„Wyrażamy poważne zaniepokojenie propozycjami zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w brzemieniu zaproponowanym przez Ministerstwo Zdrowia” – czytamy w liście, jaki szeroka prezentacja branży winiarskiej skierowała do premiera Donalda Tuska. „Rzeczpospolita” poznała jego treść jako pierwsza.
Winiarze chcą handlować online
Podpisani pod listem szefowie organizacji winiarskich zwracają uwagę, że obecne działania rynkowe, które budzą sprzeciw, nie wynikają ze zbyt liberalnego prawa, lecz głównie z jego niedostosowania do wyzwań współczesności. „Obowiązujące przepisy uchwalone zostały przeszło 40 lat temu, w zupełnie odmiennej sytuacji ustrojowej, gospodarczej i technologicznej. Od wielu lat sami postulowaliśmy o zmiany jej zapisów, które pozwalałyby na uregulowanie tej materii zgodnie z aktualnymi potrzebami i stanowczo pozwalały odróżnić główne czynniki ryzyka od elementów rynku alkoholowego, które pozytywnie wpływają na zmianę kultury spożywczej w naszym kraju” – czytamy w liście.
Dodatkowo organizacje zwracają uwagę, że ograniczenia w zakresie reklamy i promocji w mediach oraz całkowite wykluczenie sprzedaży napojów alkoholowych z dostawą są szkodliwe i utrudniają zwłaszcza małym producentom dotarcie do klientów, jak i zdobywanie nowych. Branża winiarska bynajmniej nie domaga się pełnej wolności w zakresie handlu alkoholem online. Należy stworzyć precyzyjne i jednoznaczne zasady, jak ma się on odbywać i określić ustawowy wzorzec sprzedaży i dostawy napojów alkoholowych ze sklepów internetowych.
Czytaj więcej
Ostre starcie w Sejmie w sprawie niedzielnego zakazu handlu: radykalni związkowcy, racjonalni pracodawcy, kompletnie rozmijające się wyniki badań.
„Państwo nie powinno zamykać się na formy sprzedaży na odległość, które stanowią dziś nieodłączny element codziennego życia. W przypadku alkoholu, powinny jednak zostać wprowadzone stosowne ograniczenia i zabezpieczenia procesu, które są wykonalne a nawet już praktycznie stosowane, takie jak potwierdzanie pełnoletności przy zamówieniu, dodatkowa weryfikacja pełnoletności przez kuriera i dostawa nie szybciej niż 24h od momentu złożenia zamówienia” – czytamy w liście.