Ustawa o fundacjach rodzinnych została uchwalona przez Sejm i trafiła do podpisu prezydenta. Oznacza to, że najprawdopodobniej już w drugiej połowie 2023 roku w Polsce pojawią się pierwsze rodzime fundacje rodzinne. Sama regulacja ustawowa to jednak tylko jeden filar fundacji rodzinnej, gdyż chociaż w ostatecznym brzmieniu przepisów nie znalazł się artykuł mówiący o tym, że podstawą działania fundacji rodzinnej są przepisy ustawy i statut, to właśnie ten drugi będzie kluczowym dokumentem.
Co może ustalić fundator
Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy to właśnie w statucie fundator, poza podstawowymi określeniami jak nazwa czy siedziba fundacji, wskaże jej szczegółowy cel, beneficjentów oraz zakres ich uprawnień, czy także przeznaczenie mienia fundacji rodzinnej po jej rozwiązaniu. Poza tym statut może określać inne niż ustalone w ustawie zasady działania organów fundacji, sposobów podejmowania decyzji i podziału kompetencji. Jest również możliwość powierzenia przez fundatora w statucie swoich uprawnień innej osobie, choć odmiennie niż w przypadku „zwykłych” fundacji – nie przewiduje się możliwości przekazania innej osobie uprawnienia do ustalenia treści statutu – to pozostaje wyłączną domeną rzeczywistego fundatora lub fundatorów.
To, co wydaje się jednak najbardziej kluczowe do ustalenia w statucie, to przede wszystkim... zasady dokonywania jego zmiany. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnych szczegółowych regulacji, zatem to właśnie na poziomie statutowym konieczne będzie właściwe ustalenie tych zasad. Nie ulega wątpliwości, że z uwagi na wagę dokumentu, jakim jest statut, to właśnie organ (organy) uprawniony do jego zmiany będzie mógł odgrywać wiodącą rolę. Brak zaś regulacji ustawowej pozwala na dużą dowolność ułożenia takiej procedury. W zależności od potrzeb można bowiem takie kompetencje przyznać organowi zarządzającemu (zarządowi), ale także organowi nadzorczemu czy zgromadzeniu beneficjentów, jak również pozostawić taką decyzję w gestii fundatora. Nic nie stoi na przeszkodzie, by procedura zmiany statutu była mniej lub bardziej uzależniona od współdziałania różnych organów. Pozornie może wydawać się, że to wyłącznie kwestie techniczne, ale biorąc pod uwagę, że to właśnie od brzmienia poszczególnych postanowień statutu może zależeć szczegółowy cel fundacji rodzinnej, czy też sposób określania beneficjentów i zakres ich uprawnień, to właśnie takie uprawnienie do dokonywania ich zmiany będzie kluczową kompetencją.
Szczegółowy cel
Chociaż w art. 2 ust. 1 ustawy cel fundacji rodzinnej został określony jako gromadzenie mienia, zarządzanie nim w interesie beneficjentów oraz spełnianie świadczeń na rzecz beneficjentów, to w statucie fundator ma określić szczegółowy cel konkretnej fundacji. W praktyce będzie oznaczało to najczęściej konieczność szczegółowego i klarownego ustalenia świadczeń na rzecz beneficjentów. Co istotne, te wcale nie muszą być wyłącznie pieniężne, bowiem wyraźnie wskazuje się w ustawie, że mogą być nimi inne składniki majątkowe, w tym rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania. T