich funkcjonowania, zdecydowano się na przedstawienie propozycji zmian ustawodawczych.
Kolejny mocny dzień w wykonaniu złotego. Dolar jest już poniżej 4 zł, a euro zbliża się do poziomu 4,15 zł.
Złoty pozostaje silny, ale chwilo jego ruch został zatrzymany. Rynek czeka na dane makroekonomiczne i informacje dotyczące Ukrainy.
Eksperci są sceptyczni wobec postulatu ujawniania, kto wpłaca kaucje za urzędników państwowych, którym zarzuca się korupcję. Ich zdaniem w takich sprawach prawo do informacji „kłóciłoby się” z prawem do prywatności – również osób wpłacających.
Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że komisja powinna była przesłuchać Zbigniewa Ziobrę, zamiast rezygnować z takiej możliwości. W tej grupie krytycznie ocenia komisję zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet.
Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok skazujący aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu Justynę Wydrzyńską za wysłanie ciężarnej kobiecie tabletek aborcyjnych. Sprawa ma być ponownie rozpoznana w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga Południe.
Prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wniosek o podjęcie uchwały zezwalającej na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jerzego Ziarkiewicza, byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas