Fabryka Stock Polska w Lublinie to kluczowy ośrodek produkcyjny, zatrudniający setki pracowników. W nowoczesnej destylarni produkowany będzie spirytus przeznaczony zarówno do celów spożywczych (m.in. wódki czyste i smakowe), jak i przemysłowych (farmacja i medycyna). Dzięki zaawansowanej automatyzacji i zintegrowanym systemom monitoringu, gwarantuje najwyższą jakość produktu.
Wielka inwestycja Stock Polska w Lublinie
Nowa destylarnia znajdująca się na terenie lubelskiej fabryki Stock Polska to trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni 5,8 tys. mkw., na którego budowę zużyto ponad 300 ton stali oraz wykorzystano ponad 15,5 tys. metrów rur oraz 300 tys. metrów kabli zasilających i sterujących. Budynek został wyposażony w ponad 39 zbiorników, w tym pięć silosów na zboże, w których można magazynować go łącznie niemal 2,4 tys. ton.
Czytaj więcej
Grupa Stock zaczęła w Lublinie nową inwestycję, o wydajności 100 tys. litrów spirytusu dziennie.
W inwestycji wdrożono liczne rozwiązania ekologiczne, w tym zielone dachy, kaskadowy odzysk energii cieplnej oraz system oczyszczania ścieków z możliwością produkcji biogazu. - Pierwsza destylarnia Stock Polska spełnia najwyższe standardy produkcji i ochrony środowiska. Opiera się na współpracy z lokalnymi rolnikami, od których pozyskujemy najlepsze zboża i inne surowce - mówi Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska. - Od zawsze naszym priorytetem jest dbałość o najwyższą jakość produktów na rynku polskim. Nowa destylarnia pozwala jeszcze lepiej kontrolować proces produkcji na każdym jego etapie – od wyboru składników, aż po końcowy produkt, który trafia do rąk naszych klientów – dodaje.
Innowacje Stock Polska w ekologię
Lubelska destylarnia została wyposażona w szereg innowacji, m.in. w systemy optymalizujące procesy energetyczne. Dzięki integracji cieplnej jednostek procesowych odpady cieplne są ponownie wykorzystywane, co pozwoli zmniejszyć zużycie energii nawet o 3 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie. Instalacja fermentacyjna w technologii zamkniętej minimalizuje emisję zapachów, a system oczyszczania ścieków odzyskuje energię w formie biogazu, wykorzystywanego do produkcji pary technologicznej. Technologia ta pozwoli zaoszczędzić setki tysięcy gigadżuli energii oraz do 100 milionów litrów wody rocznie, wspierając ideę zamkniętego obiegu. Zakład wykorzystuje energię odnawialną dzięki oświetleniu LED, zmniejszają zapotrzebowanie na energię elektryczną o 80 proc. w obszarze oświetlenia zewnętrznego. Zielony dach budynku poprawia z kolei izolację termiczną i retencję wody, poprawiając jednocześnie walory estetyczne otocznia, które były ważne od samego początku rozpoczęcia inwestycji, o czym świadczy brak wycinki drzew na etapie budowy.