Wybory 2025: Sondaż mówi, jak wyglądałby pojedynek Hołownia-Nawrocki i Nawrocki-Mentzen?
Ciekawie wygląda także ewentualny pojedynek Szymona Hołowni z Karolem Nawrockim. Choć w tym przypadku wygrywa kandydat Trzeciej Drogi, to nie osiąga wyraźnej przewagi. Z badania wynika, że Hołownia otrzymuje 51 proc. głosów, Nawrocki 43 proc., a pozostałe 6 proc. to wyborcy niezdecydowani. „Za marszałkiem Sejmu w tej ostatniej grupie w zasadzie murem stają zwolennicy partii koalicyjnych, a jednocześnie wyborcy Konfederacji wykazują mniejszą ochotę do wyraźnego poparcia Karola Nawrockiego – decyduje się na to 68 proc. z nich” – wskazano w sondażu.
Interesujący wydaje się także scenariusz, w którym do drugiej tury przechodzą Nawrocki oraz Mentzen. Pierwszy kandydat otrzymuje w tym przypadku 45 proc. głosów, natomiast drugi – 37 proc. „Interesująco przedstawia się odsetek tych, którzy na pytanie o poparcie któregoś z kandydatów z tej dwójki wybierają opcję »Nie wiem«. Postawieni przed takim wyborem sympatycy koalicji mówią pas”– czytamy. Z sondażu dla Radia Zet wynika, że 57 proc. z tych wyborców wątpi, czy chciałoby w ogóle oddać głos w takim układzie. W grupie tych wyborców koalicji rządzącej, którzy zdecydowaliby się wziąć udział w wyborach, niemal połowa – 43 proc. – nie wie dziś, na kogo by zagłosowała. Łącznie – jak zauważono – daje to 17 proc. niezdecydowanych wyborców w sytuacji, gdyby w ostatecznym starciu stanęli naprzeciw siebie kandydat Konfederacji i kandydat z poparciem PiS. Wyborcy partii koalicyjnych chętniej wybraliby z tych dwóch polityków Sławomira Mentzena (35 proc.). Karol Nawrocki miałby w tej grupie 23 proc. wyborców. Mimo że w tym pojedynku większe poparcie uzyskuje Karol Nawrocki (45 proc.), przy tej skali i strukturze niezdecydowanych Mentzen nie jest na przegranej pozycji – wskazano w sondażu Opinia24 dla Radia Zet.
Kiedy będą wybory prezydenckie 2025? Termin nie jest przypadkowy
Zasady przeprowadzania wyborów prezydenta w Polsce opisane są w Konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. Te dwa akty prawne określaj m.in., że głosowanie powinno się odbyć w dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta. Kiedy w związku z tym odbędą się wybory prezydenckie w 2025 r.?
Wybory prezydenckie 2025. Kto chce kandydować?
Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce 18 maja, a ewentualna II tura zostanie zorganizowana 1 czerwca. Chęć startu w wyborach prezydenckich zadeklarowali dotąd Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Katarzyna Cichos, Szymon Hołownia (Polska 2050), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (popierany przez PiS), Joanna Senyszyn, Aldona Anna Skirgiełło (Samoobrona), Krzysztof Stanowski, Romuald Starosielec, Piotr Szumlewicz, Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) oraz Adrian Zandberg (Partia Razem). Aby wystartować w wyborach kandydat musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia pod swoją kandydaturą.
Metodologia badania
Badanie zostało zrealizowane przez pracownię Opinia24 na zlecenie Radia ZET metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 23-29 stycznia 2025 roku. Wyniki procentowe zaokrąglono do pełnych wartości.Źródło: Radio ZET