Aktualizacja: 15.03.2019 18:38 Publikacja: 15.03.2019 17:03
Foto: EP/ Javier Bernal Revert
Choć Schetyna na konferencji prasowej podkreślił, że sprawa okręgu warszawskiego nie jest jeszcze zamknięta a "listy będą uzupełniane", to poinformował, że numerem dwa na liście Koalicji Europejskiej będzie szef PO na Mazowszu Andrzej Halicki. Kolejne miejsca przypadną byłej posłance Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz i byłemu wiceministrowi spraw zagranicznych Pawłowi Zalewskiemu, a dopiero na piątym miejscu znajdzie się obecny europoseł Michał Boni.
Były minister administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska do europarlamentu dostał się w 2014 roku. Wówczas na warszawskiej liście był drugi, za Danutą Hübner. Otrzymał 30910 głosów, co było czwartym wynikiem wśród europosłów ze stolicy (oprócz Hübner więcej osób zagłosowało na Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka z list PiS). Oprócz ww. lepszy indywidualny wynik w 4. okręgu uzyskali także Wojciech Olejniczak z SLD i Ryszard Kalisz z KW Europa Plus - Twój Ruch.
– Prawo może być dobre tylko wtedy, gdy jest proste i powszechnie rozumiane. Najlepszym sposobem na uszczelnienie np. systemu podatkowego jest jego radykalne uproszczenie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą“ Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Jeśli pan premier doszedł do wniosku, że ten rząd powinien być mniejszy, to pozostaje nam się z tego cieszyć – ocenił prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta RP Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News.
„To ludzie są najważniejsi” – tak brzmi hasło wyborcze Szymona Hołowni. Marszalek Sejmu i kandydat na prezydenta zdradził też, kto będzie jego szefem sztabu oraz zarysował strategię kampanii wyborczej.
Blisko 14 proc. badanych w ostatnim sondażu preferencji politycznych IBRiS nie wie, na kogo oddać swój głos. Oznacza to, że niezdecydowani wyborcy mogliby stanowić trzecią siłę na polskiej scenie politycznej. Czy ich niezdecydowanie wynika ze zmęczenia polityką? Jakie konsekwencje może przynieść ich mobilizacja lub absencja przy urnach? O tym Marzena Tabor-Olszewska rozmawia w podcaście „Rzecz w tym” z profesorem Rafałem Chwedorukiem.
Donald Tusk wykluczył możliwość, by Polska, w związku z przyjętym przez UE paktem migracyjnym, musiała płacić za imigrantów, których nie przyjmie z innych państw w ramach relokacji.
Już nie tylko działanie na szkodę Alior Banku, ale też nieprawidłowości związane z próbą wejścia na stałe do władz PZU, znalazły się wśród zarzutów i doniesień kierowanych przeciwko Wojciechowi Olejniczakowi. Ubezpieczyciel zawiadamia prokuraturę.
Donald Tusk wykluczył możliwość, by Polska, w związku z przyjętym przez UE paktem migracyjnym, musiała płacić za imigrantów, których nie przyjmie z innych państw w ramach relokacji.
Wkroczyliśmy w epokę ostrej globalnej konkurencji w zakresie dostępu do energii, dostępu do surowców, do nowych technologii. W tym kontekście potrzebujemy zmiany sposobu myślenia, jeśli chodzi o dostęp do wody.
Sukces wczorajszego nieformalnego szczytu UE dotyczy Tarczy Wschód i pieniędzy na Tarczę Wschód, dotyczy zabezpieczenia wschodniej flanki UE i NATO, dotyczy strategii UE przyjęcia, ze zrozumieniem, zwiększonych wydatków na rzecz przemysłu zbrojeniowego - mówił po posiedzeniu rządu wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier odniósł się też do przestawienia aktu oskarżenia ws. Funduszu Sprawiedliwości.
Firmy m.in. z Niemiec i Francji, naukowcy z Czech, inżynierowie z krajów skandynawskich, a gdzie w tym wszystkim Polska? W unijnym projekcie, który ma stworzyć pierwszy europejski duży model językowy (LLM), nie ma naszego kraju.
Czy Unia Europejska potrafi zadbać o swoje bezpieczeństwo, nie tracąc na konkurencyjności i otwartości na świat? Polska prezydencja w Radzie UE może pomóc w wyznaczeniu nowego kursu dla wspólnoty
Rośnie transatlantyckie napięcie. Donald Trump grozi UE cłami, Unia zastanawia się, czy kupować amerykańską broń.
Choć prezydent Trump chce wyplenić z administracji i firm idee różnorodności, przedsiębiorstwa działające w Europie nadal będą musiały dopasowywać się do polityki UE. Eksperci przewidują jednak, że możemy zostać poddani ze stroni USA wielkiej presji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas