Nauczyciele zapłacą za weto?

PO straszy, że jeśli Lewica nie pomoże odrzucić weta wobec pomostówek, pedagodzy nie dostaną specjalnych świadczeń

Aktualizacja: 17.12.2008 07:43 Publikacja: 17.12.2008 03:57

Zawetowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawa zmniejszała z ok. 1 mln do 270 tys. liczbę osó

Zawetowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawa zmniejszała z ok. 1 mln do 270 tys. liczbę osób uprawnionych do emerytur pomostowych

Foto: Rzeczpospolita, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

[link=http://blog.rp.pl/gabryel/2008/12/16/malowany-liberal-tusk-kontra-liberalowie-kaczynscy/][b]Felieton Piotra Gabryela[/b][/link]

Przyznanie przywilejów emerytalnych dla nauczycieli zawisło wczoraj na włosku. PO stawia sprawę jasno: jeśli Lewica nie poprze jej w odrzuceniu weta prezydenta wobec ustawy o emeryturach pomostowych, ustawa dotycząca przywilejów dla pedagogów nie wejdzie w życie.

– Skoro od nowego roku nikt nie będzie mógł przechodzić na wcześniejszą emeryturę, to trudno pracować nad ustawą wyróżniającą jedną grupę zawodową. Specustawa dla nauczycieli tworzyła całość z ustawą o emeryturach pomostowych – mówi polityk PO.

Jak przekonuje Platforma, przyznanie przywilejów nauczycielom było elementem niepisanej umowy między koalicją PO – PSL a Lewicą. Zgodnie z nią Lewica miała pomóc Platformie odrzucić weto w sprawie pomostówek. Szef Sojuszu Grzegorz Napieralski stwierdził jednak, że ta ustawa „krzywdzi ludzi” i jest niesprawiedliwa, więc będzie rekomendować klubowi podtrzymanie weta. Wcześniej jego odrzucenie miał zadeklarować przewodniczący Klubu Lewicy Wojciech Olejniczak w rozmowie z szefem Klubu PO Zbigniewem Chlebowskim.

Po burzliwych obradach posłowie Lewicy postanowili wieczorem, że z ostateczną decyzją wstrzymają się do czwartku lub piątku. Napieralski oświadczył zaś, że SLD jest gotowy prowadzić dalej rozmowy z PO. – Nie będzie już żadnych negocjacji z Lewicą – stwierdził natomiast Chlebowski.

Jak mówią nieoficjalnie, posłowie PO liczą, że Olejniczak dotrzyma umowy, którą zawarł z Chlebowskim. Zwłaszcza że Napieralskiemu nie udało się pozbawić go funkcji szefa klubu. – Może Olejniczak przeforsuje teraz w klubie swoje stanowisko albo jego zwolennicy nie przyjdą na głosowanie – zastanawia się jeden z polityków PO. Gdyby na sali było mniej posłów koalicji, łatwiej byłoby uzyskać większość.

Nad możliwymi scenariuszami po decyzji prezydenta zastanawiali się wczoraj premier oraz szefowie klubów PO i PSL. – Taktyka postępowania w stosunku do Lewicy jest prosta. SLD trzeba postawić w piątek pod ścianą: najpierw głosowanie weta, a jeśli Lewica podniesie ręce za jego odrzuceniem, my od razu wprowadzimy pod obrady i uchwalimy ważną dla nich ustawę o świadczeniach dla nauczycieli – mówi polityk PSL.

Stanisław Żelichowski, szef Klubu PSL, ze spokojem czeka na piątkowe głosowanie nad wetem wobec pomostówek. – Umowę z SLD w tej sprawie zawarliśmy, więc jej realizacja jest kwestią honoru. Jeśli nie, niech powiedzą nauczycielom, że wszytsko, co dla nich ustaliśmy, nie wejdzie w życie – podkreśla. Dyskusja nad projektem ustawy o tzw. nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych miała rozpocząć się wczoraj w sejmowych komisjach Edukacji oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Jednak Platforma zdecydowała o wstrzymaniu prac. – Jeżeli Lewica zmieni zdanie w sprawie weta, można je wznowić w każdej chwili – stwierdził Andrzej Smirnow z PO, przewodniczący Komisji Edukacji.

Ustawa naucycielska dałaby pedagogom prawo korzystania z tzw. świadczeń kompensacyjnych do 2028 r. – Nauczyciele stali się kartą przetargową w konflikcie z prezydentem – ocenia Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który wynegocjował z PO – PSL i Lewicą świadczenia dla nauczycieli.

[ramka][link=http://blog.rp.pl/gabryel/2008/12/16/malowany-liberal-tusk-kontra-liberalowie-kaczynscy/]Felieton Piotra Gabryela - przeczytaj i skomentuj[/link][/ramka]

[ramka]Które weta uda się odrzucić

Pojutrze posłowie mają rozstrzygnąć, co dalej z dziewięcioma ustawami zawetowanymi przez prezydenta. Do odrzucenia wet koalicji potrzeba głosów Lewicy. Wczoraj jej klub postanowił, że podtrzyma weto w sprawie dwóch ustaw zdrowotnych (a odrzuci je w przypadku tzw. ustawy wprowadzającej). Lewica pomoże koalicji w głosowaniu nad ustawami: o ratyfikacji konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi oraz o sądach powszechnych.

Dzisiaj Lewica zdecyduje, jak głosować w sprawie przepisów o odrolnieniu gruntów rolnych na terenie miast. Reszta ustaw prawdopodobnie nie zyska wsparcia SLD.

mns[/ramka]

[link=http://blog.rp.pl/gabryel/2008/12/16/malowany-liberal-tusk-kontra-liberalowie-kaczynscy/][b]Felieton Piotra Gabryela[/b][/link]

Przyznanie przywilejów emerytalnych dla nauczycieli zawisło wczoraj na włosku. PO stawia sprawę jasno: jeśli Lewica nie poprze jej w odrzuceniu weta prezydenta wobec ustawy o emeryturach pomostowych, ustawa dotycząca przywilejów dla pedagogów nie wejdzie w życie.

Pozostało 91% artykułu
Polityka
Współpracownicy Donalda Trumpa u Rafała Trzaskowskiego. O czym rozmawiali?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Hołownia na prezydenta niezależny od kasy PSL i z błogosławieństwem Tuska
Polityka
Podcast "Rzecz w tym": Czy polska gospodarka zmierza w stronę kryzysu?
Polityka
Czy w deklaracji Hołowni jest drugie dno? Tak sądzi część działaczy jego partii
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Polityka
Wątpliwy dyplom MBA prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje