19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 06.10.2021 07:22 Publikacja: 06.10.2021 07:22
Foto: Adobe Stock
Projekt nowej ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Przewidziano w nim kilka rozwiązań. Powód zmiany? Uznano, że przepisy nie przystają do dzisiejszych możliwości technicznych.
Po pierwsze, wprowadzi się cyfrowe załączniki graficzne (wzorzec barw w obowiązujących standardach graficznych) i muzyczne do projektu (partytury). Po drugie, chodzi o uporządkowanie nazewnictwa symboli (m.in. przez wprowadzenie pojęć „herb państwowy RP" i „Chorągiew Rzeczypospolitej"). Po trzecie, ma się poprawić ochrona symboli państwowych. Po czwarte, projekt wprowadza przepisy dotyczące godnego postępowania z flagami zniszczonymi i nienadającymi się do użytku, a także wykorzystywania flag do umieszczania na nich napisów i innych symboli.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Jakie konsekwencje dla gospodarki może mieć wolna wigilia? Jakie wzywania i szanse stoją przed nią w przyszłym roku? Na ten temat rozmawialiśmy w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Tylko w latach 1945–1946 repatriowano do Polski prawie 2 mln ludzi. Rządowi PiS udało się niecałe 5 tysięcy. Ważniejsze były korupcyjne wizy dla migrantów.
Ducha nie należy gasić. Entuzjazm trzeba podtrzymywać, ale też nie wolno oszukiwać samych siebie. Rozwój Polski? Bardzo proszę, ale porozmawiajmy o nim jak dorośli.
Ukraińska strona sugeruje, że w przyszłym roku może odblokować ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej. Zarówno krewni zamordowanych przez UPA, jak i polski IPN domagają się od Ukrainy konkretnych decyzji.
Brytyjskie biuro podróży Jet2CityBreaks poszerzyło programy zwiedzania dwóch miast - klientów wybierających się do Krakowa zabierze do Auschwitz, a tym, którzy lecą do Marakeszu, zaoferuje całodzienne zwiedzanie miasta.
Polska przyjmie jedno z bardziej rygorystycznych stanowisk przy implementacji dyrektywy NIS2 – wynika z raportu EY. Inni eksperci są zdania, że to uzasadnione.
Były prezydent i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odniósł się do wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego w sprawie możliwości użycia przez Rosję broni atomowej. Kolejny raz zagroził, że rosyjskie pociski mogą być skierowane na Polskę.
Na dwudziestolecie wstąpienia Polski do Unii jedno można powiedzieć na pewno. UE przestała być dla Polaków obietnicą. Weszła w sferę realiów, codziennej praktyki, wysiłku i pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas