Procedura odwoławcza od decyzji w sprawie zwrotu środków

Standardem jest, iż postępowania w przedmiocie zwrotu środków są prowadzone przez wiele miesięcy. Organy nagminnie uchybiają wiążącym terminom określonym w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Publikacja: 24.06.2021 16:45

Procedura odwoławcza od decyzji w sprawie zwrotu środków

Foto: AdobeStock

Organem właściwym do rozpatrywania odwołań od decyzji o zwrocie środków, która w pierwszej instancji została wydana przez instytucję wdrażającą (IW) lub instytucję pośredniczącą (IP) jest zarząd województwa dla regionalnego programu operacyjnego (RPO) lub minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego dla krajowego programu operacyjnego (PO). W przypadku wydania decyzji w pierwszej instancji przez instytucję zarządzającą (IZ) przysługuje natomiast wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W praktyce oznacza to, że zarząd województwa jako instytucja zarządzająca może podjąć decyzję w składzie, jaki brał udział przy podjęciu decyzji, co do której został złożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Takie rozwiązanie budziło przez wiele lat kontrowersje zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych[1]. Ostatecznie rozbieżności zostały rozstrzygnięte uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie siedmiu sędziów[2], zgodnie z którą członek zarządu województwa nie podlega wyłączeniu w razie ponownego rozpatrywania sprawy w przedmiocie zwrotu środków, w sytuacji gdy uczestniczył on w wydaniu zaskarżonej decyzji. Odmienne podejście – zdaniem NSA – prowadziłoby do paraliżu decyzyjnego.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt