Grozi jej 8 lat więzienia za pomoc uchodźcom. RPO żąda wyjaśnień

Jakie były podstawy interwencji, zastosowania środków przymusu oraz zatrzymania aktywistki, która pomagała uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej? Dlaczego odmówiono jej kontaktu z adwokatem i kiedy poinformowano jej najbliższych o zatrzymaniu? O odpowiedzi na te pytania RPO poprosił Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.

Publikacja: 22.04.2022 10:58

Ponad siedemset osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską. Zatrzymano sześciu

Ponad siedemset osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską. Zatrzymano sześciu obywateli Iraku – podała Straż Graniczna

Foto: Straż Graniczna

dgk

Chodzi o sprawę zatrzymania pani Weroniki Klemby, której prokuratura postawiła zarzut usiłowania pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy i wniosła o areszt. Sądy dwukrotnie się na to nie zgodziły, ale aktywistce nadal grozi do 8 lat więzienia. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął jej sprawę z własnej inicjatywy.

Pani Weronika angażuje się w pomoc uchodźcom od grudnia 2021 r. - jest wolontariuszką Klubu Inteligencji Katolickiej, który prowadzi punkt interwencji kryzysowej przy polsko-białoruskiej granicy. 25 marca 2022 r. kobieta została zatrzymana w pobliżu wsi Poniatowicze w woj. podlaskim. Policja zarzuciła jej, że usiłowała pomóc w nielegalnym przekroczeniu granicy obywatelom Kuby.  Z relacji wolontariuszki wynika, że interwencja nie przebiegała rutynowo, a funkcjonariusze byli nastawieni konfrontacyjnie. Po zatrzymaniu mieli m.in. odczytać prywatne wiadomości w jej telefonie oraz zakuć ją w kajdanki. Mieli też jej odmawiać kontaktu z adwokatem, umożliwili to dopiero następnego dnia.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok