Przedsięwzięcie to opiera się na dotychczasowym projekcie „Polsko-Ukraińskiego Ośrodka Edukacji Publicznej” prowadzonym i realizowanym przez Gminę Miejską Kraśnik od 2006. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2006-2008 i zakończył się jesienią 2008 roku.
Obecna inicjatywa jest kontynuacją działań wykorzystując doświadczenia i rezultaty wypracowane w trakcie realizacji poprzedniego projektu. Potencjał zespołu zarządzającego oraz wykorzystanie istniejącej sieci ośrodków współpracy na Ukrainie oraz partnerstwo z organizacjami pozarządowymi, zarówno z Ukrainy jak i Polski, dają gwarancję efektywnej realizacji założeń projektu „Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej”.
Projekt „Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej" został rozszerzony o działania na rzecz polskich i ukraińskich przedsiębiorców. Uczestnikami projektu będą zarówno przedstawiciele polskiej jak i ukraińskiej administracji, członkowie organizacji obywatelskich, osoby aktywnie działające w społecznościach lokalnych i samorządach gospodarczych oraz reprezentanci polskich i ukraińskich podmiotów gospodarczych.
Przedsięwzięcie będzie realizowane od lutego 2009 do stycznia 2011 i będzie obejmowało swoim oddziaływaniem Polskę i Ukrainę. Głównym ośrodkiem realizacji projektu będzie miasto Kraśnik położone na terenie woj. lubelskiego. Jest ono przykładem modelowych rozwiązań w obszarze szeroko rozumianego życia samorządowego, organizacji i aktywności lokalnej społeczności budowania partnerstw lokalnych i międzynarodowych.
[srodtytul]Zalew Kraśnicki[/srodtytul]
Powstał w 2006 r zasilany wodami rzeki Wyżnicy. Składa się ze zbiornika wstępnego o pow. 2.3 ha i zbiornika zasadniczego o pow. 39.6 ha, średnia głębokość 2.5 m. Przeznaczony do retencjonowania wody, rekreacji, gospodarki rybackiej. Infrastruktura: oświetlona plaża strzeżona wraz z kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu pływającego, boiska do siatkówki plażowej, ścieżka rowerowa i spacerowa wokół zbiornika, punkty gastronomiczne, parking.