W sobotę indyjska agencja DRDO (Organizacja Badań i Rozwoju Obronnego) przeprowadziła udany test pocisku hipersonicznego dalekiego zasięgu, który został wystrzelony z poligonu na Wyspie Doktora Abdula Kalama. Minister Singh nazwał próbę „kamieniem milowym” dla indyjskiej armii.
Jakie państwa dysponują bronią hipersoniczną
Bronią hipersoniczną, czyli pociskami poruszającymi się z prędkością przekraczającą pięciokrotnie prędkość dźwięku, dysponują obecnie jedynie Rosja, Chiny i USA. Rosja używa takiej broni do atakowania celów na Ukrainie – rosyjskie lotnictwo co pewien czas atakuje cele na Ukrainie za pomocą hipersonicznych pocisków powietrze-ziemia Kindżał. Skuteczną ochronę przed tymi pociskami zapewniają tylko nowoczesne zestawy przeciwrakietowe – takie jak Patriot i SAMP/T.
Czytaj więcej
Chiny pokazały samolot myśliwski, który dysponując niezwykłą prędkością i potężnym uzbrojeniem, ma w razie potrzeby przebijać się w przestrzeń kosmiczną i tam prowadzić działania bojowe. Ale pojawiły się wątpliwości.
Teraz, jak deklaruje minister Singh, do grona państw dysponujących bronią hipersoniczną dołączają Indie.
„Indie osiągnęły ważny kamień milowy, udanie przeprowadzając test w locie pocisku hipersonicznego dalekiego zasięgu (...). To historyczny moment i ważne osiągnięcie, które umieszcza nasz kraj w grupie wybranych państw, które mają potencjał w zakresie tak ważnych i zaawansowanych technologii wojskowych” - napisał Singh w serwisie X.