Jak i gdzie dochodzić alimentów na dziecko
Jeśli przed sądem toczy się sprawa o rozwód rodziców, w wyroku rozwodowym Sąd z urzędu obowiązkowo rozstrzyga o obowiązku alimentacyjnym na małoletnie dzieci. Jeśli natomiast sprawa ma zostać wszczęta w odrębnym postępowaniu, należy złożyć pozew do wydziału rodzinnego sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Odrębne powództwo jest składane, gdy rodzice się rozstali, a nigdy nie byli w związku małżeńskim lub gdy dalej pozostają małżeństwem i nie planują rozwodu, jednak chcą uregulować sądowo kwestię alimentów.
Składając pozew o alimenty należy określić kwotę oraz przedłożyć dowody potwierdzające konieczne i uzasadnione koszty utrzymania dziecka, jak również możliwości zarobkowe rodziców.
Czytaj więcej
W Polsce 292 tys. osób, głównie mężczyzn, uchyla się od obowiązków alimentacyjnych i ma łącznie p...
Należy mieć na uwadze, że że w przypadku dzieci niepełnoletnich z pozwem o zasądzenie alimentów występuje przedstawiciel ustawowy (rodzic) przeciwko drugiemu rodzicowi, natomiast jeśli dziecko jest pełnoletnie, wówczas samo dochodzi roszczeń przed sądem - wtedy też nie ma możliwości aby sąd okręgowy orzekł o alimentach na rzecz dorosłego dziecka w wyroku rozwodowym.
Nie ma z góry ustalonego wieku, do którego rodzice zobowiązani są do alimentacji dzieci. Rodzice mają obowiązek utrzymywać również pełnoletnie dzieci, które obiektywnie nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Należy wziąć pod uwagę predyspozycje, kontynuację edukacji lub niepełnosprawność uprawnionego.