Karta Praw Dziecka – Pacjenta w każdym szpitalu

Wczoraj w Sejmie Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta Krystyną Barbarą Kozłowską przedstawił Kartę Praw Dziecka – Pacjenta. Plansza z prawami dziecka-pacjenta zostanie rozesłana do wszystkich szpitali prowadzących oddziały dziecięce oraz do sanatoriów i placówek medycznych, z których korzystają najmłodsi.

Publikacja: 30.10.2014 10:30

Karta Praw Dziecka-Pacjenta przedstawia w sposób zwięzły i zrozumiały prawa przysługują-ce dzieciom,

Karta Praw Dziecka-Pacjenta przedstawia w sposób zwięzły i zrozumiały prawa przysługują-ce dzieciom, ich opiekunom oraz personelowi medycznemu. Została opracowana na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki

Karta Praw Dziecka-Pacjenta

to kolejna inicjatywa edukacyjna w zakresie praw dziecka, tym razem odnosząca się do kwestii ochrony zdrowia. Nie wskazuje nowych praw, lecz przedstawia i porządkuje najważniejsze zapisy z ustawy o prawach pacjenta, równocześnie czerpiąc z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka.

- Z tej Karty możemy dowiedzieć się więcej o tym, do czego mamy prawo w szpitalu – mówił Mikołaj, jeden z dziecięcych gości konferencji „Prawa Dziecka–Pacjenta" w Sejmie RP, zorganizowanej pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP przez Rzecznika Praw Dziecka we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta, Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia.

- Jest to klarowne przypomnienie o podmiotowości dziecka i o tym, że ma ono prawo do wyrażania własnego zdania we wszystkich sprawach, które go dotyczą. Personel medyczny i opiekunowie są zobowiązani do wysłuchania opinii dziecka i przyjęcia jej z należytą uwagą. Młody człowiek zawsze musi być właściwie leczony, ale musi być też godnie traktowany - podkreślił RPD podczas konferencji.

Rzecznik przypomniał również, że w szpitalu pediatrycznym pacjent powinien czuć się bezpiecznie, a służą temu m.in. przyjazne otoczenie i obecność najbliższych, a także godne traktowanie, z poszanowaniem podmiotowości – w takich warunkach dziecko szybciej zdrowieje.

Ważnym punktem konferencji było zaprezentowanie przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Aleksandra Soplińskiego pakietu rozwiązań systemowych, wypełniających wnioski Rzecznika Praw Dziecka dotyczące monitorowania losów dziecka, prawnego wprowadzenia i usankcjonowania dokumentu medycznego - Książeczki Zdrowia Dziecka oraz wprowadzenia standardów w profilaktycznej opiece zdrowotnej nad dziećmi.

Konferencja "Prawa Dziecka-Pacjenta" dała możliwość debaty nad kwestią lepszej ochrony zdrowia najmłodszych; była też okazją, by w sposób szczególny podziękować prof. Alicji Chybickiej za determinację i oddanie w walce o prawa dzieci-pacjentów. Rzecznik Praw Dziecka odznaczył Panią Profesor Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI.

Przedstawiciele środowiska medycznego – Dyrektor Instytutu-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie prof. Małgorzata Syczewska i Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Prof. J. Bogdanowicza w Warszawie Małgorzata Stachurska-Turos podzieliły się doświadczeniami kierowanych przez nie placówek z pracy z małymi pacjentami.

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk w swoim wystąpieniu omówił kwestię finansowania świadczeń dla dzieci-pacjentów, a Katarzyna Wiktorzak z Akademii NFZ przedstawiła prezentację dotyczącą specjalnego zestawu edukacyjnego dla dzieci – pacjentów i omówiła wyniki ankiety, przeprowadzonej w przyszpitalnych szkołach.

Z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji spotkała się debata z grupą dzieci - pacjentów. Dyskusję o ich doświadczeniach szpitalnych prowadziła psycholog Dorota Zawadzka, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Karta Praw Dziecka-Pacjenta

to kolejna inicjatywa edukacyjna w zakresie praw dziecka, tym razem odnosząca się do kwestii ochrony zdrowia. Nie wskazuje nowych praw, lecz przedstawia i porządkuje najważniejsze zapisy z ustawy o prawach pacjenta, równocześnie czerpiąc z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka.

Pozostało 89% artykułu
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Nadchodzą duże zmiany w prawie drogowym. Rząd wskrzesza martwe przepisy
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje