Pół miliona złotych ma wystarczyć nowym poradniom na funkcjonowanie i zatrudnienie czteroosobowego personelu. Jak zapowiedział podczas środowej Sejmowej Komisji Zdrowia minister Łukasz Szumowski, jeszcze w pierwszym kwartale tego roku ma powstać ok. 300 placówek psychologiczno-psychoterapeutycznych, na które łącznie przeznaczonych zostanie 1.5 mln zł rocznie.
Poradnie to pierwszy stopień trzypoziomowego systemu wsparcia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Drugi stanowić mają poradnie zdrowia psychicznego i dzienne oddziały psychiatryczne, a trzeci – specjalistyczne całodobowe oddziały szpitalne.
Czytaj także: Czy dziecko musi wyrazić zgodę na badanie psychologiczne
Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, pierwsze placówki odciążą system opieki zdrowotnej wychwytując dzieci i młodzież z problemami psychologicznymi już na wczesnym etapie tak, by ich pierwszy kontakt z pomocą psychologiczną nie następował bezpośrednio po kryzysie psychicznym, czyli np. próbie samobójczej.
Zdaniem specjalistów, nie zastąpi to jednak głębokiej reformy psychiatrii, polegającej na przejście do modelu pomocy środowiskowej.