Kalendarium ataków w Moskwie od 1999 r. W zamachach zginęło prawie 400 osób

W piątek nieustaleni dotąd sprawcy przeprowadzili atak na Crocus City Hall pod Moskwą, zabijając co najmniej 115 osób i raniąc ponad 120. Według ostatnich informacji sprawcy wciąż pozostają na wolności.

Publikacja: 23.03.2024 06:00

Pożar w Crocus City Hall

Pożar w Crocus City Hall

Foto: AFP

amk

Do piątkowego zamachu przyznało się Państwo Islamskie, choć do końca nie wiadomo, czy to prawda. Odpowiedzialność wzięła na siebie organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie Prowincja Chorasan (ISIS-K), ale nie przedstawiła żadnych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Wątpliwości mają nieoficjalne źródła rosyjskie. Państwowe agencje propagandowe o deklaracji ISIS całkowicie milczą.

Według oficjalnych komunikatów atak kosztował życie ponad 115 osób, ponad 120 zostało rannych.

Był to kolejny w ciągu ostatniego ćwierćwiecza atak w Moskwie, w którym życie straciło kilkadziesiąt osób.

Oto kalendarium poprzednich ataków w Moskwie, w ciągu ostatnich 25 lat:

Zbombardowany budynek mieszkalny, 118 zabitych (1999)

W wyniku wybuchu bomby we wczesnych godzinach porannych 13 września 1999 r. w ośmiopiętrowym apartamentowcu w południowo-wschodniej Moskwie zginęło 118 osób.

Atak był jednym z pięciu ataków na budynki mieszkalne, w wyniku których w Moskwie i południowej Rosji w ciągu dwóch tygodni zginęły łącznie 293 osoby.

Moskwa za ataki obwinia separatystycznych „terrorystów” z Czeczenii, a prezydent Władimir Putin wykorzystał je, aby usprawiedliwić rozpoczęcie kampanii mającej na celu stłumienie powstania w Czeczenii.

Zakładnicy w teatrze na Dubrowce, 130 zabitych (2002)

23 października 2002 roku grupa 21 mężczyzn i 19 kobiet, czeczeńskich rebeliantów, wdarła się do moskiewskiego teatru na Dubrowce  podczas musicalu i wzięła ponad 800 osób jako zakładników.

Impas trwał dwa dni i trzy noce.

Skończył się, gdy siły bezpieczeństwa rozpyliły w teatrze gaz, co miało na celu obezwładnienie napastników i przeprowadzenie szturmu.  W sumie zginęło 130 zakładników. Większość zmarła przez uduszenie się gazem.

Atak podczas koncertu rockowego, 15 osób nie żyje (2003)

5 lipca 2003 r. dwie kobiety, zidentyfikowane przez Rosję jako czeczeńskie separatystki, wysadziły się w powietrze podczas koncertu rockowego na lotnisku Tuszyno pod Moskwą, zabijając 15 osób i raniąc około 50 innych.

W koncercie uczestniczyło około 20 tysięcy fanów rosyjskich zespołów rockowych.

Zamach bombowy w metrze, 41 zabitych (2004)

6 lutego 2004 r. mało znana czeczeńska grupa, Gazoton Murdasz, zdetonowała bombę w zatłoczonym moskiewskim metrze w godzinach porannego szczytu, o 8:30, zabijając 41 osób. Rannych zostało ponad100 osób.

Atak samobójczy w metrze, 40 osób nie żyje (2010)

29 marca 2010 r. dwie kolejne samobójczynie wysadziły się w moskiewskim metrze. Jeden z nich nastąpił na stacji metra Łubianka, tuż obok którego znajduje się siedziba Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Obie zamachowczynie pochodziły z Dagestanu, z niestabilnego regionu Kaukazu Północnego. Odpowiedzialność za ten zamach wzięła  grupa  Kaukaskie Emiraty, dowodzona przez przywódcę czeczeńskich rebeliantów Doku Umarowa.

Atak na lotnisko Domodiedowo, 37 zabitych (2011)

24 stycznia 2011 r. w hali przylotów międzynarodowego lotniska Domodiedowo w Moskwie doszło do zamachu samobójczego, w wyniku którego zginęło 37 osób.

Do ataku przyznała się grupa Kaukaskie Emiraty.

Przestępczość
Śmierć niemieckiego policjanta. Zatrzymano Polaków
Przestępczość
ChatGPT „podpowiadał” kierowcy Tesli, która eksplodowała w Las Vegas
Przestępczość
Strzelanina w Bad Friedrichshall w Badenii-Wirtembergii. Nie żyje dwóch mężczyzn
Przestępczość
Po strzelaninie w Cetynii. Czarnogórcy żądają ograniczenia nielegalnej broni
Przestępczość
Osadzony w więzieniu w Arles wziął zakładników. Akcja elitarnej jednostki
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego