NFZ: Refundacja leków będzie zależeć od zespołu koordynującego

Zespół złożony m.in. z pracowników NFZ zdecyduje, czy pacjent dostanie lek ratujący życie.

Publikacja: 23.09.2013 09:10

Minister zdrowia chce, aby o tym, czy chory może skorzystać z drogiej terapii, decydował zespół koor

Minister zdrowia chce, aby o tym, czy chory może skorzystać z drogiej terapii, decydował zespół koordynacyjny.

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Minister zdrowia chce, aby o tym, czy chory może skorzystać z drogiej terapii, decydował zespół koordynacyjny.

To specjalne ciało, które powoła prezes NFZ przy centrali, złożone z lekarzy, urzędników funduszu oraz ministerstwa, a także przedstawicieli stowarzyszeń pacjentów. Takie zmiany przewiduje projekt noweli ustawy refundacyjnej.

Bariery w leczeniu

Zgodnie z projektem zespół w Warszawie ma oceniać, czy rzeczywiście lekarz prowadzący chorego prawidłowo zakwalifikował go do danego programu lekowego. Oznacza to, że będzie on weryfikował wiele warunków medycznych, które musi spełnić pacjent, by skorzystać z drogiego leku, nierzadko ratującego życie.

Taki zespół ocenia już leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów. Pacjenci cierpiący na to schorzenie skarżą się jednak, że nawet jeśli lekarz w szpitalu uzna, iż droga terapia jest im potrzebna, warszawski zespół często to kwestionuje.

– Te zespoły będą powstawały po to, by tworzyć bariery utrudniające ludziom dostęp do leczenia i przynosić oszczędności funduszowi – komentuje adwokat Bartłomiej Kuchta.

Takich zespołów w Warszawie może powstać aż 47. Właśnie tyle programów lekowych działa teraz w szpitalach. Obejmują one m.in. pacjentów chorych na nowotwory czy wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Z projektu noweli wynika ponadto, że dla chorych na raka resort zamierza stworzyć program indywidualnego dostępu do leków. Skorzystają z niego ci pacjenci, którym nie pomaga żaden lek figurujący na szpitalnej liście refundacyjnej, i dlatego potrzebują nowoczesnych medykamentów sprowadzanych z zagranicy.

Program ten ma zastąpić działającą tylko do końca 2013 r. chemioterapię niestandardową.

– Dobrze, że resort zdrowia szykuje coś w to miejsce. Nowela nie rozwiązuje jednak głównego problemu chorych, czyli faktu, że dostęp do leków sprowadzanych z zagranicy jest w wielu województwach nierówny, bo w każdym o przyznaniu leczenia decyduje samowolnie dyrektor oddziału NFZ – zauważa Magdalena Kręczkowska, prezes Fundacji Onkologicznej Dum Spiro – Spero.

Komisja sprawdzi

Zgodnie bowiem z projektem, tak jak do tej pory, lekarz będzie mógł się zwrócić do dyrektora wojewódzkiego oddziału funduszu z wnioskiem o sfinansowanie indywidualnemu pacjentowi niedostępnego w Polsce leku. Z tym że decyzję dyrektora o sfinansowaniu leczenia będzie akceptowała dodatkowo nowo powołana przy centrali NFZ Komisja Weryfikacyjna, złożona z lekarzy i urzędników.

Zmiany przepisów odczują także klienci aptek. Minister zdrowia będzie publikował listy refundacyjne z nowymi cenami leków już nie co dwa, ale co trzy miesiące. Z jednej strony – resort zdrowia uzasadnia, że dzięki temu ceny leków przestaną skakać i chory nie będzie musiał się często przestawiać na np. tańsze terapie. Z drugiej – eksperci ostrzegają, że powstanie bałagan.

– Nie wiadomo, czy chory będzie mógł kupić ze zniżką lek, który jest na liście, ale decyzja ministra, że powinien być refundowany, już wygasła – zastanawia się Łukasz Sławatyniec, adwokat kierujący praktyką farmaceutyczną w kancelarii Deloitte Legal.

Teraz daty obowiązywania decyzji kończą się 1 stycznia, 1 marca czy 1 lipca, czyli z dniem, w którym minister ogłasza nową listę.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Minister zdrowia chce, aby o tym, czy chory może skorzystać z drogiej terapii, decydował zespół koordynacyjny.

To specjalne ciało, które powoła prezes NFZ przy centrali, złożone z lekarzy, urzędników funduszu oraz ministerstwa, a także przedstawicieli stowarzyszeń pacjentów. Takie zmiany przewiduje projekt noweli ustawy refundacyjnej.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej