Razem podjęło decyzję. „W nadchodzącym tygodniu złożymy wniosek”

– Rząd Donalda Tuska zawodzi kolejne grupy rodaków. Tak wygląda rzeczywistość po roku rządów Tuska - powiedział Adrian Zandberg po kongresie partii. Razem zdecydowało o opuszczeniu klubu parlamentarnego Lewicy.

Aktualizacja: 27.10.2024 19:13 Publikacja: 27.10.2024 15:05

Adrian Zandberg

Adrian Zandberg

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

rbi, zew

W niedzielę zakończył się kongres partii Razem. Obrady trwały dwa dni. Jak przekazali parlamentarzyści tego ugrupowania, partia Razem opuszcza Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy i zakłada własne koło poselskie.

- W nadchodzącym tygodniu złożymy wniosek o utworzenie tego koła tak, by na pierwszym listopadowym posiedzeniu występować już samodzielnie jako partia Razem - ogłosiła posłanka Razem Marta Stożek.

Kongres partii Razem za gruntowną zmianą budżetu

Kongres partii Razem opowiedział się też za „gruntowną zmianą budżetu”. Taką decyzję delegaci podjęli większością 130 głosów, przy braku sprzeciwu i czterech głosach wstrzymujących się.

Czytaj więcej

Razem podjęło decyzję ws. rozwodu z Nową Lewicą. Donald Tusk skomentował

– Będziemy walczyć o ten budżet, będziemy składać poprawki, nie damy się politycznie zastraszyć i kupić synekurami – deklarował Zandberg. - Jeżeli zmian nie będzie, partia Razem zagłosuje przeciwko temu budżetowi – zapowiedział. Ocenił, że rząd Donalda Tuska przedstawił parlamentowi „zły” i „antyspołeczny” projekt budżetu, uderzający w system ochrony zdrowia i pracowników budżetówki.

– Rząd zawodzi kolejne grupy: pracowników, kobiety, pacjentów, zawodzi młode pokolenie, które rzucono na pastwę banków i deweloperów, które z przerażeniem patrzy na ceny mieszkań i rosnące czynsze. Tak niestety wygląda dziś rzeczywistość po roku rządów Donalda Tuska – przekonywał Zandberg, współprzewodniczący partii Razem, cytowany przez służby prasowe formacji. Dodał, że rok temu Razem głosowało za zmianą „z nadzieją, że ruszy naprawa państwa”. - Po roku trzeba powiedzieć uczciwie, to się nie wydarzyło - powiedział.

Posłanka Marcelina Zawisza krytykowała rząd Donalda Tuska za politykę w sferze ochrony zdrowia. - System ochrony zdrowia wali się na naszych oczach. Kolejne programy lekowe nie są realizowane, kolejne oddziały są zamykane - mówiła oceniając, że rząd proponuje zmiany, które „zwiną system ochrony zdrowia z Polski powiatowej”.

Rozłam w partii Razem

Koło poselskie partii Razem ma liczyć czworo członków, zasiąść w nim mają Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza, Maciej Konieczny i Marta Stożek. Przed kongresem Razem z partią pożegnała się grupa parlamentarzystek na czele z wicemarszałek Senatu Magdaleną Biejat, która pod koniec 2022 r. została współprzewodniczącą partii. W oświadczeniu Biejat, senator Anna Górska oraz posłanki Joanna Wicha, Dorota Olko i Daria Gosek-Popiołek poinformowały, że zdecydowały się opuścić partię Razem. Parlamentarzystki zaznaczyły, że pozostają w klubie Lewicy. Zadeklarowały też, że nie zapisują się do żadnej partii.

Czytaj więcej

Zwrot na lewicy. Wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat odchodzi z Razem

- Uważamy, że polityka jest po to, żeby próbować załatwić rzeczy, które obiecywaliśmy naszym wyborcom w kampanii. Nie za rok, za dwa lata, może w kolejnej kadencji, tylko tu i teraz - powiedziała Magdalena Biejat w radiowej Trójce, odnosząc się do odejścia z partii. - Bycie w klubie Lewicy, wspieranie lewicowych ministrów w rządzie daje nam narzędzia do tego, żeby te sprawy popychać do przodu, żeby próbować jeszcze w tej kadencji część z nich załatwić - dodała.

Politycy Lewicy życzą partii Razem powodzenia

Współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń, życzył politykom partii Razem powodzenia. „To nie żegnajcie, ale – mam nadzieję - do zobaczenia!” – skomentował.

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. „A zatem dokonał się RAZEXIT. Nie jestem z tego powodu szczęśliwa. Zatem nie mówię, żegnajcie, tylko do widzenia. Bo widzieć się będziemy nieraz. Oby Wasze decyzje przyniosły Wam spokój i zadowolenie!” – napisała na Twitterze.

Do sprawy odniosła się też minister ds. równości Katarzyna Kotula. „Droga Partio Razem, powodzenia „«osobno». Bywało różnie, ale no hard feelings. Niech każdy i każda z nas idzie swoją drogą, realizując albo walcząc o lewicowe i socjaldemokratyczne wartości i postulaty” – napisała.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy, zacytował tekst piosenki Skaldów i Łucji Prus. „Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają. Na łące stoją jak na scenie, czy też przeżyją, czy dotrwają” – napisał na Twitterze.

W niedzielę zakończył się kongres partii Razem. Obrady trwały dwa dni. Jak przekazali parlamentarzyści tego ugrupowania, partia Razem opuszcza Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy i zakłada własne koło poselskie.

- W nadchodzącym tygodniu złożymy wniosek o utworzenie tego koła tak, by na pierwszym listopadowym posiedzeniu występować już samodzielnie jako partia Razem - ogłosiła posłanka Razem Marta Stożek.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Materiał Promocyjny
Telewizor w inteligentnym, bezpiecznym domu
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Polityka
Zandberg odpowiada Tuskowi. „Premier zajmuje się rzucaniem suchych żarcików”
Polityka
Zmiana na lewicy. Razem staje w kontrze do rządu, złożonego również z formacji lewicowych
Polityka
Razem podjęło decyzję ws. rozwodu z Nową Lewicą. Donald Tusk skomentował
Polityka
Politycy o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: „To klocek, obrzydlistwo”