Aktualizacja: 17.03.2022 09:38 Publikacja: 17.03.2022 07:03
Foto: Adobe Stock
W 2021 r. uchwalono w Polsce 20 960 stron nowego prawa, czyli o 40 proc. więcej niż przed rokiem. Takie obliczenia przedstawiła firma doradcza Grant Thornton w swoim dorocznym raporcie „Barometr prawa" oceniającym ilość i jakość przepisów stanowionych w naszym kraju.
Autorzy raportu zauważają, że trwa trend do produkcji prawa. Wyhamowanie przyrostu nowych regulacji zdarzyło się w 2020 r. Jak jednak zauważono w raporcie – było to jedynie chwilowe spowolnienie, wywołane pandemią. W 2020 r. na kilka miesięcy niemal sparaliżowała ona prace legislacyjne w Polsce, ale w 2021 r. efekt wygasł i sytuacja wróciła do niekorzystnej „normy".
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
W Brukseli trwają prace nad propozycją rewizji Rozporządzenia w sprawie monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) w Unii Europejskiej.
Kadencje mijają, ekipy rządzące się zmieniają, a myśliwi wciąż potrafią zablokować niemal wszystkie rozwiązania, które im nie pasują. Tylko pozazdrościć.
Polityka publicznej groźby prawem przynosi owoce.
To skandal, że projekt ustawy wymagający okresowych badań od myśliwych noszących broń został odrzucony już w pierwszym czytaniu w Sejmie.
Ministerstwo Finansów odpiera zarzuty o przeciągających się pracach nad przygotowaniem ostatecznej wersji projektu ustawy o rynku kryptoaktywów. Przypomina, że to pierwsza próba zapanowania nad niekontrolowanym dotąd sektorem.
Ustawodawca na nowo zdefiniował budynek i budowlę. To jednak wcale nie oznacza, że teraz już wszystko jest jasne. Nowe definicje nie w każdym przypadku są bowiem jednoznaczne.
Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejną wersję przepisów, które mają ucywilizować polski rynek kryptoaktywów. Tymczasem narzucony przez UE termin na ich przyjęcie już minął. Unijne regulacje już obowiązują, co potęguje chaos.
Wraz z Nowym Rokiem polskie prawo czeka szereg zmian, które będą miały znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Nieważne, czy mówimy o prawie pracy, prawie korporacyjnym, podatkach, raportowaniu ESG, czy sztucznej inteligencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas