Viktor Orbán żąda od Unii Europejskiej podjęcia „bezpośrednich rozmów” z Rosją

Przed strategicznym szczytem UE 6 marca, poświęconym przede wszystkim obronności, premier Węgier Viktor Orbán wezwał państwa UE do rozmów z Rosją i podkreślił „skrajne różnice” w podejściu do Ukrainy. Tymczasem fińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem wyliczyło, że Węgry są głównym unijnym sponsorem Rosji w jej wojnie z Ukrainą.

Publikacja: 01.03.2025 16:27

Viktor Orbán

Viktor Orbán

Foto: Reuters, Marton Monus

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1102

W liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costy premier Węgier stwierdził, powołując się na „strategiczne różnice" w podejściu do wojny na Ukrainie, że UE nie powinna próbować przyjąć wspólnych wniosków w tej kwestii na zbliżającym się szczycie w sprawie obrony 6 marca w Brukseli.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Wołodymyr Zełenski u Donalda Trumpa, czyli wielki tryumf Władimira Putina

Viktor Orbán jasno zasygnalizował, że sprzeciwi się działaniom zmierzającym do znalezienia jakiegokolwiek konsensusu w sprawie Ukrainy. „Stało się oczywiste, że istnieją strategiczne różnice w naszym podejściu do Ukrainy, których nie da się zniwelować” — napisał Orbán do Costy.

Treść listu opublikował węgierski dziennikarz Szabolcs Panyi, pisząc, że „Węgry stają się koniem trojańskim dla Trumpa, po tym, jak były nim dla Chin i Rosji.

Premier Węgier żąda rozmów UE z Rosją

W liście do szefa RE Orbán podkreślił, że UE powinna pójść za przykładem Stanów Zjednoczonych  i rozpocząć bezpośrednie negocjacje z Rosją w celu osiągnięcia trwałego pokoju na Ukrainie. 

Orbán wspomniał też o amerykańskiej rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 24 lutego, która wzywa do „szybkiego zakończenia konfliktu”. Według premiera Węgier dokument ten sygnalizuje „nowy etap w historii konfliktu” i sprawia, że ​​wszystkie poprzednie sformułowania Rady Europejskiej są „nieistotne”.

List węgierskiego premiera pojawił się po tym, jak po fiasku rozmów Zełenskiego i Trumpa, Bruksela rozesłała projekt wniosków z nadchodzącego szczytu przywódców UE, które obejmują dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy i szybki wzrost wydatków na obronę przez stolice europejskie. Zełenski został zaproszony na szczyt, który odbędzie się w czwartek.

Węgry największym unijnym sponsorem Rosji w wojnie z Ukrainą

Tymczasem według danych Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, niezależnego instytutu badawczego w Finlandii, od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej 24 lutego 2022 r. Węgry zakupiły gaz i ropę od Rosji za łączną kwotę 15,6 mld euro. Czyni to je największym unijnym sponsorem wojny Putina na Ukrainie. 

Czytaj więcej

Orbán kwestionuje państwowość Ukrainy. "Ta wojna dotyczy terytorium zwanego Ukrainą"

Jak pisze portal 444.hu, podczas gdy po wybuchu wojny wiele krajów UE drastycznie zmniejszyło swoją zależność od rosyjskich źródeł energii, Węgry obrały inną drogę. Włochy zmniejszyły import rosyjskiego gazu z 43 proc. w 2020 r. do 5 proc. w 2024 r. Austria ogłosiła, że ​​znalazła alternatywne trasy, eliminując zależność od rosyjskiego gazu. Czechy i Polska wcześniej ogłosiły swoją niezależność od rosyjskiego gazu. Z kolei Węgry zwiększyły import gazu z Rosji do niespotykanych dotąd poziomów, a także podjęły się roli swoistego regionalnego centralnego dystrybutora i sprzedawcy.

Polityka
Bloomberg: Macron konsultuje wcześniejsze wybory. Pałac Elizejski zaprzecza
Polityka
Sekretarz bezpieczeństwa USA okradziona w Waszyngtonie. Straciła torebkę z dokumentami
Polityka
Nowe problemy Pete'a Hegsetha. Donald Trump broni swojego sekretarza obrony
Polityka
Sondaż: Coraz mniej Amerykanów zadowolonych z Donalda Trumpa
Polityka
Nowa afera wokół Pete'a Hegsetha. Znów miał ujawnić tajne wojskowe informacje na czacie Signal