Minister kultury prof. Piotr Gliński zarządzeniem z 8 kwietnia powołał dziewięciu członków Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Rada kontroluje działalność muzeum oraz sprawozdania przedstawiane przez dyrekcję, a jej nowo powołani członkowie będą sprawować swoją kadencję w latach 2021-2025.
Wśród powołanych jest europosłanka PiS i była premier Beata Szydło. W geście protestu przeciw tej nominacji zrezygnowało kilku członków rady.
Sprzeciw w liście do premiera wyraziły również rodziny i byli więźniowie obozu. "Po raz pierwszy w Radzie tej Instytucji historycznej, dającej świadectwo straszliwych skutków ideologii wykluczenia znalazła się osoba, w której aktywności publicznej wykluczenie stało się istotnym elementem programu politycznego" - tłumaczą w liście do Mateusza Morawieckiego.
"Pamiętamy wypowiedzi wykluczające uchodźców, podważanie osiągnięć badaczy Holokaustu, tolerowanie organizacji jawnie faszystowskich, czy wreszcie negowanie sojuszy unijnych, które powstały właśnie między innymi dlatego, żeby nigdy nie powtórzyła się historia z Auschwitz" - wspominają.
"Upór, w jakim zdaje się zamierza trwać pan Gliński przyniesie tylko szkody, zarówno Muzeum jak i Polsce" - uważają autorzy listu.