Marcin Mrowicki: „Nie” dla deptania swobód i wolności

Rosja przestanie być stroną konwencji od 16 września 2022 r. Do tego czasu Trybunał będzie rozpoznawał skargi kierowane przeciwko temu państwu.

Publikacja: 19.04.2022 09:35

Marcin Mrowicki: „Nie” dla deptania swobód i wolności

Foto: FADEL SENNA / AFP

W lutym decyzją Komitetu Ministrów zawieszono prawo reprezentacji Federacji Rosyjskiej w Radzie Europy. 16 marca na mocy rezolucji Komitetu Ministrów Federacja Rosyjska przestała być członkiem Rady Europy z dniem 16 marca 2022 r. a Prezes Trybunału strasburskiego zawiesił rozpatrywanie wszystkich skarg przeciwko Rosji do czasu rozpatrzenia przez Trybunał skutków prawnych rezolucji.

Rozpatrzenie skutków zajęło Trybunałowi osiem dni i chyba się zorientował, że takie rozwiązanie uderza przede wszystkim w mieszkańców Rosji szukających sprawiedliwości w Strasburgu, w mniejszości dziennikarzy, opozycję. W związku z tym 24 marca Trybunał podjął uchwałę wskazującą, że Rosja przestanie być stroną europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności 16 września 2022 r., a do tego czasu Trybunał będzie rozpoznawał skargi skierowane przeciwko Rosji pod warunkiem, że do tego właśnie dnia zostaną złożone. Inna sprawa, to czy po usunięciu Rosji z Rady Europy będzie ona wykonywać wyroki ETPC, biorąc pod uwagę, że już wcześniej tych niewygodnych dla niej nie zamierzała wypełniać.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Dyscyplinarki na manowcach
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda w polityce, czyli prawo kontra demagogia
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Jaki jest stereotypowy adwokat
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Opłaty nie powinny blokować rozpatrzenia spraw w sądach
Rzecz o prawie
Michał Długosz: Unde malum w wymiarze sprawiedliwości